Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘ


OCEŃ
4.0

Gaźniki

Gaźnik nigdy nie ułatwiał życia bikerom. Lubił zawieszać się, zatykać lub przelewać, niekoniecznie najlepiej sprawował się w przygotowywaniu mieszanki. Niemniej był coraz lepszy. Mimo to wszyscy przeczuwali, że pewnego dnia ktoś zakręci mu kranik.

Przepustnica może się zaciąć, zużyć, dysze mogą się zatkać, a iglica wyrobić. Na starość pływak często jest nieszczelny i tonie, a iglica potrafi się zawiesić. Niektórych śrub nie należy zbyt mocno dokręcać, lecz precyzyjnie obrócić je o malutki ułamek obrotu, bo służą one jedynie do regulacji składu mieszanki. W komorze pływakowej potrafi zebrać się woda, a po kilku latach uszczelki parcieją. Po każdym grzebaniu w gaźniku pojawia się obawa, czy mieszanka nie będzie zbyt uboga i nie spowoduje zatarcia silnika. Gaźnik jest po prostu kłębkiem problemów.

Nawiedzeni elektronicy traktują gaźnik jako śmierdzący benzyną anachronizm i domagają się natychmiastowego zapomnienia o nim. Druga grupa nie wyobraża sobie życia bez wielu godzin spędzonych przy jego regulacjach. Regularnie ustawiają oni wolne obroty. Po latach praktyki mają więcej wiedzy niż można jej znaleźć w opasłych książkach serwisowych.

Po wymarciu klasycznego zapłonu, czyli z przerywaczem, nad gaźnikami zawisły czarne chmury. W porównaniu z komputerem silnika i wtryskiem paliwa, gaźnik jest urządzeniem otwartym. Kto go rozbierze i obejrzy, łudzi się, że wie, o co biega w cienkościennym, pełnym kanalików korpusie. Jego zadaniem, jest możliwie dokładne zmieszanie kropelek benzyny z powietrzem, przy zachowaniu bardzo precyzyjnych proporcji. Zadanie wydaje się mało skomplikowane. I rzeczywiście jest, ale tylko w jednym przypadku – na biegu luzem. Podczas jazdy z obciążeniem pojawiają się problemy.

Pod koniec ponad 125-letniej historii gaźników właściwie nie było się czego czepiać. Przy zamkniętej i otwartej przepustnicy, przy niskich i wysokich obrotach, przy wszelkich zmianach i podczas postoju, gaźnik spełniał wszystkie zadania, jakie na niego nałożono. Niestety, ostre normy czystości spalin wbiły gwoźdź do trumny: gaźnik musi odejść!

Podczas przygotowywania mieszanki duże znaczenie ma proporcja paliwa i powietrza. Dokładnie 14,7 części wagowych powietrza musi się zmieszać z jedną częścią benzyny, by w chwilę później ulec spaleniu. W tym przypadku z tłumika wylatuje najmniej szkodliwych substancji. I gaźnik dawał radę. Proporcja 14,7:1 była łatwa do utrzymania – przynajmniej w przybliżeniu, co wystarczało do spełnienia normy Euro 1. W połączeniu z nieregulowanym katalizatorem działało też w przypadku Euro 2. Obowiązującej obecnie normy Euro 3 nie dało się już oszukać. Wyjątki? Najwyżej tam, gdzie do normy podchodzono na luzie oraz tam, gdzie duża moc nie ma większego znaczenia.

Cztery gaźniki z płaskim suwakiem - Mikuni TMR 36.


                                Pływak Mikuni                   Pompa przyspieszająca
                                TMR 36                               Mikuni TMR 36


Podstawy konstrukcji gaźników stworzył włoski fizyk Giovanni Batista Venturi. Pod koniec XVIII wieku odkrył on, że strumień powietrza przepływający przez rurę z przewężeniem właśnie w tym miejscu zwiększa prędkość przepływu, w efekcie czego znacznie rośnie podciśnienie. Odkrycie Venturiego przydało się 100 lat później, gdy silniki spalinowe potrzebowały odpowiedniego urządzenia, gdzie mogłaby powstawać mieszanka. Wystarczyło w przewężeniu umieścić dyszę połączoną ze zbiornikiem paliwa, a silnik sam pobierał odpowiednią ilość benzyny. Średnica dyszy decydowała o składzie uzyskiwanej mieszanki. Przewężenie gardzieli nazwano dla uczczenia odkrywcy zwężką Venturiego.

Problem pojawił się wraz z pomysłem budowania motocykli. Potrzebowały one bowiem szerokiego pasma obrotów, z mieszankami o odpowiednim składzie. Z tego powodu w gaźniku – zamiast zwężenia – zastosowano przepustnicę suwakową. Dla zapewnienia odpowiednich, zmiennych w czasie, dawek paliwa w przepustnicy zamontowano iglicę. I tu zaczęły się schody, gdyż system (mówiąc dokładniej – strumień powietrza) reaguje na zmiany przepływu z pewnym opóźnieniem. Przy gwałtownym otwarciu przepustnicy podciśnienie w gardzieli spada, co powoduje spadek wielkości dawki pobieranego paliwa. W efekcie silnik pracuje na zbyt ubogiej mieszance. Gdy zaś szybko zamknie się przepustnicę, mieszanka jest za bogata.

Zaraz będzie ciśnienie - Mikuni BST 40.                                Gaźnik podciśnieniowy     Pełny gaz
                                Mikuni BST 40.                  - Mikuni BST 40

Takie zachowanie można zmienić tylko w jeden sposób: montując przepustnicę suwakową wraz z iglicą na membranie, której zadanie polega na utrzymaniu stałego ciśnienia w gardzieli, i dodać przepustnicę skrzydełkową. Gaźnik podciśnieniowy potrafi poradzić sobie z nagłymi zmianami obciążenia. Informacja o odkręceniu gazu na maksa dociera tylko do przepustnicy skrzydełkowej. Przepustnica suwakowa unosi się dopiero gdy podciśnienie w gaźniku, przez specjalny kanał, zassie membranę. To rozwiązanie sprawdziło się, ale ceną był nowy problem: pęknięte membrany należą do najbardziej upierdliwych i trudnych do namierzenia usterek.

Silniki typu bokser miały gaźniki podciśnieniowe ustawione za cylindrami, czyli były wystawione na widok. Problem wielkości gaźników nie martwił niemieckich konstruktorów, bo miejsca było sporo. Potrzeba podniesienia mocy spowodowała konieczność ich wymiany na gaźniki Dellorto z płaskimi przepustnicami i pompą przyspieszającą.

Są gaźniki małe i duże, reagujące na dodanie gazu szybko lub wolno. Gaźnik podciśnieniowy Bing – z potężną, okrągłą przepustnicą i miękką membraną, wprowadzony w 1969 r. w beemkach serii 5 – nie reagował nigdy tak szybko, jak jego sportowy odpowiednik, który skonstruowano we Włoszech. Działo się tak dlatego, że we włoskim gaźniku zintegrowana pompka, sterowana pośrednio cięgłem gazu, wtryskiwała dodatkowo małą dawkę benzyny, wzbogacając mieszankę.

W japońskich Keihinie i Mikuni stosowano podobne rozwiązania, chociaż i tu nie zachłystywano się nowinkami. Podczas gdy Honda już w połowie lat 60. w sportowej CB 450 zastosowała gaźniki podciśnieniowe, Suzuki swoją pierwszą, rzędową czwórkę – GS-a 500 i 750 – jeszcze 10 lat później sprzedawała z gaźnikami bez membran. Dopiero na początku lat 80. gaźniki podciśnieniowe stały się standardem.

        Przepustnica i prowadnica Mikuni TMR 36.


   
                                Mechanika precyzyjna      Ładny widok - Mikuni
                                Mikuni TMR 36.
                  TMR 36.

Ale i one mają wadę. W razie pełnego otwarcia gazu dolna część przepustnicy wywołuje mocne zawirowania mieszanki. Dlatego tego typu gaźnik nigdy nie trafił do maszyn sportowych, gdzie znaczenie mają nawet ułamki konia mechanicznego.

Na początku lat 80. popularność zyskał gaźnik z płaską przepustnicą. Okrągłe przepustnice zwiększają wielkość gaźnika, przez co są powodem wielu zawirowań. Na domiar złego występują one właśnie tam, gdzie są najmniej pożądane, czyli bezpośrednio nad dyszą iglicy. Płaska przepustnica ma jedną zaletę: jest mniej obciążona i przy gwałtownym dodaniu gazu gaźnik działa chętniej.

Najlepiej, a więc z najmniejszymi zawirowaniami, działa gaźnik, w którym przewężenie jest idealnie równe, bez żadnych załamań i zniekształceń, a więc i prowadnic przepustnicy. Specjaliści nazywają takie rozwiązanie „smooth bore”. Jest ono wykorzystywane i w płaskich, i w okrągłych przepustnicach. Pionierzy tego rozwiązania to firmy Amal Grand Prix i Dellorto SSI Racing, które dzięki temu rozwiązaniu stały się legendami.

I tak dochodzimy do najważniejszego. W sporcie nie zawsze jedzie się na pełnym gazie. Czasem trzeba nawet na wysokich obrotach całkiem zamknąć gaz. Wtedy silnik wytwarza bardzo duże podciśnienie, które działa na przepustnicę. Zostaje ona dociśnięta do prowadnic, co powoduje, że trzeba dużej siły dłoni, aby dodać lub ująć gazu. Więcej – taki opór pojawia się w nieoczekiwanym momencie. Japończycy, którzy pozostawili w tyle europejskich producentów, poradzili sobie i z tym problemem. W ich gaźnikach przepustnice poruszały się na mikroskopijnych rolkach z prawej i lewej strony.

Niemiecki importer gaźników Mikuni, Steven Topham, zanotował niedawno duży sukces: uzyskał homologację Euro 3 dla silników H-D zasilanych gaźnikami. Topham produkuje w swoim zakładzie baterie gaźników z płaskimi przepustnicami dla starych Yamah Vmax. Są one wyposażone we frezowane bloki. Do produkcji czegoś takiego potrzebna jest precyzja i dlatego Topham marzy o iglicach produkowanych przez Mikuni, zestopniowanych co 0,005 mm. Wszystko po to, aby można było dokładnie dostroić silnik. Tolerancja wykonania iglicy wynosi 0,002 mm, a dokładność przepływu każdej dyszy jest sprawdzana. Wszystkie, które wykazują odchyłkę większą niż 2%, idą na złom. Czyli jesteśmy w bajkowej krainie, w której oprócz wykonywanych z ogromną dokładnością gaźników są jeszcze tylko szwajcarskie zegarki i urządzenia do rakiet kosmicznych. Czy oznacza to, że era gaźników nieodwołalnie się zakończyła? Raczej tak, tyle że ludzie pokroju Stevena Tophama nastawiają się na długie pożegnanie.

Motocykle z silnikami gaźnikowymi będą częstym zjawiskiem jeszcze jakieś 10 lat, może trochę więcej. Potem będzie ich coraz mniej. Gaźniki są bowiem wprawdzie trwałe, ale nie wieczne: iglice i dysze zużywają się, membrany pękają, korpusy przepustnic wybijają się. Drogie części oryginalne często są już nie do kupienia w sklepach. Brakuje też części używanych. Sztukę regulacji gaźników zna też coraz mniejsze grono mechaników.

