Motocykl poleca:

Test dwuczęściowych kombinezonów: Łowcy skór

Poleć ten artykuł:

Fani przecinaków najchętniej stawiają na kombinezony dwuczęściowe. Testujemy dziesięć z nich.

Testujemy dziesięć spośród kombinezonów dwuczęściowych.

Kombinezony jednoczęściowe są nieocenione podczas gleby na torze i świetnie sprawdzają się, gdy ślizg po asfalcie kończy lądowanie w żwirze. Natomiast podczas jazdy po zwykłych ulicach znacznie rzadziej niż na torze dochodzi do szlifów, za to motocykliści dużo częściej zatrzymują się, żeby np. napić się kawy, zjeść coś, zatankować czy zapalić. W takiej sytuacji rozebranie się z kozacko wyglądającego, ale niepraktycznego jednoczęściowego kombinezonu to istna męczarnia.

Znacznie łatwiejsze jest to w przypadku dwuczęściowych kombinezonów skórzanych, tzn. takich, w których kurtkę łączy ze spodniami biegnący dookoła zamek błyskawiczny. W trakcie przerwy w jeździe wyćwiczonym ruchem bez problemu odepniesz i zdejmiesz kurtkę i przerzucisz ją przez oparcie krzesła. Jeśli taki dwuczęściowy gajerek ma kieszenie, wtedy od razu masz pod ręką tak przydatne rzeczy, jak portfel czy telefon komórkowy. Bardzo przydaje się także mała kieszonka w spodniach, w której schowasz kluczyk od stacyjki.

Wada kombinezonów dwuczęściowych jest taka sama, jak zaleta – połączenie kurtki ze spodniami. Skóra i jej odporność na rozerwanie oraz przetarcie nie różni się od tej z kombinezonów jednoczęściowych, nawet jeśli kosztują mniej więcej tyle samo. Ale jeśli podczas upadku kurtka oddzieli się od spodni, wówczas ciało motocyklisty chroni jedynie bielizna. Czyli jest ono praktycznie niechronione. Dlatego podczas testu zwracaliśmy uwagę – co oczywiste – na jakość skóry i jej właściwości oraz uzbrojenie garniturów w ochraniacze i ich jakość, ale też na solidność i trwałość zamka, szwy oraz dobre nachodzenie na siebie górnej i dolnej części. Ucieszyło nas, że niemal wszyscy producenci stanęli pod tym względem na wysokości zadania. Od garniturków górnej klasy średniej, tzn. kosztujących od 2570 do ponad 4000 zł, takich rzeczy można i należy wymagać.

Ponieważ ocenialiśmy m.in. wygodę, dodajmy dla jasności, że skórzane ubranka pod tym względem nie mogą równać się z teksami.  

Tagi: testy | testy akcesoriów | kombinezon dwuczęściowy

Oceń artykuł:

5.0

Motocykl OnlinePorady dla motocyklistów

Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów