Motocykl poleca:

Bracia Marquez mistrzami świata MotoGP

Poleć ten artykuł:

Marc Marquez sięgnął po rekordowe, trzynaste zwycięstwo w tym sezonie stając na podium razem z Danim Pedrosą podczas kończącego sezon MotoGP, wyścigu o Grand Prix Walencji. Jednocześnie duet Repsol Hondy przypieczętował tytuł mistrzowski w klasyfikacji zespołowej. Mistrzostwo świata w najmniejszej kategorii Moto3 wywalczył z kolei ścigający się również na Hondzie, młodszy brat mistrza MotoGP, Alex Marquez.

MotoGP Walencja Zobacz całą galerię

Mimo bardzo trudnych warunków pogodowych, startujący Hondą RC213V, Marc Marquez po mistrzowsku poradził sobie z rywalami i wygrał, kończący sezon MotoGP, wyścig w Walencji. 21-latek w Hiszpanii ustanowił nowy rekord trzynastu wyścigów wygranych w jednym sezonie. Wcześniej, dwanaście zwycięstw w 1997 roku zebrał inny zawodnik Repsol Hondy, Australijczyk Mick Doohan.

„Bardzo się cieszę; nie tylko ze swojej wygranej, ale także z tytułu zdobytego przez mojego brata! - powiedział Marc Marquez. - Jestem dziś chyba jeszcze bardziej szczęśliwy niż w Japonii, gdzie sam wywalczyłem mistrzostwo. Alex zdobył tytuł, na który w pełni zasłużył, wykonując razem z Hondą świetną pracę, a ja zakończyłem sezon rekordową wygraną. Teraz czas to uczcić!”
Na podium obok Marqueza stanął trzeci na mecie i czwarty w klasyfikacji generalnej sezonu Dani Pedrosa. W efekcie reprezentanci Repsol Hondy przypieczętowali, już drugi raz z rzędu, tzw. potrójną koronę. Do mistrzostwa w kategorii zawodników oraz 63. tytułu Hondy w klasyfikacji konstruktorów, Hiszpanie dołożyli bowiem tytuł zespołowy.

Mistrzostwo zdobył także młodszy brat Marca, 18-letni Alex Marquez, który finiszując na trzecim miejscu, za kierownicą Hondy NSF250RW, sięgnął w Walencji po tytuł mistrza świata klasy Moto3. Marc i Alex to pierwsi bracia w historii cyklu Grand Prix, którzy sięgnęli po mistrzowskie laury.

W przyszłym roku Alex ścigać się będzie w kategorii Moto2, w której wszyscy zawodnicy korzystają z silników z drogowego modelu Honda CBR600RR.

W poniedziałek w Walencji odbyły się trzydniowe, ostatnie w tym roku, oficjalne testy MotoGP, gdzie bracia Marquez odbyli pokazową jazdę przejeżdżając razem 12 okrążeń na mistrzowskich modelach RC213V.
Sezon 2015 rozpocznie się w marcu od nocnych wyścigów o Grand Prix Kataru.