Motocykl poleca:

I runda MMP za nami

Poleć ten artykuł:

W ostatni weekend 16 i 17 maja na torze Poznań odbyła się I runda Motocyklowych Mistrzostw Polski i Pucharu Polski. Zawody przyniosły wiele emocji. Nie obyło się również bez dramatycznych upadków, zwłaszcza podczas pierwszego dnia zawodów kiedy padał deszcz.
Zobacz całą galerię

Łączony wyścig klas Superbike i Superstock 1000 zwycięzył Guillaume Dietrich z Francji, który przed sezonem był typowany na jednego z faworytów do zwycięstwa w całym cyklu. Nie przyszło mu to jednak łatwo. Z pole position wystartował Hubert Tomaszewski ale niestety z powodu upadku nie ukończył wyścigu a jego miejsce na prowadzeniu zajał Ken Jansen. Prowadził prawie do finiszu jednak na ostatnim okrązeniu został wyprzedzony przez Dietricha i musiał zadowolić się drugą pozycją. Janusz Oskaldowicz, który zapowiadał ostrą walkę dojechał na trzeciej pozycji z prawie 20 sekundową stratą.

W Superstockach Bartek Wiczyński ostro walczył o zwycięstwo z Gwenem Giabbani. Ostatecznie zwyciężył Francuz Giabbani, drugi był Wiczyński, a na trzecim stopniu podium stanął Marcin Walkowiak.

Klasa Superstock 600 to także ostra rywalizacja Polsko-Francuska. Pierwszy wyścig padł łupem Francuza Kennego Foraya, który praktycznie niezagrożony dojechał do mety. Drugi był wciąż lekko kontuzjowany Paweł Szkopek a trzeci Marcin Kałdowski. Drugi niedzielny wyścig zwyciężył Szkopek przed Forayem i Danielem Bukowskim, który w pierwszym wyścigu dojechał czwarty. Tuż za podium stanął Kałdowski.Po pierwszej rundzie Foray i Szkopek są ex-aequo na pierwszym miejscu z 45 punktami. Drugie miejsce również ex-aequo mają zajmują Kałdowski i Bukowski (po 29 pkt), a za nimi jest Tomek Kędzior ze stratą 8 pkt.

W Pucharze Polski wystartowały dwie klasy: Rookie 600 i Rookie pow. 600 cm3 . W Rookie 600 wygrał Marcin Kondratowicz, drugi był 16-letni Artur Wielebski, a trzeci Stanisław Assmann. W Rookie pow. 600 jako pierwszy dojechał Adam Rajek, a za nim Piotr Betlej i Jarosław Pogwizd.
Jedną z atrakcji zawodów był także udział Przemysława Salety w wyścigu klasy Pretendent. Znany sportowiec ukończył wyścig na miejscu 16 (co jest całkiem niezłym osiągnięciem ponieważ ten wystep to jego pierwsza wizyta na torze wyścigowym) i zapowiada, że chce uczestniczyć w pełnym cyklu zawodów.