Motocykl poleca:

Romet ADV 150: CZYNGIS-CHAN

Poleć ten artykuł:

Wprawdzie to rzecz gustu, ale muszę to powiedzieć: Romet ma w ofercie znacznie ładniejsze maszyny. Na szczęście ADV 150 jeździ lepiej niż wygląda.

Raport z jazdy: Romet ADV 150 Zobacz całą galerię

Jak wygląda Romet ADV 150, każdy widzi, więc nie ma sensu rozwodzić się nad jego urodą. Wystarczy powiedzieć, że robi w rodzinie za brzydkie kaczątko. Tymczasem, dzięki jednemu z kumpli, spojrzałem nań z zupełnie innej perspektywy.

Piotr, który w zeszłym roku zjeździł kawał Azji, przywitał Rometa jak starego znajomego: „Stary! Na takich sprzętach jeździ cała Mongolia! A żebyś widział, jak tym po stepie zapierniczają! I to z żoną, z dzieciakami i masą podoczepianych bambetli. Ledwo mogłem za nimi nadążyć DR-ką!”. Zbaraniałem i na testowanego Rometa zerknąłem łaskawszym okiem.

Ze szkoły pamiętam, że Mongołowie pod wodzą Czyngis-Chana podbili kiedyś kawał świata, przemieszczając się na małych, niezbyt urodziwych, za to cholernie odpornych na trudy, wytrwałych konikach. „Coś faktycznie może w tym być” – pomyślałem. Nie jest przecież tajemnicą, że Romet ADV 150 powstaje w Azji, urodą nie grzeszy, jest skromny, prosty i niezbyt wymagający w utrzymaniu. Ma niewielki apetyt na paliwo (3,2 l na setkę) i wbrew pozorom jest dość wygodny.

Nad tym, by jak najmniej ucierpiał w razie gleby, dba pokaźny zestaw gmoli zabezpieczających nawet kierownicę, zaś na manele masz dwa bagażniki – jeden nad tylną, drugi nad przednią lampą – oraz coś w rodzaju podłóg dla pasażera, o które można oprzeć sakwy lub coś o znacznie większych gabarytach. Irytuje kierownica o niezbyt fortunnie wygiętych końcówkach oraz to, że jej poprzeczka zasłania kontrolki. Z innych spraw: klamki nie mają regulacji, sprzęgło pracuje lekko, ale przedni hebel trzeba cisnąć, hamulce mogłyby być lepsze (pracują tępo, więc w sytuacjach podbramkowych najlepiej korzystać z obu).

Tagi: Romet ADV 150 | raport z jazdy | testy

Oceń artykuł:

3.5

Motocykl OnlinePorady dla motocyklistów

Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów