Motocykl poleca:

MotoGP: Pierwsze testy rozpoczęły nową erę

Poleć ten artykuł:

Tuż po ostatnim wyścigu sezonu w Walencji, zawodnicy MotoGP przeprowadzili tam dwudniowe testy przyszłorocznych motocykli z silnikami 1000ccm oraz maszyn CRT. Nie zabrakło nowych i ciekawych rozwiązań, ale ostateczne wyniki nie są zaskoczeniem. Jaka będzie nowa era w Grand Prix?
Zobacz całą galerię

Dokładnie tak jak przez cały sezon 2011, tempo podczas testów narzucali zawodnicy fabrycznego zespołu Repsol Honda. Testując przyszłoroczny model RC213V, napędzany silnikiem V5 o pojemności podniesionej z 800 do 1000ccm, Hiszpan Dani Pedrosa i Australijczyk Casey Stoner, tegoroczny mistrz świata i zwycięzca ostatniego wyścigu, byli aż o pół sekundy szybsi niż dosiadający nowej Yamahy Ben Spies (w niedzielę przegrał walkę o zwycięstwo o zaledwie 0,015 sekundy).

Nowa Honda nadal jest piekielnie szybka, ale wygląda na to, że zmaga się dokładnie z takimi samymi problemami, jak tegoroczna wersja. Tył motocykla zachowuje się niestabilnie podczas hamowania (połączenie agresywnie działającego systemu hamowania silnikiem, innowacyjnej skrzyni biegów oraz wyżyłowanego sprzęgła), a to utrudnia wejścia w zakręty.

Dodatkowo firma Bridgestone, wyłączny dostawca opon w MotoGP, na testy w Walencji udostępniła nowe, przyszłoroczne mieszanki opon. Zgodnie z życzeniami zawodników, szybciej osiągają one optymalną temperaturę, co powinno skończyć z wypadkami na pierwszych okrążeniach. Ogumienie ma jednak nieco inną charakterystykę, a ta w przypadku Hondy powoduje wibracje przodu motocykla, jeszcze bardziej utrudniając wejścia w zakręt. Stoner jest jednak pewien, że zespół doskonale wie, jak wyeliminować problem przed pierwszym wyścigiem. Czas pokaże, czy tak faktycznie się stanie.

Yamaha także ze starymi problemami

Także nowa wersja Yamahy M1 boryka się z tymi samymi problemami, co jej starsza siostra z silnikiem 800ccm. W fabrycznych barwach motocykl testował jedynie Ben Spies, gdyż ustępujący mistrz świata, Jorge Lorenzo, wciąż leczy kontuzję palca, która wyeliminowała go z trzech ostatnich wyścigów sezonu. Identycznej maszyny dosiedli jednak w Walencji także zawodnicy ekipy Monster Yamaha Tech 3, debiutant roku sezonu 2011, Brytyjczyk Cal Crutchlow oraz Włoch Andrea Dovizioso, który postanowił zmienić barwy i razem z końcem tegorocznej rywalizacji przejść z Hondy do Yamahy.

Obserwacje Włocha były bardzo interesujące i potwierdziły to, co uważni kibice wiedzieli już od dawna. O ile słabym punktem Hondy jest utrudniająca wejścia w zakręt niestabilność tyłu, o tyle Yamaha wchodzi w zakręty jak przyklejona do asfaltu, a dzięki wyjątkowej stabilności pozwala na mocne opóźnienie hamowania. To w dużej mierze efekt bardzo mocno ograniczonego hamowania silnikiem, dzięki czemu Dovizioso przyznał, że czuł się na motocyklu jak na swojej starej, dwusuwowej, 250-tce. Jednak Yamaha, zarówno stara, jak i nowa, cały czas ma problem z wyjściami z łuków. Przednie koło ochoczo unosi się w powietrze, a nerwowo zachowującemu się tyłowi brakuje trakcji. To właśnie w dużej mierze z tego powodu Yamaha nie była w stanie wykorzystać swoich atutów i wyprzedzać Hondy podczas hamowania – po prostu nie była w stanie utrzymać się za nią na prostej.

Dochodzi do tego jeszcze kwestia mocy, jednak Ben Spies jest przekonany, że nowa Yamaha ma jej wystarczająco dużo, aby dotrzymać kroku Hondzie. Amerykanin przetestował dwie wersje ramy, dwie specyfikacje silnika, nowy pakiet elektroniczny oraz dwie różne geometrie maszyny, mające poprawić sprawiający problemy na wyjściach z łuków balans motocykla. Choć na krótkim przecież torze stracił aż pół sekundy do Pedrosy i Stonera, Spies podkreślał, że dwa dni spędził jeżdżąc nie na 100, a jedynie 90 procent, a czasy okrążeń nie były dla zespołu ważne. „Inaczej będzie w Malezji w lutym, gdzie otrzymamy ostateczną wersję motocykla” - powiedział. Crutchlow był podczas testów tylko nieznacznie wolniejszy.

Ducati lepiej, ale...

Tagi: MotoGP | testy | testy MotoGP | Walencja | Alvaro Bautista | Hector Barbera | Valentino Rossi | Casey Stoner | Dani Pedrosa | Stefan Bradl | Randy dePuniet | Ben Spies | Cal Crutchlow | Karel Abraham | Andrea Dovizioso

Oceń artykuł:

--

Motocykl OnlinePorady dla motocyklistów

Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów