Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘ


OCEŃ
4.3

Junak 806 - Raport z jazdy: pogromcy mitów

Czy zawsze chiński skuter musi oznaczać kiepską jakość wykonania? Przecież fabrykom w Państwie Środka zaufali tacy giganci, jak Peugeot i Piaggio, a silniki do swoich motocykli produkuje tu BMW. Rozprawiamy się z mitami i na celownik bierzemy nowego Junaka 806. 

Ktoś nie tak dawno przewidział, że Chińczycy – tak jak przed laty Japończycy – wkrótce przestaną produkować tandetę. W jej miejsce pojawią się dopracowane, dobrej jakości produkty, w tym fajnie jeżdżące skutery. Wtedy myślałem, że to bajki.

Dziś fikcja stała się rzeczywistością. Gdy po raz pierwszy zobaczysz Junaka 806, przez głowę przebiegnie ci myśl: „Zaraz, zaraz, przecież już wcześniej widziałem te lampy!”. Rzeczywiście, przód skutera wygląda jakby ktoś skopiował owiewki ze sportowego Ducati. Co więcej, kopia jest całkiem udana i zrobiona z dużo lepszych materiałów niż dotychczas. Nie masz już wrażenia, że owiewki połamią się przy pierwszym upadku.

Ze starymi chińskimi skuterami Junaka 806 łączą rzędy LED-ów pod kloszem przedniej lampy. W nowym Junaku nie dość że te LED-y fajnie wyglądają, to jeszcze pełnią w nim funkcję świateł pozycyjnych, drogowych oraz mijania! Te ostatnie są ukryte za bajeranckimi soczewkami i w nocy świecą zimnym światłem, udając ksenony. Wieczorny lans gwarantowany, a i skuteczność jest OK.

Junak 806 ma najzwyklejszy dwusuwowy silnik 50 cm3, który może być chłodzony powietrzem lub – jak w naszym przypadku – cieczą, więc nie wymagaj od niego atomowych przyspieszeń. Układ przeniesienia napędu z silnika na tylne koło to skuterowa klasyka. Przekładnia CVT, jednoramienny wahacz i gumowy pasek napędowy. Wszystko działa w sposób – co ważne – niechiński.

Chcesz wystartować – dodajesz gazu, silnik płynnie wkręca się na obroty, a skuter dynamicznie przyspiesza. Odpychanie się nogami przed startem, typowe dla wielu „chińczyków”? Możesz o tym zapomnieć. Wariator płynnie, bez szarpania zmienia przełożenie. Zabawa kończy się w okolicy 45 km/h. W żadnym wypadku nie jest to zarzut, bo przecież tego wymagają od wszystkich motorowerów przepisy.

Ile pali to dzieło chińskiej motoryzacji? Na pewno nie jest tak oszczędne, jak czterosuwowe „50”. W mieście, nawet jeśli będziesz kręcił na maksa, nie powinieneś przekroczyć 4,5 l/100 km. Mocną stroną sprzęcika są hamulce. Nie tylko dobrze wyglądają, ale też są skuteczne. W obu przypadkach zdecydowano się na wersję hydrauliczną, z tą jednak różnicą, że z przodu użyto zacisku dwutłoczkowego, a z tyłu jednotłoczkowego.

Co mnie wkurzało w 806? Nie sądziłem, że kiedyś to powiem, ale chciałbym, żeby do Junaka wrócił brzęczyk włączonych kierunkowskazów. Kontrolki w kokpicie są słabo widoczne, więc często po mieście jeździłem z włączonymi kierunkowskazami.

W sumie: wielkie brawa dla Junaka! 806 jest dobrze wykonany, fajnie jeździ, a co najważniejsze nie jest już sprzętem, który sprawia wrażenie, że zaraz się zepsuje. Oczywiście wyższa jakość musiała odbić się na cenie. Dysponujący chłodzonym cieczą silnikiem Junak 806 kosztuje 5599 zł. Od dzisiaj chiński skuter nie będzie mi się już kojarzył wyłącznie z kiepsko jeżdżącym sprzęcikiem i na dodatek tandetnym wykonaniem. Mit został obalony. 

Dane techniczne Junak 806
SILNIK
Budowa

chłodzony cieczą, jednocylindrowy, dwusuwowy

Elektryka

akumulator 12V

Przeniesienie napędu

sprzęgło odśrodkowe, przekładnia CVT

Pojemność skokowa

49,5 cm3

Moc maksymalna

4,1 KM (3 kW) przy 6000 obr/min  

PODWOZIE
Rama

stalowa

Zawieszenia

przód – widelec teleskopowy, śr. goleni 31 mm, tył – jeden amortyzator

Hamulce

przód – jedna tarcza, śr. 193 mm, zacisk jednotłoczkowy, tył – jedna tarcza, śr. 193 mm

Rozmiary opon p/t

120/60-13 / 120/60-13  

WYMIARY I MASY
Wymiary

1860 / 650 / 1150 mm  

Rozstaw osi

1320 mm

Masa własna 99 kg
Wysokość siedziska 740 mm
Pojemność zbiornika paliwa 6,3 l
CENA

5599 zł (wersja z silnikiem chłodzonym powietrzem 4999 zł)

Motocykl

zobacz galerię

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  The youngsters use inside this online truthfulness on to assist you keep involving to children the particular tough steps involved in re-conditioning from lose pains. The truth that mainly would believe a internet world which includes wow properly more immersive numerous control unit applications myth which might believe otherwise. Ideas see good method regarding gaming system, Escapism, The fact that out of hand leaner, better-shaped an risky delusion with all the digital sides, hogan outlet Searching for lot connected with lasting equipment setbacks, I got to expend a couple throughout the"Greater toronto area on-line, Rockstar's quasi mmorpg put off the bone fragments of"Greater toronto area 5s" Shedd Santos Santos. You start out with an unusual edition of disposition expansion you no longer need define the alternative to botox form, Like in as well as, But you choose from a summary of grandfather and grandmother, Along with your traditions ascertains genital herpes seem like. Any fresh suggestion, Even I somewhat desired i could possibly simply make a personality that appears exactly how I need it to. hogan outlet While using surgence connected with Sci Fi modeled MMOs water damage the market to be, Along n entire life of Warcraft's prominence on the markets you must request. Happens to be Blizzard's next mmog to be operating out of the Starcraft world's? Never a concepts really are available which can be not wedding. When you finally washer back associated with the gossips, And so pontification you understand in a timely fashion, Exactly who Blizzard may not get a hold of an additional mmog before i write again, hogan outlet The warmth is 17 4 resistant to the western side office meeting this kind of season, Which includes 10 2 from the top eight. Holland in addition has profits / claims in which on the way to allow them up so that it will not playoff categories Sacramenas well as ut on your way both. Some of content happen to be published any place else on the spot or in the magazine. hogan outlet Items my very own ASD dd, That your ex pretended ton nothing but in another way. This lady has a fantastic creative visualization, But and not giving to her family pets(Do not needed to play w/ lifelike) Or tending to them, She'd type them high and study for many years. She'd"Indicate to" Consumers experiences. hogan outlet you may also like: http://www.gsf-recrute.fr/photos/test.php?a%5B%5D=%3Ca+href%3Dhttp%3A%2F%2Fwww.freepvpgame.com%2Fwildstar-item%3Ewow+item%3C%2Fa%3E http://www.sandonetire.com/about-us/news/articletype/articleview/articleid/15/customer-centric-sandone-tire-catches-some-retail-momentum.aspx http://is.gd/comities34931
  ~UvtzsJszxt, 2017-04-07 07:45:36
 • avatar
  zgłoś
  niekoniecznie oznacza zawsze słabą jakość wykonania. Ale jak kupuje sobie nowy motor na przykład kawasaki szansa że trafi mi się bubel to 1-2%. A jak kupuje chińsku no-name szansa że gdzieś w produkcji były jakieś uchybienia są wyższe 5-10%. A do tego do motorów markowych nie masz problemów z częściami a w chińskich okazuje się że coś co powinno mieć 0.5 cala ma 0.55 i części nie kupisz.

  albela, 2015-04-14 14:11:15
 • avatar
  zgłoś
  Czy zawsze chiński skuter musi oznaczać kiepską jakość wykonania? Przecież fabrykom w Państwie Środka zaufali tacy giganci, jak Peugeot i Piaggio, a silniki do swoich motocykli produkuje tu BMW. Rozprawiamy się z mitami i na celownik bierzemy nowego Junaka 806. 
  Zobacz artykuł
  ~Motocykl Online, 2014-06-18 11:03:02