Motocykl poleca:

V runda WSBK na torze Monza

Poleć ten artykuł:

Piąta już runda World Superbike na włoskim torze Monza obfitowała w nieoczekiwane zwroty akcji i mrożące krew w żyłach kraksy. W pierwszym wyścigu swoje pierwsze zwycięstwo w karierze odnióśł Michel Fabrizio. Drugi wyścig wygrał rewelacyjnie spisujący się w tym sezonie Ben Spies.
Zobacz całą galerię

Już po kwalifikacjach i zdobyciu Superpole przez Bena Spiesa wiadomo było, że jest on faworytem do zwycięstwa na Monzie. Jego czas kwalifikacyjny był o prawie sekundę lepszy od poprzedniego rekordu toru należącego do Troya Baylissa. Na drugim polu startowym stanął Michel Fabrizio a obok niego Kiyonari i Neukirchner. Lider klasyfikacji generalnej Noriuki Haga startował z piątego pola.

Pierwszy wyścig został przerwany już po pierwszym zakręcie pierwszego okrążenia. Groźnie wyglądający wypadek kilku zawodników spowodował wywieszenie czerwonej flagi. W zderzeniu uczestniczyli Neukirchner (na zdj. powyżej), Tamada, Hill, Roberts i Corser. Najbardziej ucierpiał pierwszy z nich i z nogą złamaną w kilku miejscach trafił do szpitala. Oprócz Neukirchnera lekko oberwał również Roberts. Pozostali zawodnicy nie ucierpieli. Po restarcie przez większość wyścigu prowadził Ben Spies i gdy już było pewne, że zwycięży na ostatnim okrążeniu tuż przed metą w jego Yamasze zabrakło paliwa. Z pecha amerykanina skorzystał Michel Fabrizio i zwyciężył przed Hagą i Biaggim, który po wyścigu został ukarany 20 sekundami kary za ścięcie szykany a jego miejsce na podium zajął Ryuchi Kiyonari.

Wyścig nr 2 to totalna dominacja Spiesa od początku do końca. Amerykaninowi nie zagroził nikt, a bezpośredni rywal czyli Noryiuki Haga po zderzeniu z ptakiem musiał wycofać się z rywalizacji. Drugi dojechał Fabrizio i potwierdził swą doskonałą dyspozycję, a trzeci był znów Kiyonari.W klasyfikacji generalnej wciąż prowadzi Haga z 200 punktami na koncie. Dystans do niego zmniejszył Spies i 146 punktami ma tylko 54 straty, a tuż za nim jest Fabrizio ze 125 punktami.

Poniżej przedstawiamy klasyfikację końcową w obu wyścigach.