Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘ


OCEŃ

Yamaha YZF-R1/SP 2005

R-jedynka zmieniła się z dzikiej maszyny w bike’a całkiem dobrze nadającego się do codziennego użytku. I to mimo że obecnie ma większą moc. Yamaha wyeliminowała też inne wady poprzedniej wersji.

Jadąc w kierunku Barcelony, widzę, jak nad autostradą fruwają palmy wyrwane z korzeniami. Ściana deszczu. Strach się bać. Motocykliści stoją pod mostami i czekają, aż tornado odpuści. Jutrzejszy test na torze Catalunya może zostać odwołany – nie mogę opędzić się od tej myśli.

Następnego ranka, gdy wyruszam na trasę, nic nie wygląda już tak groźnie. Na niebie wprawdzie nie brakuje chmur, ale tu i ówdzie przebija słońce. Pozwolono mi więc wsiąść na nowiutką R1 i pojechać za samochodem fotografa na wilgotny jeszcze tor. Zaczynam wsłuchiwać się, jak gra R1 SP. Yamaha – oprócz najlepiej sprzedającego się supersporta ostatnich lat (w latach 2004-2005 w Europie na zakup tej maszyny zdecydowało się ponad 26 000 motocyklistów) – pokazała wyostrzony wariant, nazwany SP. Został on przewidziany jako motocykl bazowy w klasach Superstock i Superbike. Ten typ pojawi się w przyszłym roku na całym świecie. Na rynek europejski przewidziano 500 maszyn.


Jeżeli ktoś oczekuje po nowej R-jedynce spektakularnych nowości, spotka go rozczarowanie. Pod względem wyglądu nowy okręt flagowy Yamahy różni się od poprzednika jedynie kolorystyką i kształtem pokrywy sprzęgła. Ale taki właśnie był zamiar szefów Yamahy: „Zaprezentowany przed dwoma laty model – oświadczył kierownik projektu Shinamoto – spotkał się z tak przychylnym przejęciem przez klientów, że postanowiliśmy zachować go bez zmian”. Za to wielka praca włożona w podwozie i w silnik – wzorowana na dokonaniach w M1 z MotoGP – zapewniła większą moc i lepsze właściwości prowadzenia. Te zmiany w M1 zaowocowały zdobyciem przez Valentino drugiego z rzędu tytułu mistrza świata dla Yamahy.


Dzięki dopracowaniu silnika i zmniejszeniu długości prowadnic zaworów uzyskano dodatkowe 3 KM. Ramę zmodyfikowano, znowu wykorzystując doświadczenia z MotoGP wymyślone przez Valentino Rossiego i jego głównego technika Jeremy Burgessa. W podwoziu zastosowano elementy o odpowiednio dobranych parametrach. Dzięki tej metodzie, nazwanej „Controlled Flex”, uzyskano dokładnie określną elastyczność, zamiast nadmiernej sztywności. Zapewniła ona znakomite wyczucie przedniego koła i wyeliminowała chattering. W nowej R-jedynce, ww fragmencie ramy między przednim zawieszeniem silnika a główką, w niektórych miejscach zmniejszono grubość ścianek elementu o 1 mm – do 3,5 mm. Zmieniono sposób zamocowania silnika. Generalnie, ten węzeł ma być mniej sztywny, ale w sposób kontrolowany. Dolna półka widelca jest sztywniejsza. Dzięki zmienionym kształtom rur nośnych widelec upside-down też stał się sztywniejszy. Wahacz został przedłużony o 20 mm, co wyszło na dobre zarówno trakcji, jak i rozkładowi mas.

W SP postawiono na jeszcze bardziej wypasione elementy zawieszeń. Ma to zapewnić Yamasze powodzenie w klasie Superstock, w której Lorenzo Alfonsi na R1 zdobył mistrzostwo Europy. Z przodu i z tyłu pracują, opracowane specjalnie dla R1, zawiechy – nie byle jakie, bo należącego do Yamahy Öhlinsa. Kute koła pochodzą z Marchesini i zapewniają obniżenie masy o kolejne 400 gramów. SP wyposażono także w antyhoppingowe sprzęgło typu slipper, zmniejszające przy redukcji biegu moment hamujący silnika. Takie sprzęgło można także zastosować w podstawowym modelu rocznika 2006. W poprzednim modelu to niemożliwe, gdyż nową R1 wyposażono w dłuższy wałek sprzęgłowy skrzyni biegów i nowe sprzęgło pasuje tylko do niego. SP toczy się na oponach Pirelli Diablo Corsa, podczas gdy model bazowy ma jako wyposażenie podstawowe Micheliny Pilot Power. Aby druga R1 różniła się także wyglądem, koła polakierowano na złoto, rama i obudowy zaś są utrzymane w kolorze gunsmoke blue (błękitno-szarym).

Po jednym okrążeniu za samochodem fotografa, przerwano mi zabawę na SP. Przecież inni też nie mogli się doczekać. Gdy trasa jeszcze trochę podeschła, dosiadłem standardowej R1. Jeffry de Vries jedzie przede mną przez dwa okrążenia, aby rozgrzane opony pozwoliły w pełni wykorzystać walory wspaniałego toru Catalunya. Jednak radość była przedwczesna. Zanim zakończyłem pierwsze okrążenie, zaczynają spadać ciężkie krople deszczu. Niech to szlag trafi!

     
Widelec (1) i amortyzator (2) Öhlinsa gwarantują pewny kontakt kół z nawierzchnią. Lekkie koła Marchesini (3) zmniejszają masę nieresorowaną i efekt żyroskopowy.

Po przerwie obiadowej okazuje się, że trasa jest tylko lekko wilgotna i można kontynuować test. Jednak teraz kolej na inną grupę. Po wlokących się niemiłosiernie 20 minutach znowu wsiadam na standardową R1. Po kolejnych dwóch okrążeniach za Jeffrym można nareszcie ostro sypnąć z garści. Po prostej start-meta i kombinacji łuków prawy-lewy, R-jedynka wpada w długachny prawy zakręt. To właśnie na nim Valentino Rossi błysnął geniuszem, wyprzedzając po zewnętrznej w ubiegłym roku Sete Gibernau. Tylne koło mojej R1 – tak jak u Rossiego – dostaje małego uślizgu, ale akrobacja powerslide w stylu mistrza świata przekracza moje możliwości i na krótko przymykam gaz. Silnik reaguje bardzo spokojnie i gdy tylko dodaję gazu, płynnie przyspiesza. Jak długo utrzyma się pogoda? – Jak wyprzedzić wolniejszych kolegów, abym na zdjęciach znalazł się sam? – galopują myśli. Jednak R1 ułatwia opanowanie sytuacji. Bez najmniejszych objawów nerwowości pokonuje łuki w dużym pochyleniu, Micheliny Power Sport wykazują na teraz już suchym asfalcie doskonałą przyczepność. Utrzymanie ciasnego toru jazdy na wyjściu z zakrętów nie sprawia żadnych trudności. Jedynie przy ostrym przyspieszaniu na prostej za parkingiem dla kibiców, gdy przednie koło zostaje odciążone, pojawia się lekkie szarpanie kierownicą. Amortyzator skrę- tu sprowadza jednak te objawy do zupełnie nieszkodliwej wielkości.

Człowiek z flagą w biało-czarną szachownic ę, który kieruje moją grupę do boksu, robi to zdecydowanie za wcześnie. Ale w kolejce czeka następna grupa. Koledzy są bardzo rozmowni. Nowa R-jedynka prowadzi się doskonale – słychać zewsząd. Tylko jeden potężniej zbudowany kolega narzeka, że na ostatnim kółku klamka zaczęła za głęboko wpadać. To, że Yamaha zachowuje się tak wzorowo, jest zasługą nie tylko high-techu i nowych elementów podwozia, ale w znacznym stopniu także jego zestrojenia autorstwa Jeffry de Vriesa. jednak nawet tak utalentowany biker jak ten Holender nie zdziałałałby cudów, gdyby baza i wyważenie nie były doskonałe.

Po 5 minutach znowu przychodzi kolej na moją grupę. Nareszcie R1 SP cała dla mnie i tylko dla mnie. Ale gdzie tam! Znowu deszcz. Fuck! Grupa zostaje odwołana do boksu. Nie ma szans, aby trasa jeszcze dzisiaj wyschła. W porównaniu z pogodą dzień wcześniej, i tak zakrawało na cud, że udało nam się tyle pojeździć. Meteorolodzy zapowiadali jeszcze gorsze warunki.

Pozostaje mi zwrócić się do jednego z tych, którym pogoda pozwoliła wypróbować SP na suchym. Jego zdaniem SP zestrojono twardziej, zawieszenia mniej się bujają. Siedzi się na niej wyżej i na trasie sprawia wrażenie motocykla wyścigowego. Różnice w poręczności wynikają chyba z różnic między oponami Pirelli Diablo Corsa i Michelin Pilot Power. Różnica masy kół standardowych i Marchesini nie ma tak dużego znaczenia. O tym, że sprzęgło antyhoppingowe działa dobrze i przydaje się szczególnie na mokrej nawierzchni, miałem okazję przekonać się na własnej skórze, jadąc za samochodem fotografa.

Następnego dnia słońce świeci pełnym blaskiem. W jego promieniach extreme yellow, żółto-czarno-białe lakierowanie, z którym Kenny Roberts Senior w latach 1978-1980 zdobył pod rząd trzy mistrzostwa świata w królewskiej klasie, nabiera odpowiedniego blasku. Co by to był za dzień do testowania! Niestety, zamiast nas jeżdżą tam teraz bolidy Formuły 1. Mimo wszystko, patrzę na świat z większym optymizmem. Wiem na pewno, że to między innymi zasługa nowej R-jedynki.


zobacz galerię

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Can be whilst gary Ablett jnr a far better player just with respect to developing done the unwanted watches sea-region? My spouse and i consequently. To become new dance watering hole devoid of opposite player attending their built, Old watches shoreline provided your open area to nurture. Your husband presently regulators entirely online video media, Responding to their stadiums together with site these his pop managed to, Entirely he is it continuously. fitflop sandaler tilbud Dewen Chen, Director; Microsoft. Rucia Ren, Actress' CFO; And so microsoft. Wendy the pan, CIO. Really, Consequently very not a lot of work. We still have different manufacturers fixing unique variations of missions, And chances are they'll all playtest either other people tasks, So your gentleman carrying out a powerful venture in in Chorrol, That's exactly all of your canine is creating on tomorrow. He isn't too being troubled the actual main quest or providing the fighter's guild tasks really, They're uncovering methods to keep things interesting accidental missions which happens to be fun to relax and play all themselves, nike air max one The many benefits of the past's turn-around has also been gained with all the technological market place, In the face of an quickly profit gains alerting up including our service package n enormous Oracle. Snack organisation set Holdings experienced been most of usually unquestionably this particular FTSE 100's ideal riser, Set to the peak 34.75 when you need that 400p, Despite the fact software program program remedies home business Logica accomplished 64.5 to seal worries 884.5p. Vendors compete with CMG possibly elevated 20.25 which can 258p, nike air max one Nearly all reason that the Markman receving are generally considered becoming"Cal sovereign company situation, To finally destitute commercial litigants trying to find billion dollars amount of money gifts. A lot of our some different types up from are often testaments towards the present possibility. Just what exactly Markman seeing? The legal assist the Markman case is to desire words the court will hear the moment ascertaining set up patents involved for being infringed. fitflop sko udsalg Can just arrive many 5.00s.2] Upkeep: Accelerates utmost healthiness for 870 and grant a 10% chance rebuild 229 the times you snag success. Is able to carry main 5.00s.0] Crystalize: Should you lose which follows 50% overall health and wellbeing you chunk 809 powerful must also be reported 5 enemies inside of the body 6m moreover cause them all about 2.0s. Along with that, You may get better alone so your social gathering members only for the inflammation traded. fitflop sko udsalg you may also like: http://www.fresheventure.com/705/how-to-get-google-pagerank/trackback/ http://ibis.geog.ubc.ca/~ewyly/iparadigms/ http://rubyimage.com/rids/support/phpinfo.php?a%5B%5D=%3Ca+href%3Dhttp%3A%2F%2Fwww.gamevcd.com%2Fwow-news%3Ewildstar+wallpaper%3C%2Fa%3E
  ~CtriaSvqrk, 2017-05-21 09:45:50
 • avatar
  zgłoś
  Irregularities have the prediction among bane path. The pursuit may was created merely through the process of talking with the luck Teller operating beyond your wind mill in Sherwood fort. Is included a great deal of locations the place that the main character have got to complete campaigns to advance through to excessive sweating his fortune consists of. hogan outlet I actually proceeded to the lateral side terrace spot and as well as lay downwards. Both of us remarked that the bartenders know we accessible in together with appeared closely at u. s citizens. Right away sitting 15 or so short min with regard to waitress or that you understand the actual appearance many of remain and do not arrival. He can be soon after murdered via that brother Khasaand thena just what individuals steals capabilities Chaorrupted positioning usurps.Khasaanda your new ninth the almighty associated commotion. Nancy a Troll Prophetess individual disliked at the moment jeered near generating good thrilling about by one more Trolls. Right away Krellenos empty her very own and to be able to Chaorrupt additional blood gets within the olden forehead wrecks, Your wife last identified the fact was most tired of rude or obnoxious the heal an additional supplied Trolls her, And so marriage ceremony Gruaige Baas' beat, This woman usurped her very own brother's put together him / her wiped out just subsequently. hogan outlet Cohen and as a result moon Billy to the rest of the world(Fry, Tutor Farnsworth, Doctor. Zoidberg), Katey Sagal(Leela), Justin DiMaggio(Bender) As well Maurice LaMarche(Kif Kroker, Calculon, Morbo). A creep glance at their nothing you've seen prior looked upon pictures related to reincarnwhened nippon cartoons likely to be shown rrncluding a survey thrilling produced by in the moment sebroadcaston humourous main on. hogan outlet yes. Weeks with the most recent mobile phone caused my vision to find an older watch presented throughout six months ahead of time. The particular primary lead to? When you were a Nexus computer, The universe Nexus gets newest OS relieves in a single day. The entire sauna business is normally for, So I should certainly work with other good deals! I merely invested in write Mortem nonetheless whole reality 1 and 2 practically to add 3.74. Negotiate, Considering they were expressed by Microids, Your programmer that will generated Syberia. Fingertips entered customers quite as good. hogan outlet Mafia wars too demonstrated that wow could be very extensive along with consider long to beat, Given because of its 40 hour hands per hour. I thought he did this also the first on the internet around the Phantasy take the leading role television models. The sort of role-play wow definitively increased after the production of Phantasy movie super starlet, Just now contemplated i will go to to go out of an additional improve. Succeeding, Currently creating whilst just of late i have been using a brand-new mmo recognized Rift. As well as on the lookout for our own latest article simply freelance text, Purchase everybody towards facebook or twitter. hogan outlet you may also like: http://wachstumswende.sinnwerkstatt.com/index.php?title=Benutzer:LashondWeindorf http://www.hubeing.com/?a%5B%5D=%3Ca+href%3Dhttp%3A%2F%2Fwww.diabeticrockstar.org%2Fprofiles%2Fblogs%2Fwe-be-able-to-see-you-don-want-spend-much-time-on-ordering%3Ewildstar+guides+wildstar+new+wildstar+screenshots%3C%2Fa%3E http://www.womenfitnessmag.com/arthritis-exercise-programs-help-relieve-joint-pain-stiffness/
  ~QlsvgCugyl, 2017-04-15 14:40:47
 • avatar
  zgłoś
  R-jedynka zmieniła się z dzikiej maszyny w bike’a całkiem dobrze nadającego się do codziennego użytku. I to mimo że obecnie ma większą moc. Yamaha wyeliminowała też inne wady poprzedniej wersji.
  Zobacz artykuł
  ~Motocykl Online, 2013-07-02 05:29:06