Motocykl poleca:

Planowanie wyjazdu

Poleć ten artykuł:

Trwa czas wędrówek zmotoryzowanych ludów. Podpowiadamy, jak przygotować siebie i motocykl do bliższych i dalszych wojaży. Czasem brak jakiegoś drobiazgu może spowodować, że przygoda zmieni się w męczarnię.
wypad-za-miedze-wyjazd-turystyka-podroze-planowanie-wyjazdu-08.jpg Zobacz całą galerię

Pogoda piękna, szef dał urlop, aż się prosi, żeby przetestować maszynę na zagranicznych winklach. Zanim wyruszysz w podróż, warto, abyś poświęcił trochę czasu na przygotowania. Również w tej sprawie obowiązuje zasada, że diabeł tkwi w szczegółach.

duch biurokracji, czyli papierki i stempelki
  Wiele państw honoruje polskie prawo jazdy, jednak niekiedy jest wymagane (przynajmniej teoretycznie) międzynarodowe prawo jazdy. Żeby je zdobyć, trzeba się pofatygować do urzędu miasta/gminy z ważnym prawem jazdy (i jego kserokopią), kolorowym zdjęciem facjaty (3,5 x 4,5 cm), 30 zł w kieszeni i na miejscu wypełnić wniosek. Dowód rejestracyjny z aktualnymi badaniami technicznymi i paszport (często musi być ważny przez co najmniej pół roku do przodu) to oczywistość.

Dokumentem (plastikową kartą) potwierdzającym, że w UE (a także w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii) mamy ubezpieczenie zdrowotne jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą bezpłatnie wydaje dowolny oddział Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) – o ile jesteś ubezpieczony. Więcej informacji o karcie, m.in. wzory wniosków, znajdziesz na www.ekuz.nfz.gov.pl.

Niektóre państwa wymagają wizy. Można ją załatwić w Polsce, ale czasem taniej wychodzi kupno jej na granicy. W niektórych państwach (m.in. w Egipcie, Iranie, Indiach, Pakistanie) obowiązuje międzynarodowy dokument celny CPD (Carnet de Passages en Douane). W Polsce wystawia go (zajmuje to do 2 tygodni) PZM Travel (www.pzmtravel.com.pl), za co pobiera opłatę kilkuset złociszy (w zależności od liczby wjazdów i wyjazdów) oraz kaucję sięgającą nieraz kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jeśli podróżujesz pożyczonym motocyklem sprawdź, czy dane państwo nie wymaga pisemnego pełnomocnictwa (np. Ukraina wymaga, aby było po ukraińsku i dodatkowo poświadczone notarialnie). To samo dotyczy motocykli leasingowanych oraz tych, które są własnością firmy lub banku. 

Jeśli wybierasz się poza terytorium UE, odwiedź serwis internetowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Na www.msz.gov.pl znajdziesz poradnik „Polak za granicą”. Oprócz aktualnych regulaci dotyczących wiz, przepisów celnych czy meldunkowych, znajdziesz tam informacje dla kierowców (np. o tym, że większość lokalesów nie przestrzega przepisów ruchu drogowego, że policja bierze w łapę albo co zrobić w razie kraksy), dowiesz się, czy łatwo wymienić pieniądze, jak rozbudowana jest baza noclegowa, czy przed wyjazdem trzeba się zaszczepić, do której są otwarte sklepy, jakie jest zagrożenie przestępczością, czego nie robić, by nie podpaść miejscowym i wiele innych.

Oprócz tego na stronach MSZ możesz się zapoznać z ostrzeżeniami dla podróżnych (np. o wybuchu konfliktu w danym kraju i sugestiach ministerstwa dla Polaków planujących tam podróż). Przed wyjazdem zanotuj adresy i numery telefonów polskich placówek dyplomatycznych na terenie krajów, przez które chcesz jechać, i tamtejsze numery alarmowe. Sprawdź też lokalne przepisy ruchu drogowego.

Gry plan
Najczęściej wiemy, dokąd chcemy pojechać: Rumunia, Alpy, Nordkapp, Ukraina, a może dalej. Rzadko jednak zdajemy sobie sprawę z tego, co ciekawego oferują te regiony (oprócz pozycji kultowych) i jakie atrakcje można zaliczyć po drodze – np. zmieniając nieznacznie trasę wytyczoną przez mapę w google.com. W efekcie wiele atrakcyjnych miejscówek może przelecieć koło nosa. Warto więc zadać sobie trud i przewertować przewodniki, serwisy podróżnicze, fora – to kopalnia wiedzy.

Kiedy już wiesz, co cię interesuje, możesz wytyczyć trasę. Wylicz kilometry do przejechania każdego dnia, uwzględniając warunki drogowe w danym państwie (nawinięcie 800 km dziennie po niemieckich autostradach to pikuś, natomiast zrobienie 200 km po błocie w Gruzji to marzenie ściętej głowy), a także sprzęt, jakim będziesz podróżował, i własne preferencje. Załóż sobie zapas – zarówno kilometrów, dni potrzebnych na powrót do domu, jak też pieniędzy, które przewidujesz wydać. Przy okazji warto sprawdzić, czy wszystkie miejsca, które chcesz odwiedzić, będą czynne w czasie twojej podróży (zdarzyło mi się np. na początku czerwca zawrócić spod Trasy Transfogarskiej w Rumunii, bo była zamknięta, a przed wyjazdem tego nie sprawdziłem). Nie bez znaczenia jest pogoda, na jaką możesz w danej porze roku liczyć: lepiej sprawdź, czy nie czeka cię dwutygodniowa ulewa, monsun, wichura czy inna klęska.

Tagi: planowanie | turystyka | podróż

Oceń artykuł:

4.5

Motocykl OnlinePorady dla motocyklistów

Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów