Motocykl poleca:

Ubezpieczenie turystyczne: Strach ma wielkie oczy

Poleć ten artykuł:

Ubezpieczenia to temat rzeka. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zawierania umowy ubezpieczenia turystycznego, a także co zrobić, aby uzyskać odszkodowanie od zagranicznego sprawcy wypadku, w którym jesteś poszkodowany.  

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zawierania umowy ubezpieczenia turystycznego.

Zanim wybierzesz się za granicę czy to motocyklem, czy samochodem, warto, abyś kupił sobie spokój. Po to są ubezpieczenia turystyczne, zawierane na czas wyjazdu, dzięki czemu kosztują mniej (od 20 do 100 zł/tydzień/ osoba). Teoretycznie zapewniają one wiele świadczeń – od ubezpieczenia OC po ubezpieczenia bagażu czy też assistance, ale niestety część z nich to fikcja. Dlatego ważne, abyś wiedział, na co zwrócić uwagę podczas zawierania takiego ubezpieczenia i co one rzeczywiście oferują. Często bowiem zdarza się, że assistance oferowane w ramach ubezpieczenia okazuje się tylko wsparciem, informacją i doradztwem w trudnych sprawach, a nie pomocą, której oczekujesz (np. laweta dla motocykla).

Podobnie bywa z odszkodowaniem z tytułu następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) lub OC. Sprawdź więc, czy ubezpieczenie obejmuje interesujące cię zagadnienia, czy nie jest ubezpieczeniem np. od najazdu zielonych ludzików. Jeśli tak – o tym, że nie przysługuje ci odszkodowanie czy pomoc, dowiesz się w najgorszym momencie, czyli tuż po wypadku.

Równie ważna jest wiedza, jak postępować, gdy miałeś stłuczkę lub poważniejszy wypadek za granicą. Zastanawiasz się, czy twoje ubezpieczenie OC działa za granicami i co zrobić, by odzyskać odszkodowanie, jeśli to nie ty jesteś sprawcą? Bez obaw. Twoje ubezpieczenie działa (więcej o tym w „zdaniem eksperta”). Zaś to, jak zgłosić szkodę z zagranicznego wypadku, by nie stracić szansy na odszkodowanie, tłumaczymy poniżej. Pamiętaj, że nawet jeśli sprawca wypadku nie ma ubezpieczenia OC, wciąż nie stoisz na straconej pozycji. Jeśli dopilnujesz wszystkich warunków, o których mówimy w ramce poniżej, możesz spać spokojnie. Twoją sprawą zajmie się Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (www.pbuk.pl) i dopilnuje,  by Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił należną ci kasę. To wszystko jest prostsze niż myślisz. Strach ma wielkie oczy.

 

sprawca bez OC

Jeżeli uczestniczyłeś w wypadku, którego sprawca nie ma ważnej polisy OC, odszkodowanie wypłaci ci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Aby tak się stało, musisz zgłosić szkodę, zachowując odpowiednie procedury.

W przypadku zdarzenia z udziałem pojazdu zarejestrowanego na terenie EOG, Szwajcarii, Andory lub Serbii:

spisz dokładną datę, miejsce zdarzenia, numery rejestracyjne, markę i model pojazdu sprawcy,

wezwij policję lub wspólnie ze sprawcą wypełnij oświadczenie,

jeżeli nie wiesz, czy sprawca jest ubezpieczony, zgłoś szkodę w najbliższym oddziale PZU SA lub Warta SA – sprawę przejmie Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych,

jeśli w ciągu 90 dni od dnia zgłoszenia szkody nie zostanie odnaleziony ubezpieczyciel sprawcy, odszkodowanie wypłaci ci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Podobny przebieg mają procedury w przypadku zdarzenia z udziałem pojazdu z kraju należącego do systemu Zielonej Karty.   

 

Tagi: bezpieczeństwo | ubezpieczenie | ubezpieczenie turystyczne | wypadek

Oceń artykuł:

--

Motocykl OnlinePorady dla motocyklistów

Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów