Motocykl poleca:

V runda MP i PP w Poznaniu

Poleć ten artykuł:

W ostatni wakacyjny weekend odbyła się piąta i zarazem przedostatnia runda Motocyklowych Mistrzostw Polski, Pucharu Polski i Pucharów Markowych.W tej wyjatkowej rundzie mogliśmy obejrzeć kilkukrotne bicie zeszłorocznego rekordu okrążenia Poznańskiego toru.

Do zawodów w Poznaniu stanęło łącznie aż 183 motocyklistów. Już podczas sobotnich treningów można było poczuć przedsmak wyścigowych emocji kiedy nieoficjalne rekordy toru zostały pobite przez Marka Szkopka (1:34:727 to rekord dla klasy Superstock 600) i Andreasa Meklau'a (niesamowite 1:32:466).

Otwarciu zawodów towarzyszył cień tragedii z poprzedniej rundy. Zawodnicy uczcili minutą ciszy pamięć Jakuba Dereckiego, który podczas wypadku w wyścigu IV rundy MP odniósł, jak się później okazało, śmiertenle obrażenia.

Wyścigi klasy superstock 600 to rywalizacja głównie między Kennym Forayem, Markiem Szkopkiem i Danielem Bukowskim. Pierwszy wyścig zawodnicy zakończyli właśnie w takiej kolejności, a w niedzielę to Marek był górą nad Forayem, który tym występem zapewnił sobie mistrzostwo i Bukowskim, który w generalce jest trzeci, a kontuzja Pawła Szkopka prawie zapewnia Danielowi miejsce na podium.

Formuła X-TREM czyli połączone klasy Superbike i Superstock 1000 przyniosły wielkie emocje. Aż czterech zawodników pobiło zeszłoroczny rekord toru i każdy z nich walczył do samego końca (Walkowiak, Sikora, Giabbani i najlepszy czas: Meklau 1:33.758). To własnie Francuz i Austriak walczyli o zwycięstwo. Meklau prowadził przez cały wyścig, a tuż za nim jak zmora podążał Giabbani i na ostatnim okrążeniu kiedy wydawało się, że taka będzie kolejność na mecie Gwen zaatakował i w pięknym stylu wyprzedził Andreasa. Trzeci był Irek Sikora.
I tak w klasie Superbike na podim stanęli kolejno Meklau, Sikora i Jensen, a w Superstockach 1000 Giabbani, Wiczyński i Walkowiak, który na 16 okrążeniu wyprzedził Adama Badziaka.

Wyniki w pucharze Yamahy: w R1-kach w pierwszym wyścigu na pudle stanęli kolejno Mańczak, Sztuder i Chełkowski, a w drugim Mańczak ustąpił miejsca Sztuderowi. Trzeci znów dojechał Waldemar Chełkowski. W klasie R6 zawodnicy skutecznie walczyli z litrówkami. W obu wyścigach kolejność na pudle była identyczna: Jędrzejewski, Małecki i Korobacz. Ciekawostką jest to, że czołowi zawodnicy z R6 zajęli kolejno 3, 4 i 5 miejsce w sobotnim połączonym wyścigu.

Puchar Suzuki również podzielony jest na dwie klasy. W klasie pow. 600 dwa zwycięstwa odniósł oczywiście Tomek Grabowski przed Kalinowskim i Frankowskim, a w klasie 600 Pierwszy dwukrotnie dojechał Kondratowicz, za nim Maszczak i Orlikowski.

W Pucharze Hondy CBR 125 rozegrano dwie rundy. W pierwszej Bartosz Lubiński pokonał Szymona Kaczmarka i Natalię Florek. W drugiej wygrał lider generalki Krzysztof Depta drugi znów był Szymon Kaczmarek, a trzecia ponownie Natalia Florek.

Hornety rozegrały tylko jeden wyścig i znów wygrał Kuba Sudoł przed Robertem Frysiakiem i Jakubem Tupajką. Murowanym kandytadem do mistrzostwa jest Jakub Sudoł, który ma już 100 pkt w generalce, 33 przewagi nad Tupajką i 44 nad Frysiakiem.

Puchar Polski czyli klasy Rookie 600 i Rookie pow 600 również jeździły w ten weekend w Poznaniu. Sześćsetki padły po raz kolejny łupem Piotrka Passka, który nie wygrał tylko pierwszej rundy.Drugi dojechał 16-letni Artur Wielebski przed Marcinem Kondratowiczem. W klasie wyższej zwyciężył Piotr Górka przed Adamem Rajkiem i Darkiem Lipke. Zwycięzca ostatniej rundy Piotrek Betlej popełnił błąd podczas wyścigu i dojechał dopiero piąty. To prawie przekreśla jego szanse na zwycięstwo w generalce. Traci do Rajka 22 punkty, a została już tylko jedna runda.