Motocykl poleca:

Rękawice na chłodne dni - test 2013

Poleć ten artykuł:

Żaden motocyklista nie lubi marznąć w łapki. A tu zima, niestety, ciągle trzyma. Jednak coraz więcej fanów dwóch kółek myśli o jeździe. Dlatego przetestowaliśmy 12 par ciepłych rękawic.
Zobacz całą galerię

Co zrobić, by jeździć motocyklem mimo zimna? Ci, którzy znają się na rzeczy, twierdzą, że nie ma złej pogody, są tylko nieodpowiednio ubrani ludzie. A więc: ciepłe gacie, kufajka i porządne rękawice motocyklowe. Żeby była jasność: w Europie pojęcie zimowych rękawic motocyklowych to lekkie nadużycie, bo żadna z testowanych przez nas par nie spełni zadania, gdy na termometrze jest -10 czy -15o. Przyjmijmy więc, że tych 12 par nadaje się do jazdy do pierwszych przymrozków. 

Ocieplenie większości rękawic dało radę, niemniej w niektórych w temperaturach poniżej +10o podczas dłuższej jazdy marzły paluchy i kostniały dłonie. Jeśli o wodoszczelność chodzi, np. Rev’it i IXS nie wytrzymały próby wody. A przecież mokre dłonie marzną, zabierając całą radość z jazdy i szkodząc bezpieczeństwu (obsługa klamek).

Drugą ważną kwestią w teście było dopasowanie rękawicy do dłoni. Warstwa ocieplająca powoduje problemy z dopasowaniem: rękawice zdają się luźne. Na szczęście większość producentów popracowała nad tą kwestią, więc mimo grubych ociepleń i membran rękawice nie zsuwają się łatwo z dłoni i są dobrze dopasowane, dając odpowiednie wyczucie i chwyt kierownicy. Tylko Thermoboy i Hein Gericke odstają. Na drugim biegunie są Heldy i Vanucci, korzystające z technologii X-traFit i McFit, oraz Büse Scott i Rev’it. Ich dopasowanie dorównuje zwykłym rękawicom turystycznym.
Jedyne rękawice, w których możesz ruszyć na (krótką, ale jednak) przejażdżkę w prawdziwie zimowych warunkach, to Reusch Nordkapp. Tak uzbrojony możesz spokojnie szarpnąć się na krótkie latanie wkoło komina nawet w samym środku zimy.

Innym sposobem na zimowe śmiganie bike’em jest wyprawa w tropiki lub do Australii. Ale ani to łatwe, ani tanie przedsięwzięcie.

Tagi: rękawice zimowe | Rękawice | test

Oceń artykuł:

2.6

Motocykl OnlinePorady dla motocyklistów

Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów