Motocykl poleca:

Sportowe BMW z zakrętowym ABS

Poleć ten artykuł:

BMW przygotował pierwszy na świecie zakrętowy system ABS dla supersportowych motocykli. ABS Pro, początkowo dostępny w BMW HP4, będzie mógł być wykorzystywany również na publicznych drogach.

ABS Pro dla BMW HP4

Rok 2009 był ważnym momentem dla BMW Motorrad. W tym roku zaprezentowany został model S 1000 RR, który był nie tylko pierwszym supersportowym motocyklem bawarskiej marki, ale również pierwszym tego typu motocyklem wyposażonym w system ABS. Tego samego roku w 24-godzinnym wyścigu w Barcelonie po raz pierwszy zwycięstwo odniósł supersportowy motocykl wyposażony w ABS.

Od wprowadzenia tego wyścigowego ABS-u BMW oferował ten system dostosowany do potrzeb motocykli supersportowych, zapewniający wzrost bezpieczeństwa aktywnego także w tym segmencie.

Funkcja ABS Pro to kolejny krok, który zwiększy bezpieczeństwo poruszania się szybkimi motocyklami. Umożliwia on hamowanie w zakręcie ze wsparciem ABS. Technicznie rzecz biorąc, ABS Pro opiera się w swym działaniu na kalkulacjach dotyczących kąta pochylenia motocykla, kąta znoszenia i przyspieszenia bocznego – danych, które już dziś dostarcza zestaw czujników systemu dynamicznej kontroli trakcji i elektronicznego zawieszenia DDC.

Podczas rozruchu motocykla wyposażonego w ABS Pro kierowca otrzymuje komunikat o funkcjonalności systemu w postaci wyświetlenia napisu ABS Pro z dodatkiem "Rain" i "Sport". System ma jeszcze dwie funkcje - "Race" i "Slick", ale te dwa tryby powinny być użytkowane wyłącznie przez doświadczonych kierowców i tylko na torze, jako że w tych trybach funkcja Pro nie jest wspierana.

ABS Pro oferowany jest jako opcja pozafabryczna, nabywana i montowana w punktach dealerskich BMW Motorrad. Początkowo zarezerwowano ją wyłącznie dla typoszeregu topowego supersportowego BMW HP4. System, dostępny od października, będzie na rynku niemieckim kosztować 380 euro.

Tagi: BMW | BMW HP4 | ABS | ABS Pro

Oceń artykuł:

2.0

Motocykl OnlinePorady dla motocyklistów

Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów