Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘ


OCEŃ
4.0

Odzież ogrzewana elektrycznie – mróz dla zuchwałych

Prawdziwi twardziele nie wymiękają i jeżdżą bez względu na pogodę. Teraz, dzięki 12 woltom ciepła, będą mogli zapomnieć o zimnie.

Matka natura tak to urządziła, że najbardziej narażone na chłód są dłonie, stopy, uszy oraz nos. Dwa ostatnie elementy możemy sobie darować, bo chyba nikt normalny nie będzie śmigał w jecie, gdy temperatura spadła poniżej zera. Wszyscy znamy to uczucie, gdy palce u rąk i u nóg zaczynają piec, a jakiś czas potem drętwieją. Z odsieczą przychodzą producenci klamotów motocyklowych. Sięgnęliśmy po ogrzewane elektrycznie ubrania firmy Klan.

Na własnej skórze wypróbowałem zestaw w składzie: kurtka w funkcji podpinki, kalesony, skarpety oraz rękawice. Są dwa sposoby podłączenia do nich grzania – do akumulatora motocykla lub do baterii (4 Ah). Ta druga nie podoła z zasilaniem wszystkich elementów. Jeden to maks. Dlatego wybrałem akumulator naszego długodystansowego Triumpha Tigera. Za oknem było ok. +5 °C i słoneczko, czyli suche drogi.


 Inne Odzie¿ ogrzewana elektrycznieKurtka wewnętrzna znakomicie grzeje klatę. Można jej użyć zamiast podpinki. W ofercie jest też wersja dla pań. Za przyjemne ciepełko trzeba zapłacić 580 zł. Oszczędni mogą zainwestować w kamizelkę Stola za 440 zł. Bezrękawnik jest z przodu zapinany na rzepa.  

Rękawice i skarpetki razem
W jeden obwód połączyłem rękawice i skarpetki, do drugiego podpiąłem kurtkę, a do trzeciego kalesony (cztery elementy na jednym obwodzie to za dużo). Każdy przełącznik ma trzy pozycje (off-60%- full) oraz niebieską diodę (sygnalizuje stopień działania). Wszystko OK, tylko po jaką cholerę przewody są takie długie!

Na początek zapodałem 60% mocy. Połączenie rękawic i skarpet nie było najlepszym pomysłem. Porządne Daytony z goretexem spowodowały, że w stopy było mi za gorąco, natomiast dłonie ciut marzły. Na domiar złego skarpety są na łydkach zbyt wąskie, a przewody na podbiciu przeszkadzają w zmianie biegu, że o chodzeniu nie wspomnę.

Niemniej grzanie jest na poziomie. Tyle że przełączniki mogłyby być ciut precyzyjniejsze. W grubych rękawicach trudno wyczuć, w jakim są położeniu. Jest co prawda dioda zmieniająca intensywność świecenia, ale trudno na nią patrzeć w czasie jazdy.

Kurtka grzeje klatę. Trochę szkoda, że ominięto nerki. Trzeba się osobno szarpnąć na pas nerkowy. Plątanina kabli nie przeszkadza w czasie jazdy, tylko nie wolno zapominać o niej w czasie zsiadania.

Nie tylko Klan poszedł tą drogą. BMW proponuje ogrzewaną elektrycznie kamizelkę (1360 zł + przewód zasilający 300 zł) i wkładki do butów (na zamówienie), a Held wypasione rękawic Magma z goretexem za 675 zł. Do tego trzeba doliczyć 599 zł za akumulatorki.   
     

To działa!
Po kilku godzinach chłód jakby mnie nie dotyczył. Ciuchy do najtańszych nie należą, ale warto zabulić za ciepło. O wrażeniach z dłuższego używania napiszemy w rubryce „Rentgen”, gdy będziemy wiedzieli więcej.


zobacz galerię

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Prawdziwi twardziele nie wymiękają i jeżdżą bez względu na pogodę. Teraz, dzięki 12 woltom ciepła, będą mogli zapomnieć o zimnie.
  Zobacz artykuł
  ~Motocykl Online, 2013-07-02 04:06:42
 • avatar
  zgłoś
  Przy +5 st.C grzane ciuszki, to moim zdaniem lekka ekstrawagancja. :)
  Grzane manetki i osłony dłoni załatwiają sprawę dłoni, a także na dobrą sprawę,całej "góry". Warunek: porządna bielizna termoaktywna, kurtka z podpinką i polar.
  Twarz, a przede wszystkim nos nie odpadnie z zimna jeżeli na głowę pójdzie odpowiednia kominiarka lub coś podobnego, co pozwoli zostawić tylko odkryte oczy.
  Na nogi bielizna termoaktywna i spodnie z membraną, a na stopy buty Meindla'a lub Hanwagi (tak, tak te same co do łażenia po górach) i dwie warstwy skarpet - nie bawełnianych.
  Taki strój wystarcza do temperatur lekko poniżej 0 st.C. Myślę, że istotne może być zamontowanie wysokiej szyby lub owiewki na motocyklu. :)
  Tyle z moich doświadczeń. Do dzisiaj nie udało mi się rozwiązać kwestii marznących palców wskazujących. Ciągle nad tym dumam. ;)
  ~levy, 2010-11-07 14:41:26