Motocykl poleca:

Po butach ich poznacie

Poleć ten artykuł:

Nasz cel to sprawdzić, co są warte turystyczne buty z górnej półki. Na cel wzięliśmy osiem par, które robiły, co mogły, by pokazać się z jak najlepszej strony. Oto raport z naszego testu.

Test butów turystycznych Zobacz całą galerię

Jeśli wsiadasz na motocykl, a zwłaszcza jeśli ruszasz w daleką podróż, warto, abyś zadbał (co oczywiste) nie tylko o maszynę i bagaż, ale też o siebie. Jednym z ważniejszych, choć niestety często lekceważonych elementów motocyklowego ekwipunku są odpowiednie buty. A przecież nieszczelne buty zawsze w razie deszczu lub gdy temperatura jest niesprzyjająca zmienią jazdę w mękę. Nawet najlepszy kombik przeciwdeszczowy, rękawice czy elektrycznie podgrzewana bielizna są w stanie co najwyżej lekko ją złagodzić. Właśnie dlatego opłaca się zainwestować w odpowiednie buty.

Zacznijmy od materiału
bo to jeden z ważniejszych elementów mających wpływ na cenę, ale też na to, jak czuje się stopa. Tanie obuwie turystyczne można kupić za niecałe 200 zł. A ponieważ buty często są do siebie podobne lub na pierwszy rzut oka wręcz identyczne, wielu motocyklistów traktuje kupno porządnych, a co za tym idzie droższych butów jako niepotrzebny wydatek. – Tyle siana za parę butów? Przecież to jakieś nieporozumienie! – pomyślą niektórzy, oglądając w salonie półki z butami.

Strefa porządnych ciżemek
Warto wiedzieć, że powyżej granicy 800 zł rozpoczyna się strefa porządnych ciżemek. Co cieszy, jest w niej stosunkowo duży wybór. Kierując się zasadą 800+ zł, do naszego testu wzięliśmy osiem par butów. Utworzyliśmy dla nich klasę Premium. Oto jej skład:
* Alpinestars Gran Torino GTX
* Daytona Touring Star GTX
* Daytony Travel Star GTX
* Dainese Fulcrum
* Hein Gericke Tiber GTX
* IXS Ultra Evo II
* Reusch Touring Extreme
* Sidi Armada Gore Supertour.
Wszystkie laczki z tej grupy należy pochwalić za jakość, dobór materiałów, dopasowanie i wyposażenie sprzyjające bezpieczeństwu. Krótko: te buty to produkty pierwszej klasy. Oznacza to, że ich jakość nie ma związku z krajem, w którym zostały wyprodukowane.

Nawet na koniec świata
W każdym teście porównawczym chodzi o to, aby ustalić kolejność – to oczywista oczywistość. Tak jest i tym razem. Trzeba jednak podkreślić, że wśród butów w tym teście nie ma produktu, który można uznać za kompletną pomyłkę. Zamykające stawkę buty Hein Gericke tylko ze względu na nie najlepsze dopasowanie nie załapały się na ocenę dobrą, czyli na cztery gwiazdki. Czyli w tych laczkach nie ma powodu obawiać się żadnej podróży, nawet gdybyś wybierał się w okolice kręgu polarnego.

 

Alpinestars Gran Torino GTX

CENA: 1130 zł
ROZMIARY: 36 do 50
MASA (para): 1579 g (rozm. 43)
WYSOKOŚĆ CHOLEWKI: 31 cm
KRAJ PRODUKCJI: Chorwacja
MEMBRANA: gore-tex
plus Skuteczna wentylacja nawet gdy jest powyżej +20°C; bardzo dobre wyczucie dźwigni zmiany biegów i pedału hamulca; świetne dopasowanie, pewnie siedzi na nodze, mimo to nie utrudnia chodzenia; łatwe wkładanie i zdejmowanie; solidna skóra, porządne wykonanie; lekkie; świetnie nadają się na wąskie stopy.  
minus Protektory kostek mają dość skromną wyściółkę i są ulokowane nieco za wysoko; niezbyt łatwa do chwycenia patka na rzep; gdy temperatura spada poniżej +10°C zaczyna być chłodno w stopy.

Wniosek: Polubisz je od pierwszego włożenia: bardzo
dobre dopasowanie i świetna poręczność.

Ocena "Motocykla" * * * * *

 

Dainese Fulcrum

CENA:
895 zł
ROZMIARY:
36 do 50
MASA (para):
1582 g (rozm. 43)
WYSOKOŚĆ CHOLEWKI:
33 cm
KRAJ PRODUKCJI:
Chorwacja
MEMBRANA:
gore-tex
plus
Antypoślizgowa podeszwa, dobrze trzymają się na podnóżkach, przody stóp bardzo dobrze czują dźwignie biegów i hamulca; bardzo wygodne; superłatwe wkładanie i zdejmowanie, zero kłopotów z patką na rzep i zamkami błyskawicznymi; dobre wykonanie, wzbudzająca zaufanie jakość skóry.
minus Cholewki odstają od piszczeli, za duży luz w piętach; za mały komfort podczas chodzenia: dłuższe piesze wędrówki są niemożliwe; nieco za mały protektor kostek.

Wniosek: Oto świetne buty turystyczne z lekką domieszką sportowych genów. Ich jakość przekonuje, dobrze sprawdzają się podczas dynamicznej jazdy. Nieco lepsze dopasowanie i przydatność do chodzenia i byłoby super. Uczciwa cena.

Ocena "Motocykla" * * * *

Tagi: test | test butów | buty turystyczne

Oceń artykuł:

3.2

Motocykl OnlinePorady dla motocyklistów

Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów