Motocykl poleca:

Skutery w gradzie

Poleć ten artykuł:

W weekend 10-11 kwietnia w niemieckim Templinie odbyła się I runda Międzynarodowych Mistrzostw Niemiec IDSM oraz Stage6 Cup. Pogoda nie rozpieszczała - zawodnicy jeździli i w słońcu w czasie gradobicia.W tym sezonie impreza nosi nazwę European Scooter Trophy.
Zobacz całą galerię

W sobotę po treningach dowolnych i kwalifikacyjnych, o godzinie 15:25 rozpoczął się 3-godzinny wyścig, w którym wystartowało 11 teamów. Po zaciętej walce w drastycznie zmieniających się warunkach pogodowych, począwszy od słonecznych skończywszy na gradobiciu, zwyciężyła załoga  G16 Racing Team na skuterze Piaggio Zip SP, która przejechała 141 okrążeń. Kolejno na podium uplasowały się załogi Racing Planet i Scooteria Spandau II. Skuter teamu Mieloch Racing podczas ostatniej zmiany zawodników, na godzinę przed końcem wyścigu odmówił dalszej jazdy. Na szczęście dzięki wytrwałości Jerzego Mielocha Sr defekt został zlokalizowany i wyeliminowany. Trwało to ok. 20 minut. Ostatecznie  MRT ukończył wyścig na siódmym miejscu. Warto wspomnieć, że zarówno jeden z zawodników G16 RT, jak i Jerzy Mieloch Jr dostali 3 min. kary za wyprzedzanie zawodnika na żółtej fladze.

Do klasy 1 zgłosiło się 10 zawodników, w tym aż 3 reprezentantki płci pięknej. W pierwszym biegu, podczas deszczu, bezkonkurencyjny okazał się Maik Zoerner #51, któremu w tym sezonie silnik przygotowuje mechanik MRT – Jerzy Mieloch Sr. W drugim biegu uplasował się na pozycji drugiej. Dariusz Beszterda #7 z Bidon Racing Team zajął odpowiednio miejsce 4 i 3.
W klasie 2 w obu biegach żaden spośród 17 zawodników nie potrafił pokonać Maxa Moutschki #24.  W pierwszym biegu, na mokrej nawierzchni jego największy rywal Marcus Andruchiewicz #8 (Scooter Shop 53 RT) zaliczył glebę na pierwszym okrążeniu i defekt skutera wykluczył go z dalszej rywalizacji. O drugą lokatę toczyła się zaciekła walka pomiędzy Kevinem Chadrysiakiem #82 (AST RT) i Philippem Winklem #3, który pomimo wywrotki i problemów ze skuterem utrzymał trzecią pozycję. Natomiast w drugim biegu za Maxem linię mety przejechał Marcus, a za nim Kevin, który dzielnie odpierał ataki Thomasa Hecka #7.
W najszybszej klasie 3 zaskoczyła frekwencja. Na linii startu stanęło aż 22 zawodników!  W pierwszym biegu od samego startu zaciętą, pełną emocji walkę o czołowe pozycje toczyli: Ronnie Mengel #19, Max Kretschmer #13 (Scootershop 53 RT), Szwajcar Oliver Knecht #44 (WMS RT) i Szymon Rajczak #89 (Mieloch Racing Team). Niestety po dwóch okrążeniach wyścig został przerwany z powodu kolizji Jerzego Mielocha Jr #88 (Mieloch Racing Team) z Marco Krollem, który na końcu prostej na hamowaniu wywracając się uderzył w skuter Juniora. Młody Mieloch po naprawie uszkodzeń wystartował do wyścigu z ostatniego pola. Według regulaminu była to jedyna możliwość ponownego startu po naprawie skutera. Po kolejnym starcie prowadzenie ponownie objął Szymon Rajczak, który przez kilka okrążeń dzielnie bronił pozycji lidera. Jednak na jednym z okrążeń popełnił błąd, który wykorzystali rywale, Ronnie Mengel i Oliver Knecht. Następnie agresywnie jadącemu Ronniemu nie wydało na jednym z zakrętów i prowadzenie objął Oliver. Niestety Szymon podążający za liderem również zaliczył szlifa  i ostatecznie ukończył wyścig na 8. miejscu za Denisem Chadrysiakiem #81 (AST Racing Team). Zwyciężył Oliver Knecht, za nim linię mety przekroczyli Ronnie Mengel i Max Kretschmer. Jerzy Mieloch Jr zajął 12 pozycję.
W drugim biegu sytuacja na starcie się powtórzyła i po raz kolejny najlepszy okazał się Szymon Rajczak #89. Tuż za nim podążali Ronnie Mengel i Oliver Knecht oraz Max Kretschmer, który z okrążenia na okrążenie zmniejszał dystans do rywali. Tym razem dość szybko lider ze ściganego zamienił się w ścigającego. Tu już nie było tak różowo, ale mimo gleby ukończył wyścig na 3. miejscu. Ronnie musiał się wycofać z powodu awarii. Zwycięzcą został Oliver Knecht, przed Maxem Kretschmerem. Jerzy Mieloch Jr tym razem startujący z 11 pozycji, po zaciekłej walce dojechał 7.
Startujący po raz pierwszy w Mistrzostwach Niemiec Grzegorz Karczewski ukończył wyścigi na pozycji 14 i 19.