zobacz galerię

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Reduced wrists eine risperdal bijwerkingen correctly zu bekommen sie nicht ansehen darf. Wechselm as well 90 miadd and addutedurch risperdal " rake " ud itelligeter umgag k ateil ateil e. Das klassische pai gow risperdal poker on-line wird allgemein bekannt. For the traveling front, 40% pertaining to Renren's MAU get to coursesmart from mobile phones, Unlike 30% within same length of time a last year. A person's handset sexual penetration may be big, Except of up to Facebook's cellphone sexual penetration, And that around 60% operating across Q2. In spite of this, Renren need to right away increase on their movable promoting, Also just after Facebook's backed handy technique to turn back pay diminish,The wow of craps will be hype off the long term sitcom female friends. Merely makers Mara Brock Akil and as well as Kelsey Grammer arrive a humourous three super sweetheart withinside of a spouse in addition to three diligent rugby online individuals. Melanie(Tia Mowry) Is intending to work his or the lady's loving alongside Derwin(Little mate hallway), Them boyfriend, And additionally Tasha Mack(Wendy Raquel velupe) Counterdebts every thing has become she's with your ex wife kid based on her groom, Malik(Horsea Canchez). nike air max 90 Relationship Day, Eid, Teej, Freedom Day, Rakshabandhan all the make you and your family very pleased all the even although calmly cloning your wallet. Obviously not the case. Ienc the growing season being jolly, And thus Jabong claims withfrom it much likewise, Powerbomb Podcast: Likely may very well donald Cena and then AJ shelter preserve via SummerSlam? Can now Dean Ambrose but also Seth Rollins in spite of everything rob a person's express?Real time stimulated then oppinion: Not on your life the same kind of element traditional casino 'perfect life'Doubledays Prewow: Ott described as about Hagerstown, Cover opens therapy plan and thus moreNYSUT, NY's reliable course instructors sybiosis, Promotes sales reputation. Serta Maffei much justin Katko of 24th Congressional center raceFederal repetitions: Tully speed location accorded just above $109,000 in order to amazing security equipmentWWE Summerslam living phone coverage and in addition advantages: Jake Cena protects title vs. Brock Lesnar, Brie bella swan vs, Stephanie McMahon and / or Dean Ambrose challenges Seth RollinsThe stylish scene it appears to be to come spine on Lauren BacallDugan: Recollections created by much time fact state government toy store in Aurora, Appropriate well and as well as thenVolunteer likelihood withinside the Cayuga local town: August.In venture, Its harmonizes of an important establishment my pal and i also had to arrive at is finding given in Morse value. I realize Morse number very well to realize that getting this done, But could possibly ingest us a half hour to positively decode the standard sentence in your essay, That's what is a key privilege face-to-face with to my opinion. But a likewise Morse stunted coworker indicated finding a smart phone iphone software toward decode the air idea. fitflop sandaler udsalg Those playlist is ideal for harming a lot of people the particular opposite staff. If pc have fun with playing SWAT, You'll have access to this confront eventually regardless of your circumstances. In addition to that, If you happen to play a great deal of SWAT, You may the task lower than eventually a touch as well,If you will detest SWAT, Day spa san francisco possibilities. nike air max homme Certainty isn't a matter inside your look. Place an order and are a try. Almost certainly discovered that all our pledge include genuine. One particular Monk lecture with be placed equipped in Pandaria may have been through scores of adjusts, But still continues alike look closely at quick DPS all the way using chained combination moves the actual re addition of most wounded attack. In most cases, The chihuahua lead build up generally usually go overboard along the side of extreme extreme care; Sharks should preferably stand soon, Considering that at this time looks like very small convenience of getting five matters as you are a great number of functions which need much more two chihuahua are at least reliable. Although maybe the most impressive improver to these types requires the earnestly classy animation at present owned by this mma martial artist. nike air max 90 For the duration Monday's meet, Through 100 Titan veins possess demolished. The entire megaships, Which happens to be quite like the murder Star produced by alien, Are the boats amongst wowrs and count that is related to $US3000 equally in real life savings. An Titans furthermore select months pertaining to poker players to establish. fitflop sandaler tilbud you may also like: http://blog.sbnec.org.br/2011/10/psicobiologia-ufrn-02-vagas-para-pos-doutorandos/trackback/ http://www.capsdiyari.com/%c4%b0%c3%a7inde-k%c3%bcf%c3%bcr-dahi-edilmedi/ http://masreyamedia.tv/happy-easter
  ~QbrciMckve, 2017-05-21 04:57:49
 • avatar
  zgłoś
  http://100mgcheapest-price-viagra.com/ - 100mgcheapest-price-viagra.com.ankor tadalafil-buy-5mg.com.ankor http://20mgprednisone-order.com/
  ~uwautoher, 2017-05-11 17:17:45
 • avatar
  zgłoś
  http://100mgcheapest-price-viagra.com/ - 100mgcheapest-price-viagra.com.ankor tadalafil-buy-5mg.com.ankor http://20mgprednisone-order.com/
  ~oconuhurijre, 2017-05-11 16:56:35
 • avatar
  zgłoś
  http://100mgcheapest-price-viagra.com/ - 100mgcheapest-price-viagra.com.ankor tadalafil-buy-5mg.com.ankor http://20mgprednisone-order.com/
  ~edabzoh, 2017-05-11 09:12:48
 • avatar
  zgłoś
  http://100mgcheapest-price-viagra.com/ - 100mgcheapest-price-viagra.com.ankor tadalafil-buy-5mg.com.ankor http://20mgprednisone-order.com/
  ~exoqavatowem, 2017-05-11 08:50:40
 • avatar
  zgłoś
  http://100mgcheapest-price-viagra.com/ - 100mgcheapest-price-viagra.com.ankor tadalafil-buy-5mg.com.ankor http://20mgprednisone-order.com/
  ~uleduheyafea, 2017-05-10 21:42:59
 • avatar
  zgłoś
  http://100mgcheapest-price-viagra.com/ - 100mgcheapest-price-viagra.com.ankor tadalafil-buy-5mg.com.ankor http://20mgprednisone-order.com/
  ~exyahil, 2017-05-10 21:20:23
 • avatar
  zgłoś
  http://100mgcheapest-price-viagra.com/ - 100mgcheapest-price-viagra.com.ankor tadalafil-buy-5mg.com.ankor http://20mgprednisone-order.com/
  ~ezayabecji, 2017-05-10 19:36:43
 • avatar
  zgłoś
  http://100mgcheapest-price-viagra.com/ - 100mgcheapest-price-viagra.com.ankor tadalafil-buy-5mg.com.ankor http://20mgprednisone-order.com/
  ~otjirbunoojoa, 2017-05-10 18:47:07
 • avatar
  zgłoś
  http://100mgcheapest-price-viagra.com/ - 100mgcheapest-price-viagra.com.ankor tadalafil-buy-5mg.com.ankor http://20mgprednisone-order.com/
  ~evojuji, 2017-05-10 18:03:57
 • avatar
  zgłoś
  http://100mgcheapest-price-viagra.com/ - 100mgcheapest-price-viagra.com.ankor tadalafil-buy-5mg.com.ankor http://20mgprednisone-order.com/
  ~uxsecixiriwo, 2017-05-10 17:14:24
 • avatar
  zgłoś
  http://100mgcheapest-price-viagra.com/ - 100mgcheapest-price-viagra.com.ankor tadalafil-buy-5mg.com.ankor http://20mgprednisone-order.com/
  ~aibiwucu, 2017-05-10 15:17:18
 • avatar
  zgłoś
  http://100mgcheapest-price-viagra.com/ - 100mgcheapest-price-viagra.com.ankor tadalafil-buy-5mg.com.ankor http://20mgprednisone-order.com/
  ~ozuzunay, 2017-05-10 14:55:52
 • avatar
  zgłoś
  http://100mgcheapest-price-viagra.com/ - 100mgcheapest-price-viagra.com.ankor tadalafil-buy-5mg.com.ankor http://20mgprednisone-order.com/
  ~aqeniluj, 2017-05-10 13:35:20
 • avatar
  zgłoś
  http://100mgcheapest-price-viagra.com/ - 100mgcheapest-price-viagra.com.ankor tadalafil-buy-5mg.com.ankor http://20mgprednisone-order.com/
  ~iqarenaleu, 2017-05-10 13:14:46
 • avatar
  zgłoś
  http://100mgcheapest-price-viagra.com/ - 100mgcheapest-price-viagra.com.ankor tadalafil-buy-5mg.com.ankor http://20mgprednisone-order.com/
  ~uemodajdaxi, 2017-05-10 12:59:26
 • avatar
  zgłoś
  http://100mgcheapest-price-viagra.com/ - 100mgcheapest-price-viagra.com.ankor tadalafil-buy-5mg.com.ankor http://20mgprednisone-order.com/
  ~igeeinuw, 2017-05-10 12:38:30
 • avatar
  zgłoś
  http://100mgcheapest-price-viagra.com/ - 100mgcheapest-price-viagra.com.ankor tadalafil-buy-5mg.com.ankor http://20mgprednisone-order.com/
  ~uwuzilukanu, 2017-05-10 12:29:09
 • avatar
  zgłoś
  http://100mgcheapest-price-viagra.com/ - 100mgcheapest-price-viagra.com.ankor tadalafil-buy-5mg.com.ankor http://20mgprednisone-order.com/
  ~atoywef, 2017-05-10 12:14:28
 • avatar
  zgłoś
  http://100mgcheapest-price-viagra.com/ - 100mgcheapest-price-viagra.com.ankor tadalafil-buy-5mg.com.ankor http://20mgprednisone-order.com/
  ~igoqumigo, 2017-05-10 12:08:23