Motocykl poleca:

Wodoodporne kombinezony skórzane

Poleć ten artykuł:

Większość kombinezonów ze skóry nie lubi deszczu. Na szczęście są też takie, które łączą zalety skóry i teksów. Sprawdziliśmy sześć takich wynalazków.
wodoodporne-skory-test-kurtki-01.jpg Zobacz całą galerię

Nazwy tej grupy testowanych produktów czyta się jak kartę win z bardzo wysokiej półki: Rukka 9012 zł, Alpinestars 8100 zł, BMW 6427 zł. Ale również wstęp do świata wodoodpornych kombinezonów skórzanych nie jest tani – kosztuje co najmniej 2288 zł. Tyle trzeba wybulić za najtańszy w naszym zestawie gajerek IXS Inari/Turku.

Kiedy firma W.L. Gore & Associates zaprezentowała w 2007 roku swój najnowszy wynalazek – wodoodporny i oddychający laminat – wielu uznało, że to szczyt osiągnięć, że więcej w tej dziedzinie już się nie da wymyślić. Oczywiście mylili się. Kolejnym dużym krokiem było coś, na co ludzie długo czekali: połączenie odpornej na ścieranie skóry i ochrony przed wpływem warunków atmosferycznych, typowej dla kombinezonów tekstylnych z górnej półki.

Pierwszy kombik łączący zalety skóry i teksu (Rukka Lancelot) kosztował na zachodzie Europy dużą kasę – ponad 2000 euro. Jasne stało się wtedy, że zestaw klasyczny kombinezon skórzany + wożony w sakwie kombinezon przeciwdeszczowy nie jest jeszcze zagrożony. Tak więc utrzyma się podział na tych, którzy przeczekują ulewny deszcz, stojąc pod autostradowym wiaduktem, a przed mniejszym chronią się w gumowany kondonik, oraz na wiernych tekstylnemu kombinezonowi, którzy olewają dobrze dopasowaną i lepiej chroniącą przed otarciami skórę.Zwolennicy skóry znajdą w tym teście argument potwierdzający słuszność ich wyboru: jak się okaże złoty medal przypadł kombinezonowi BMW Atlantis 4, który – zanim jeszcze pojawiło się opisane wyżej innowacyjne rozwiązanie – zbierał pochwały za wodoodporną skórę, pozwalającą zignorować mniejszy deszcz.

Dla zorientowanych w temacie nie jest tajemnicą, że skórze zwierzęcej można nadać właściwości wodoodporne, stosując podczas garbowania odpowiednie zabiegi. Czyli podklejanie skóry folią teflonową (patrz ramka) nie jest jedynym rozwiązaniem.

laminowana membrana = lepszy komfort 
 Inne Wodoodporne kombinezony skórzane – warta skóra wyprawkiMamy do czynienia z różnymi rodzajami ochrony przed niesprzyjającą pogodą. W tańszych kombinezonach skórzanych między skórą a podszewką jest umieszczona oddychająca wkładka z materiału wodoodpornego. Ta względnie prosta budowa nosi nazwę Z-Linera.
Znacznie więcej pracy wymaga membrana laminowana. Jest ona sklejana bezpośrednio ze skórą. Tkanina nośna od wewnątrz chroni cieniutką folię przed uszkodzeniem. W procesie produkcji wszystkie szwy muszą zostać podklejone, żeby zapobiec przedostawaniu się wody. Zalety laminatu: ubranie lepiej przylega do ciała i jest znacznie lżejsze. Kolejny plus: perforacja, która w upalne dni chroni przed gorącem, a dzięki warstwie nieprzepuszczającej wiatru zapobiega wychłodzeniu.

Ale nie tylko wodoodporność przemawia na rzecz Atlantisa 4. Konkurenci, których dziełom można to i owo zarzucić, w niemałym stopniu ułatwili zadanie produktowi BMW. Pod względem utrzymywania komfortowej temperatury goretexowe laminaty są bezkonkurencyjne. Ale na co komu nawet najlepsza ochrona przed warunkami pogodowymi, jeśli np. uwiera pod pachami, i nie jest to kwestia złego rozmiaru, a wyposażenie zostało totalnie spartolone?

Albo – co dotyczy szczególnie tańszych kombinezonów, które wzięliśmy do testu – pojawiają się wady niewystępujące nawet w tekstylnych kombinezonach z targu staroci.

Tak czy inaczej, zawsze warto unikać jazdy w czasie deszczu, szczególnie gdy leje jak z cebra. Ani to przyjemne, ani bezpieczne, ani kombinezony tego nie lubią. Bo przecież nawet gajerek BMW po jakimś czasie musi zacząć łykać wodę.

To oznacza, że jest jeszcze pole do dalszego postępu. Drugim elementem, który można poprawić (dotyczy to również produktu z Bawarii), są protektory . Wydaje się, że najwięcej do zrobienia jest w dziedzinie stopnia pochłaniania energii uderzeń.

Tagi: kurtki | BMW | Atlantis 4 | Rukka | Merlin | Alpinestars | 365 GTX | Harley-Davidson | FXRG | Triumph | H2Protec | IXS | Inari | Turku

Oceń artykuł:

4.0

Motocykl OnlinePorady dla motocyklistów

Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów