Motocykl poleca:

Tytuły WMMP 2012 zdobyte

Poleć ten artykuł:

Choć sezon 2012 należał do bardzo ciekawych, te ostatnie wyścigi miały wyjątkową dramaturgię. O tytule wicemistrzowskim w klasie Supersport 600 przesądziło zaledwie 0,55 sekundy.
Zobacz całą galerię

Marek Szkopek wywalczył w tej kategorii tytuł mistrza Polski już w przedostatniej rundzie, mógł więc skupić się jeździe taktycznej – by dopomóc swojemu koledze z Teamu Recykl Sebastianowi Zielińskiemu zdobyć wicemistrzostwo, na które czyhał Daniel Bukowski z Suzuki GRANDys duo. Daniela trapiły w tym sezonie kontuzje, ale na ostatnia rundę powrócił już całkowicie sprawny i pełen woli walki. Jego zwycięstwo w obu biegach dałoby mu tytuł wicemistrza. Ale… Sobotni wyścig SSP 600 prowadził Marek Szkopek, później na prowadzenie wyszedł właśnie Bukowski. W ostatnim okrążeniu Marek Przepuścił na drugą pozycję Zielińskiego i tak minęli metę. Sytuacja była ciekawa – gdyby w niedzielę ponownie wygrał Bukowski robiąc najlepsze okrążenie wyścigu (premiowane dodatkowym punktem), a Zieliński znów dojechał drugi zrównaliby się punktami, ale tytuł wicemistrza zdobyłby Daniel mający dotychczas lepszy bilans miejsc. Jednak na ten tytuł miał szansę również Zieliński, gdyby to Szkopek, a nie Bukowski zrobił najlepsze okrążenie. Los drugiego miejsca w tabeli ważył się do ostatniego okrążenia – Daniel i Marek co i raz poprawiali swoje czasy. Jednak ostatnie kółko należało do Szkopka. Jego świetny czas 1:35,768 (Bukowski 1:36,318) przesądził o tytule wicemistrzowskim dla Zielińskiego, natomiast zwycięzca niedzielnego wyścigu Bukowski musiał zadowolić się tytułem II wicemistrza.

W Superbike sobotni wyścig wygrał Irek Sikora przed Januszem Oskaldowiczem i Marko Jermanem, który tym trzecim miejscem zapewnił sobie tytuł mistrza Polski. W niedzielę w SBK wygrał ponownie Sikora przed Oskaldowiczem i w takiej właśnie kolejności podzielili między sobą tytuły wicemistrzowskie. Trzeci był Bartłomiej Lewandowski. W Superstock 1000 sobotni bieg zakończył się kolejnością Andy Meklau, Paweł Szkopek (który po kontuzjach w MŚ powrócił do MP) i Michal Filla. W niedzielę znowu wygrał Meklau zdobywając tytuł II wicemistrza, drugi był Filla i to właśnie ten czeski zawodnik wywalczył tytuł mistrzowski. Trzeci był Szkopek. Tytuł wicemistrzowski przypadł Gwenowi Giabbaniemu, którego w Poznaniu nie było – startował wtedy w 24-godzinnym wyścigu w Le Mans.

Tagi: WMMP | Paweł Szkopek | Marek Szkopek | Andy Meklau | Gwen Giabbani | Sebastian Zieliński | Daniel Bukowski | Marko Jerman | Michał Filla