Motocykl poleca:

Jak zabezpieczyć się przed wypadkiem: Po pierwsze pomoc

Poleć ten artykuł:

Nie ma nic gorszego niż gleba na urlopie. Na szczęście z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Przede wszystkim bądź mądry przed wypadkiem – podpowiadamy, co robić i jak się zabezpieczyć w takiej sytuacji.   

Jedziesz z kumplami krętą drogą w Dolomitach, oglądasz piękne krajobrazy. Chwila nieuwagi i lądujesz w przydrożnym rowie, a twój motocykl po koziołku ląduje na boku. Co się, do cholery, stało? Gdzie jestem? Dlaczego tak bardzo boli mnie noga? Czy ktoś jeszcze ucierpiał? Te pytania cisną się do głowy z siłą kowalskiego młota. Spokojnie, bez paniki. Zaliczyłeś glebę na urlopie. Zdarza się.

Grunt to zebrać myśli i zacząć działać tak, aby uniknąć kolejnych kłopotów i jak najszybciej uzyskać pomoc. Na tę ewentualność musisz przygotować się przed wyjazdem. Na kolejnych stronach naszego poradnika znajdziesz wszystko, co ważne, choć lepiej, by ta wiedza nigdy się nie przydała podczas wakacyjnego wyjazdu na dwóch kołach.

Warto, abyś przed wyjazdem zaopatrzył się w porządną, dobrze wyposażoną apteczkę, kartę EKUZ i kilka przydatnych aplikacji (więcej o tym na str. 81) oraz dowiedział się, jak uratować życie lub zdrowie kumplowi, który właśnie miał wypadek (więcej o tym na str. 82). Zajrzyj też na str. 84-85, aby dowiedzieć się, jakie ubezpieczenie warto wykupić przed wyjazdem, na co zwócić uwagę podczas zakupu polisy i jak postępować, gdy uczestniczyłeś w wypadku poza granicami Polski.  

 

aplikacje medyczne, które warto mieć:

Pierwsza pomoc przedmedyczna

Pierwsza pomoc przedmedyczna to aplikacja, która krok po kroku powie ci, co masz robić, ratując ludzkie życie lub po prostu opatrując poszkodowanego w wypadku. Dzięki temu nie spanikujesz i będziesz dokładnie wiedzieć, jak zabezpieczyć miejsce wypadku, jak przygotować się do ratowania bądź opatrywania i jak poprawnie ratować. Jest oczywiście darmowa.  

HelpMeOut!

Aplikacja specjalnie dla motocyklistów. W razie wypadku (wykrycia odpowiedniej siły zarejestrowanej przez akcelerometr twojego telefonu) wysyła ona do wybranej osoby SMS-a z prośbą o pomoc, podając koordynaty, w których sytuacja miała miejsce. Jeśli nic się nie stało, możesz skorzystać z czasowego buforu (np. 30 sekund), by anulować wysłanie SMS-a.  

ICE – w nagłym wypadku

Ta aplikacja to interaktywna karta ICE, w której możesz zawrzeć wszystkie potrzebne ratownikom informacje na temat twojego zdrowia. To nie tylko grupa krwi, ale też schorzenia (np. cukrzyca, padaczka) i alergie, przyjmowane leki i wszelkie dotyczące ciebie informacje medyczne (np. o tym, że nosisz soczewki). Oprócz tego kontakt do najbliższych i przycisk alarmowy wysyłający do wszystkich podanych kontaktów SMS-a ratunkowego.  

karta EKUZ/EHIC  
 
EKUZ/EHIC (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego/ European Health Insurance Card) to specjalna karta wydawana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jest to dowód ubezpieczenia zdrowotnego, które obowiązuje w Polsce, ale również we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Jeśli zdarzy ci się wypadek, kontuzja lub choroba podczas pobytu za granicą i wymachasz się w szpitalu bądź przychodni kartą EKUZ, będziesz mógł skorzystać ze świadczeń medycznych.  
Działa to tylko w placówkach działających w ramach publicznej opieki zdrowotnej (taki NFZ) danego państwa. Oznacza to, że nawet jeśli nie wykupisz dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, podlegasz opiece medycznej. Nie musisz za nią płacić. Więcej o tym, jak ją wyrobić, co gwarantuje, w jakich krajach działa i inne informacje na stronie www.ekuz.nfz.gov.pl lub w najbliższej siedzibie NFZ. W Polsce wydano już blisko 13 milionów kart EKUZ.  

Tagi: wypadek | bezpieczeństwo | porady

Oceń artykuł:

3.0

Motocykl OnlinePorady dla motocyklistów

Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów