Motocykl poleca:

BMW F 650 GS Dakar, KTM 640 LC4 Enduro, MZ Baghira Enduro, Yamaha XT 660 R 2004

Poleć ten artykuł:

Na krętych szosach są niezwykle zwinne, świetnie sprawdzają się na co dzień, w terenie i w podróży. Wszystko to brzmi wspaniale. Ale co naprawdę potrafią te endurki?
Zobacz całą galerię

Na szczęście, są maszyny, które zasługują na takie komplementy. Jednocylindrowce BMW F 650 GS Dakar, KTM 640 LC4 Enduro, MZ Baghira Enduro i Yamaha XT 660 R mają znaleźć dla siebie miejsce między ostrymi wyczynowymi enduro a ciężkimi, wypasionymi turystycznymi maszynami tego typu.BMW F 650 GS DAKAR
Model GS jest bezspornym faworytem podczas turystycznej jazdy po wszelkich drogach i szutrze. System ABS można wyłączyć. Nawet jeżeli do zbiornika paliwa przytwierdzi się torbę, dzięki wlewowi umieszczonemu z boku, tankowanie jest łatwe. Dodatkowa półka łącząca golenie widelca gwarantuje większą sztywność. Wiatr bezpośrednio atakuje kask, co podnosi poziom hałasu.
   

W DROGĘ!
Pod względem przyjazności dla użytkownika konkurenci nie podskoczą BMW F 650 Dakar, który imponuje komfortową kanapą, wygodnym kątem ugięcia kolan kierowcy i pasażera oraz niskim poziomem wibracji. Za świetny trzeba uznać fabryczny zestaw kufrów. Na stację benzynową trzeba zajeżdżać dopiero po prawie 500 km. Pokrętło do regulacji napięcia wstępnego sprężyny tylnego amortyzatora pozwala na szybkie dostosowanie go do obciążenia. Mała szyba ma chronić jeźdźca przed pędem powietrza, ale udaje się to jej tylko po części. Osobom niższym wiatr uderza w kask, a wyższym w klatkę piersiową. Jeźdźcy pozostałych testowanych maszyn natomiast są niemal bez żadnych przeszkód wystawiani na podmuchy. Dotyczy to zwłaszcza skrajnie wąskiego KTM-a.

O ile BMW ze swoimi 203 kg jest bliższe raczej klasie turystycznych enduro, to spartańskie LC4 z masą 157 kg można łatwiej zaliczyć do sportowych enduro. Zauważcie, jak mało w nim cech przydatnych do podróżny. Wąskie, twarde siodło to świetna rzecz dla gości uwielbiających taplanie się w błocie, a zresztą oni i tak prawie zawsze jeżdżą na stojąco. Ale to cios dla turystów wykorzystujących bike’a na szosie. Można wprawdzie ten problem rozwiązać (owcza skóra, poduszki z gąbki itp. patenty), ale dlaczego klienci mają naprawiać błędy producenta? Poziom wibracji silnika KTM-a będzie szokiem nawet dla twardzieli. Przy prędkości powyżej 120 km/h na ostatnim biegu, przy – powiedzmy – 5000 obr./min, wibracje są takie, że chcą strząsnąć ręce z kierownicy. Maksymalna prędkość (ok. 160 km/h przy 7500 obr./min) nasuwa podejrzenie, że zamontowano niewłaściwy wałek wyrównoważający.

Podróżowanie na Baghirze i XT jest wprawdzie nie mniej spartańskie, ale jednak przyjemniejsze. Przy czym emzetka króluje pod względem wysokości siodła – 93 cm – i dlatego wycina największą dziur ę w ścianie rozpędzonego powietrza. Oba modele zapewniają wygodną pozycję, kanapa MZ jest szersza i bardziej miękka, tak miękka, że po krótkim czasie powstaje w niej wgłębienie. Yamaha i MZ oferują małe bagażniki (za – odpowiednio – 590 zł i 413 zł). Jednak i bez nich na wszystkich czterech motocyklach można przymocować średniej wielkości bagaże. tyle że wtedy zabraknie miejsca dla pasażerów.


 KTM 640 LC4 ENDURO
„Austriak” proponuje nową definicję hard enduro – twarde jak deska siodło i brutalne wibracje. Mimo to, jeśli ktoś chce polatać w terenie, nie przejdzie obok LC4 obojętnie. Jego zalety: wytrzymałe, kute dźwignie, stabilne prowadzenie łańcucha, praktyczny rozrusznik nożny, jak i elektryczny.
     

CZAR SILNIKÓW
Żadna z testowanych jednostek napędowych nie wchodzi tak łatwo na obroty, jak krótkoskokowy, o niskiej masie zamachowej silnik KTM-a. Od 0 do 140 km/h rozpędza się on o 1,7 s szybciej od drugiej pod tym względem beemki. Ze stosunkiem masy do mocy 2,91 kg/1 KM zasilany gaźnikowo LC4 wybija się na czoło stawki. Ale te dane nie zdradzają jego mocy. Jeszcze na drugim biegu przy nagłym otwarciu przepustnicy „austriak” staje na gumie. Zachwyca dynamika, z jaką wchodzi na obroty. Niezwykle precyzyjnie pracuje hydrauliczne sprzęgło. W połączeniu z twardo, ale dokładnie wskakującymi biegami daje to efekt w postaci potężnego kopa adrenaliny.

Tuż za KTM-em plasuje się Yamaha. Wprawdzie BMW w porównaniu z XT radzi sobie lepiej w wyższych zakresach obrotów i ma nieco lepsze przyspieszenia, ale Yamaha rekompensuje to elastycznością. Technicy skonstruowali zasilany wtryskiem silnik, o którym można powiedzieć, że to maszyna z silnym kopem. Oczywiście, jednostka starej Yamahy 660, która pełni służbę w Baghirze, ma również sporo pary. Różnica sprowadza się do żywiołowości reakcji na ruchy prawej dłoni. Dzięki niewielkim masom zamachowym silnik XT reaguje bardziej spontanicznie, żwawo rozpędza się, a udane zestrojenie we wszystkich zakresach obrotów przekazuje na tylne koło najlepszy z możliwych w danej chwili moment obrotowy. Wibracje są umiarkowane, nigdy nie stają się dokuczliwe, biegi wchodzą dokładnie i miękko.

Miękko – to słowo najlepiej opisuje BMW. Dwie świece zapłonowe, regulowany katalizator i nowy układ sterowania silnikiem o nazwie BMS-C II pozwalają Dakarowi uzyskać najniższą zawartość substancji szkodliwych w spalinach i najniższe zużycie paliwa w tej klasie. Ale te rozwiązania zmieniły niegdysiejszego macho w mięczaka, takie ciepłe kluchy. Nie ma w nim ani grama charakteru. Gdyby nie wibracje, trudno byłoby stwierdzić, że jednocylindrowiec w ogóle pracuje. Jak dobrze, że trzeba jeszcze zmieniać biegi! Napotykająca na opory, nieco trudna obsługa skrzyni to jedna z niewielu oznak życia modelu F 650.

Inaczej, niemniej jednak również bez życia, zachowuje się napęd MZ. Reaguje bezwładnie, wykazuje tyle energii, co człowiek na łożu śmierci. Za to wibruje i dudni jak za dawnych czasów. Bez wątpienia jednostka napędowa, zaprezentowana po raz pierwszy w 1991 r. w Yamasze XTZ 660, pozostaje w tyle za konkurencją. Nic dziwnego, bo jej spontaniczność jest jak z wyborów miss, sposób rozwijania mocy i momentu obrotowego jak z epoki kamienia łupanego.


MZ BAGHIRA ENDURO 

Jazda jak na poduszkach – ogromne skoki zawieszeń emzetki bez najmniejszych kłopotów absorbują wszelkie wyrwy i nierówności. Wysoko mocowane boczna podstawka oraz filtr powietrza, który można wyczyścić, idealnie sprawdzają się w długich podróżach i podczas jazdy w terenie. Za to nieco kłopotliwe jest nalewanie oleju do głęboko ukrytego otworu. 

     

ZAKRĘCENI
Nazwijmy to sekcją pierwszą – naprzemienne zakręty, potem mała przełęcz. Wąski i stromy podjazd, 260-stopniowe nawroty. Po drugiej stronie to samo, tylko z górki. BMW niedbale buja się przez zakręty. Trzeba przy tym użyć trochę siły. Masa 203 kg daje się odczuć. Przed pierwszym zakrętem zaopatrzony w ABS motocykl perfekcyjnie wyhamowuje, utrzymując idealną linię. Przy tym manewrze dźwignia hamulca pulsuje, widelec reaguje czule, mkniemy po łuku, osiągając dokładnie zamierzoną trajektorię. W czasie jazdy pod górę szczególną uwagę zwraca, że jeździec siedzi w całkowicie odprężonej pozycji. Jakby był zupełnie niezależny od przedniego koła. Wprawdzie nie ma mowy o braku zaufania do niego, jednak przydałoby się więcej wiedzy, co dzieje się na styku koła z nawierzchnią. Widelcowi Dakara nie zaszkodziłoby lepsze tłumienie, szczególnie podczas zjazdów.

Tagi:

Oceń artykuł:

--

Motocykl OnlinePorady dla motocyklistów

Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów