Motocykl poleca:

Turystyka na weekend: Suwalszczyzna

Poleć ten artykuł:

Dlaczego wrocławianin, mając pod nosem wiele atrakcyjnych miejsc, aż w Suwalskiem, czyli na drugim końcu Polski, szuka ciszy, spokoju i samotności?

Wigierska Kolejka Wąskotorowa przejeżdża m.in. obok jeziora Wigry. Zobacz całą galerię

Do Hajnówki jechałem z duszą na ramieniu, bo lało wtedy jak z cebra, a niebo co chwila rozrywały błyskawice. Na szczęście ani ja, ani moja beemka R 1200 R nie wymiękliśmy. Do celu, czyli do leżącej w pobliżu zalewu Siemianówka Babiej Góry, dojechałem około północy.

Rano pojechałem do poleconej mi zagrody po ser i mleko z porannego udoju. I tu masz odpowiedź na pytanie, dlaczego wybrałem tamtą część Polski, a nie Dolny Śląsk: ujęła mnie Siemianówka, a potem inne tamtejsze wioski. Często są to skupiska stojących blisko siebie drewnianych domków, bocznymi ścianami patrzących na wejścia na posesję. Gospodarz na moją uwagę, że takie domy spotyka się chyba już tylko w skansenach, odpowiedział, mocno zaciągając po wschodniemu: „Panie, ja to od małego wychował się w takim chałupie, dla mnie to normalne”. W drodze powrotnej na kwaterę przegoniłem dwa bociany, których jest tam chyba tyle, ile u nas komarów.

Po śniadaniu wystartowałem do Mi chałowa, gdzie w pierwszą sobotę sierpnia odbywa się wielkie święto kultury białoruskiej, w ramach którego największą imprezą jest Prymackaja Biasieda. Podczas tej rozśpiewanej (niedarmowej) uczty występują zespoły z Polski i Białorusi. W Michałowie warto zobaczyć drewnianą cerkiew św. Mikołaja z przepięknymi złotymi kopułami.

Jazda do Michałowa była drogą przez mękę, bo dłuższy odcinek był remontowany, gdzie trzeba było jechać po sfrezowanym asfalcie. Domyślam się, że w przyszłym roku będzie tam raj dla motocyklistów. Skąd ten domysł? Bo wszędzie tam, gdzie był położony nowy asfalt, odnosiłem wrażenie, iż drogę robili specjaliści od budowy torów wyścigowych. Tak było np. między Hajnówką a Białowieżą. Większa część tego odcinka to idealny asfalcik, który w połączeniu z winklami tworzy wyśmienitą trasę dla bikerów lubiących złożenia.

I Hajnówka, i Białowieża to jak na tamtejsze standardy większe miejscowości. W Hajnówce, oprócz ciekawej drewnianej zabudowy, warto zobaczyć sobór Świętej Trójcy i pomnik żubra. W Białowieży koniecznie zwiedź cerkiew pw. św. Mikołaja Cudotwórcy. W drodze powrotnej z Białowieży do Hajnówki warto zrobić przerwę na pokazowy rezerwat żubrów.

Po powrocie do Babiej Góry odstawiłem motocykl, żeby się pobyczyć i porozkoszować tamtejszym powietrzem i pięknem okolicy. Po kilku dniach leniuchowania pomknąłem w stronę Augustowa. Nocleg znalazłem we wsi Płaska, leżącej w samym sercu Puszczy Augustowskiej, w pobliżu jeziora Serwy.

Tagi: podróże | podróże motocyklem | turystyka na motocyklu | weekend | Suwalszczyzna

Oceń artykuł:

--

Motocykl OnlinePorady dla motocyklistów

Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów