Motocykl poleca:

Jak przewieźć motocykl

Poleć ten artykuł:

Trwa akcja wakacje. Kilka-kilkanaście dni w zupełnie innym otoczeniu, z dala od codziennego pośpiechu i stresu. Bez względu na to, czy wybierasz się na wyjazd z dzieciakami, czy zabierasz wędki albo ponton, nie zapominaj o motocyklu. Pokazujemy kilka patentów na szybkie i bezpieczne przewiezienie sprzęta, i to nie tylko na lawecie.
jak-przewiezc-motocykl-transport-motocykla-przewozenie-01.jpg Zobacz całą galerię

Żona prawie zawsze znajdzie powód, żeby nie jechać na wakacje motocyklem. Dzieci (nawet jedno) wykluczają motocykl, podobnie jeśli cel podróży jest odległy. Dojeżdżasz zmęczony na miejsce i nagle zza zakrętu wyskakuje motocykl. Dobrze wiesz, jak czuje się ten gość. Patrzysz za nim tęsknym wzrokiem, a w głowie kłębią się setki myśli. Wszystkie kręcą się wokół jednej sprawy: gdzie jest mój motocykl?

To pytanie nie jest od czapy, bo przewiezienia motocykla nie da się zaliczyć do aż tak wielkich wyczynów. W naszej redakcji co chwilę przewozimy jakieś moto albo quada – czasem na pace, czasem na przyczepie. Rutyna i porządne pasy wystarczą, aby załadunek i rozładunek zajęły nie więcej niż kilka minut.

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest przyczepka. W tym przypadku nie unikniemy ograniczeń prędkości. W Polsce obowiązuje ograniczenie do 50 lub 60 km/h w mieście, 70 km/h poza nim i 80 km/h na drogach szybkiego ruchu i autostradach. W większości krajów europejskich samochód ciągnący przyczepę nie może jechać szybciej niż 80-100 km/h. Pamiętaj też o ograniczeniach związanych z możliwościami twojego auta – pozycje Q1 i Q2 w dowodzie rejestracyjnym określają, jak ciężką przyczepę może pociągnąć twój samochód. Kto przekroczy łączną dopuszczalną masę zestawu 3,5 tony, powinien pomyśleć o via-tollu. Z przyczepami jest jeszcze jeden problem. Na bramce płatnej autostrady zapłacisz więcej niż za samo auto osobowe. W przypadku trasy Katowice-Kraków dopłata za lawetkę wynosi 50%.

Znacznie bardziej skomplikowany jest transport motocykla na specjalnym stelażu za tylną ścianą samochodu. W ten sposób można zabrać tylko jeden motocykl i będzie to raczej coś lekkiego, a przy załadunku nie obejdzie się bez pomocy drugiej osoby. W grupie pojazdów, które pozwalają przewieźć bike’a w ten sposób, mamy nie tylko campery. Jeśli dysponujesz vanem lub busem, sprawa staje się łatwiejsza, bo można pomyśleć o wzięciu motocykla na pokład.

Poniżej  pokazujemy, jak najlepiej zabrać ze sobą na wakacje ukochanego bike’a i na co zwrócić szczególną uwagę podczas załadunku.

w samochodzie  
Duże auto rodzinne jako paka dla motocykla? Też się da! Trzeba tylko odpowiednio przygotować auto i opanować kilka praktycznych sztuczek. Jak się dobrze poszuka, miejsce zawsze się znajdzie. Gdy powstawał ten artykuł, przypominały nam się w redakcji rozmaite historie typu: „Pamiętasz, jak wcisnęliśmy dwa enduraki do renówki?”. Do popularnych dziś vanów bez potrzeby przeróbek załadujesz motocykl. Motocykl przewożony samochodem musi być unieruchomiony. Oprócz zamontowanych na stałe uchwytów w podłodze przyda się mocny pałąk, który zablokuje przednie koło. Tylko tak można stabilnie przymocować motocykl. Jest o co się starać, bo w razie wypadku, jeśli motocykl się odczepi, zmieni się w śmiercionośny pocisk. Na Allegro i/lub w specjalistycznych sklepach poszukaj specjalnych szyn i uchwytów.  


transport w vanie

Idealne wyjście dla podróżujących solo: motocykl wraz ze wszystkimi klamotami spokojnie zmieści się w vanie, np. w Fordzie Galaxy.
zalety
 
• dobre zabezpieczenie przed kradzieżą
• brak dodatkowego ograniczenia prędkości
• szybki załadunek do odpowiednio przygotowanego auta
 
 

system VW „easy in”

W Volkswagenie Multivanie: obsługiwana pilotem wyciągarka pozwalała bez wysiłku załadować nawet ciężką maszynę.

wady
 
• zabiera sporo miejsca
• paliwo śmierdzi w kabinie
• najczęściej możliwość transportu tylko jednego motocykla

Tagi: przewożenie motocykla | jak przewieźć motocykl

Oceń artykuł:

3.3

Motocykl OnlinePorady dla motocyklistów

Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij