Motocykl poleca:

Pamir- turystyka na motocyklu

Poleć ten artykuł:

W kierunku gór Pamir wystartowaliśmy 12 czerwca 2014 roku. Przejechaliśmy 13 700 km, podróż trwała 29 dni. Było nas trzech: Herni na Hondzie Transalp 650, Joker na Hondzie Africa Twin i ja – Magyar – na Transalpie 600.

Projekt Pamir: 13 700 km w 29 dni. Zobacz całą galerię

Na Ukrainie szybko połykaliśmy kilometry. Jedynym miastem na trasie był Kijów. Przez konflikt w południowo-wschodniej Ukrainie zmodyfikowaliśmy trasę: zamiast jechać przez Donieck skierowaliśmy się na północny wschód. Jeden z noclegów w Rosji wypadł nad Woł­gą. Rano, po wyjściu z namiotów, zaatakowały nas chmary meszek. Owady tak podkręciły nasze tempo, że od wyjścia z namiotów do odpalenia zapakowanych motocykli minęło kilka minut...
Droga przez kazachski step bywała nużąca. Jecha­łem za Jokerem, gdy zobaczyłem idącego w naszą stronę dromadera. Joker nie reagował. Pisk zblokowanych na moment opon w jego sprzęcie spłoszył wielbłąda, tyle że – zamiast się wycofać – przyspieszył bieg do przecięcia z torem jazdy motocykla. Joker kierownicą zawadził o podgardle zwierzęcia, ułamał lusterko i skrzywił handbara. Na szczęście kolizja jedynie zmieniła tor jazdy motocykla i Joker zjechał na pobocze.
W Uzbekistanie dojechaliśmy do pierwszej wioski, a przed nią do milicyjnej rogatki, gdzie mundurowy sprawdził paszporty. Gdy zapytaliśmy go o stację benzynową, odpowiedział, że jest, więc wjechaliśmy między zabudowania. Owszem, była stacja, ale wyglądała na od lat nieczynną. W barze spytaliśmy o benzynę. Barman chciał 4000 som za litr. Uznaliśmy, że to za drogo, bo paliwo miało tu kosztować około 2500 som. Kierowcy ciężarówek na parkingu po drodze do miejscowości Nykus śpiewali po 5000 som/litr. W końcu z kierowcą z Turkmenistanu uzgodniliśmy 3300 som. Tankowa­liśmy po zmroku, świecąc czołówkami. Co wlaliśmy, nie wiem. Płyn wyglądał i pachniał jak benzyna.

Tagi: Pamir | turystyka na motocyklu | podróże motocyklowe | Azja

Oceń artykuł:

4.8

Motocykl OnlinePorady dla motocyklistów

Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów