Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘ


OCEŃ

Opony z mleczu?

Bridgestone America jest jednym z uczestników programu PENRA (Program for Excellence in Natural Rubber Alternative), którego głównym zadaniem jest znalezienie alternatywy dla gumy pochodzącej z drzew kauczukowych.

Wielką ciekawostką jest fakt że obecnie badania skupiają się na pospolitej roślinie którą każdej wiosny możemy znaleźć w swoich ogródkach - mleczu, a właściwie mniszka lekarskiego. Jak się okazuje ta zmora naszych wypielęgnowanych trawników jest jednym z 1200 gatunków roślin które zawierają kauczuk. Poza tym jest łatwo dostępne, odporne na trudne warunki, rośnie na całym świecie i jest łatwe do przetworzenia, a dla porównania drzewa kauczukowe potrzebują co najmniej 6 lat aby nadawać się do wykorzystania w przemyśle gumowym. Kleiste mleczko znajdujące się w mniszku lekarskim - sok mleczny - zawiera sporo gumy. Badania i prace nad wykorzystaniem mlecza trwają więc nie wykluczone że już za kilka lat zamiast plantacji kauczukowców powstaną prawdziwe plantacje pospolitego mleczu i to właśnie z niego powstawać będą opony.

Zobacz również:
Za sześciopak na brzuchu ona na pewno cię doceni, za sześciopak w lodówce wdzięczni będą ci kumple, ale najfajniejszy sześciopak to taki, który ma dwa koła i stoi w garażu. W naszym porównaniu stają Benelli 750 Sei, BMW K 1600 GT, Horex VR6 Roadster, Honda CBX i Gold Wing F6B oraz Kawasaki Z 1300.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij