Motocykl poleca:

Turystyka: Weekend na Kujawach

Poleć ten artykuł:

Niektórzy konkretnie idą pod prąd: winnica w północno-wschodniej Polsce? To możliwe! Zapraszamy na turystyczną przejażdżkę po Kujawach.

turystyka po Kujawach Zobacz całą galerię

Ruszamy z Warszawy DW 580. Kierunek: Leszno i obrzeża Kampinosu. Jeśli liczysz na motocyklowe emocje, to się rozczarujesz – zero zakrętów, mnóstwo ograniczeń i patrole czające się w krzakach. Co ważne, jedziemy świeżo po prezencie od posłów i senatorów: przekraczasz prędkość o 50 km/h i tracisz prawko. A ponadto policja musi się wykazać w ramach akcji „Prędkość”, więc tempo nie jest wyśrubowane. W Lesznie wycinamy w DW 579 i zapadamy w lasy. Za Cybulicami Małymi kierujemy się na Gąbin (DW 575) i jedziemy wzdłuż Wisły. Tempo mamy umiarkowane, więc podziwiamy rzekę. Ale ostrożnie, bo droga do najrówniejszych nie należy. Uśmiecham się na widok nazwy Mała Wieś przy Drodze – bardzo trafny opis miejscowości.
Przekraczamy rzekę Bzurę, która kojarzy mi się przede wszystkim z największą bitwą kampanii wrześniowej w 1939 roku. W Gąbinie drogą 577 kierujemy się w stronę Włocławka. Za jeziorem Soczewka wbijamy na DK60 i nieco przyspieszamy. We Włocławku warto przejechać się wzdłuż rzeki. Bardzo spodobały mi się również Pałac Bursztynowy i ogród.
Zawsze chciałem zobaczyć deptak i dom zdrojowy, gdzie Maxi Kaz (ten od T-Raperów znad Wisły) ruszał na łowy – kolejny cel to Ciechocinek. Tu przerwa na obiad i chwila na rozejrzenie się po okolicy. Warto tam zobaczyć tężnie. To największa tego typu konstrukcja na świecie i do tego robi wrażenie, a i powietrze wokół podobno zdrowsze. Najdłuższa z nich ma 719 metrów długości! Kolejna 648, a najkrótsza i zarazem najstarsza (z 1859 roku) 333 m. Wszystkie mają wysokość 15,8 metra, a ich podstawą jest 7000 dębowych pali. Czas goni, więc ruszamy w kierunku krzyżackiego zamku Golub-Dobrzyń. Przyznaję, że spodziewałem się czegoś innego – zamek przebudowano na pałac w stylu renesansowym.

Tagi: turystyka na weekend | turystyka | Polska | Kujawy

Oceń artykuł:

3.0

Motocykl OnlinePorady dla motocyklistów

Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów