Motocykl poleca:

Cena spokoju

Poleć ten artykuł:

Co roku ponad 700 motocyklistów traci swoje maszyny w wyniku kradzieży. Zobacz co zrobić by nie stać się jednym z nich.

Zobacz całą galerię

Jeżeli wydaje ci się, że kradzież motocykla to megawyzwanie, jesteś w błędzie. Wystarczy do tego bus i trzech silnych gości, którzy wpakują do niego maszynę. Nie muszą nic otwierać ani uruchamiać, więc akcja trwa kilkadziesiąt sekund. Blokadą kierownicy, immobiliserem, zamknięciem na tarczy lub zapięciem na kole zajmą się później. Nawet na wyjący alarm mają swoje sposoby. Zresztą, słyszałeś kiedyś, by ktoś zadzwonił na policję z powodu alarmu?

Na każdych 10 skradzionych maszyn 6 ginie z garażu, a 3 z parkingu lub ulicy. Dziwne? Niekoniecznie, bo „garaż” to także miejsce na podziemnym parkingu. A przecież dostać się tam łatwo, ruch niewielki, więc nikt nie przeszkadza... Daje do myślenia? I słusznie, bo policja odzyskuje tylko jedną na 7 skradzionych maszyn, przy czym większość skradzionych sprzętów jest rozbierana na części. Bo ryzyko mniejsze, a zarobek większy, tyle że rozłożony w czasie. Tak więc nawet jeśli policja skradzionego sprzęta odzyska, to i tak najczęściej nie nadaje się on do jazdy. Co robić?

Blokada z alarmem na tarczę i do łańcucha. Oxford Boss - 219 zł Ogromna kłódka czyli U-Lock. Abus granit X-Plus 54 - 359 zl

 

Stuprocentowy patent na złodziei

nie istnieje, postaraj się im jednak jak najbardziej utrudnić robotę. Trzymaj maszynę w zamknięciu, najlepiej w zamykanym na solidne drzwi garażu na jeden lub kilka motocykli, do którego wstęp, a nawet wgląd ma ograniczona liczba osób. Wynajęcie w zależności od miejscówki kosztuje od 100 do 500 zł miesięcznie, jednak nawet w stolicy da się znaleźć coś w granicach trzech stówek.

Ważne: jedno zabezpieczenie to za mało. Niezależnie od tego, gdzie trzymasz maszynę, przypnij ją do jakiegoś stałego elementu, najlepiej do kotwy solidnie umocowanej w podłodze lub ścianie. Wydasz na nią od 70 do 370 zł (Abus WBA 100 Granit) plus koszt montażu. W ostateczności możesz też przypiąć maszynę do czegoś, co trudno ruszyć, choćby i do drugiego motocykla.

Jasną sprawą jest jakość zamknięć, które zastosujesz. Najtańsze z nich można bowiem bez trudu przeciąć brzeszczotem, a blokadę rozbić kilkoma uderzeniami młotkiem. Niestety, wykonany z hartowanej stali porządny łańcuch z kłódką to wydatek nawet 850 zł (Abus Granit Detecto 8077 12KS Black Loop). Tak, tak, spokojny sen kosztuje, dlatego warto rozważyć objęcie garażu ochroną. Instalacja centralki i alarmowych czujników to wydatek rzędu 1000 zł, a miesięczny abonament za wsparcie ochroniarzy to 50–60 zeta.

 Lokalizator GPS. Interphone GPS SAFE - 839 zł  Kotwa do podłogi lub ściany. Abus WBA 100 Granit - 369 zł

 

Gorzej, jeśli okoliczności zmuszają cię do trzymania rumaka pod chmurką. Stawiaj go wtedy w dobrze widocznym, oświetlonym miejscu. Najlepiej takim, w którym możesz go widzieć przez okno. Okryj plandeką, która ochroni nie tylko przed śniegiem czy deszczem, ale i przed wzrokiem ciekawskich. Przyda ci się też alarm (najtańszy z Allegro to wydatek rzędu 60 zł). Wprawdzie dla profesjonalisty nie będzie on przeszkodą, ale odpędzi ciekawskich i chętnych, by sobie posiedzieć.

Tagi: zabezpiecz swój motocykl | zabezpieczenie antykradzieżowe | kradzież motocykli | blokada disc-lock

Oceń artykuł:

3.5

Motocykl OnlinePorady dla motocyklistów

Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów