Motocykl poleca:

Używany: Yamaha TDM 900

Poleć ten artykuł:

Turystyk? Nie. Sportowiec? Też nie. Supermoto? A skąd! Yamaha TDM to motocykl uniwersalny, pionier tego gatunku. Dlatego trzecia generacja – TDM 900 – wciąż jest łakomym kąskiem na rynku maszyn używanych.

Motocykl używany Yamaha TDM 900 Zobacz całą galerię

Yamaha TDM od początku kariery, czyli od 1991 roku, była motocyklem niełatwym do zaklasyfikowania. W erze, gdy najważniejsze były osiągi, a największą popularnością cieszyły się motocykle sportowe, pojawił się wynalazek, który nigdzie nie pasował, bo ani nie był superszybki, ani megawygodny. Nie oznacza to jednak, że był to sprzęt nijaki. Zapewniał większy prześwit i mocno wyprostowaną pozycję za kierownicą, był przy tym dość dynamiczny i łatwy w prowadzeniu. Po prostu motocykl uniwersalny. To spowodowało, że przyjął się na rynku.
W 1996 r. przeszedł modernizację, która mocno odświeżyła go nie tylko wizualnie, ale przede wszystkim technicznie. Nowy rzędowy twin o pojemności 850 cm3 miał o 270O przestawioną kolejność zapłonu, co powodowało, że jego praca była dużo bardziej podobna do widlastej dwójki. Dzięki temu miał wyjątkowo przyjazną charakterystykę. Poprawiono też zawieszenia.
Kolejna modernizacja nastąpiła w 2002 roku. Pojawił się TDM 900 z odrobinę większym i mocniejszym (86 KM), zasilanym wtryskiem silnikiem. Zmianom stylistycznym i postawieniu na agresywniejszy wygląd towarzyszyły nowa aluminiowa rama (w miejsce stalowej) i hamulce z Yamahy R1. Nowy był zestaw wskaźników, pogrzebano też w zawieszeniach, czego efektem był nowy amortyzator z pojedynczą sprężyną (wcześniej podwójna).

Zalety i wady

plus elastyczny i przyjazny silnik
plus wygodna pozycja za kierownicą
plus umiarkowane spalanie
minus nieco za miękki przód
minus wyraźna reakcja na zmianę obciążenia
minus słabe światła

Tagi: Yamaha TDM 900 | TDM 900 | Yamaha | motocykl używany

Oceń artykuł:

4.0

Motocykl OnlinePorady dla motocyklistów

Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów Porady dla motocyklistów
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij