10 najbardziej niebezpiecznych zakrętów w Polsce. Znasz je wszystkie?

Najbardziej niebezpieczne zakręty w Polsce nie są 180-stopniowymi agrafkami. Spójrzcie na te łuki – na mapie wyglądają niewinnie, a były świadkami wielu, czasem tragicznych, zdarzeń.

motocykl zakret Unsplash

Choć nie są to wściekłe serpentyny, a raczej łagodne z pozoru łuki, te zakręty cieszą się bardzo złą sławą. Na kilku z nich zginęło wielu ludzi, na innych niemal codziennie dochodzi do wypadków. Powody, dla których te zakręty są tak niebezpieczne jest wiele – niestety nie są to tajemnicze niezbadane siły, a zwyczajna lekkomyślność, brak umiejętności lub fatalny stan techniczny pojazdu.

Jest jeszcze jedna przyczyna, dla której pokazane tutaj zakręty są tak niebezpieczne - psychologiczna. Zbliżając się do bardzo krętej drogi, odruchowo zwalniamy wiedząc, że jest niebezpieczna. Te zakręty, leżące na szerokich, często wielopasmowych drogach lekceważymy mylnie sądząc, że nic nam nie grozi.

Wiele takich miejsc jest na szczęście przebudowywanych, bo okazuje się, że znaki drogowe, migające światła i tablice ostrzegawcze to za mało, by przekonać nieufnych kierowców. Wybraliśmy 10 zakrętów, o których wiemy, że mogą być niebezpieczne – wiele z nich stało się nawet celebrytami na Youtube.

REKLAMA

REKLAMA

S14-DK14, obwodnica Pabianic

W miejscowości Górka Pabianicka kończy się obwodnica Pabianic – droga S14, przechodząc w DK14. W planie jest dalsza budowa S14 w stronę Łodzi, ale póki co trasa kończy się gwałtownym zakrętem w prawo, który w przyszłości będzie po prostu zjazdem Pabianice Północ. Wypadki zdarzają się w tym miejscu praktycznie co tydzień, choć miejsce jest prawidłowo oznakowane. Powodem jest najprawdopodobniej nagła zmiana profilu drogi.

REKLAMA

Zakręt Idiotów, Bielsko-Biała

Sławny na cały kraj zakręt na S1 w Bielsku-Białej zyskał swoją sympatyczną nazwę ze względu na fakt, że mimo wzorowego oznakowania, nadal jest świadkiem licznych wypadków. Ciężko inaczej niż idiotą nazwać kogoś, kto mimo licznych wyraźnych ostrzeżeń w postaci tablic ostrzegawczych i znaków ograniczających prędkość do 60 km/h, pędzi znacznie szybciej bez żadnej refleksji.

REKLAMA

REKLAMA

S10, obwodnica Morzyczyna

Choć łuki drogi S10, będącej obwodnicą Morzyczyna i Kobylanki wydają się dość łagodne, sprawiają kierowcom nie lada problem. Bardzo często dochodzi tutaj do kolizji, a widok zaparkowanych lawet czekających na klientów nie jest niczym dziwnym. Najgorzej, że droga ma status ekspresowej mimo układu 1+1, a dodatkowo pasy rozdzielone są, a jakże, zaporami linowymi…

REKLAMA

Patelnie Chabówka

MotoGP Chabówka to świątynia motocyklowej patologii, której wydaje się, że urządza na drodze publicznej DK47 konkurencje sportowe. Nawet bez tej wątpliwej atrakcji seria ostrych zakrętów zbiera swoje żniwo. Powodem jest oczywiście lekceważenie przez kierowców ograniczeń prędkości, ale policja twierdzi, że równie poważnym problemem jest stan techniczny pojazdów.

REKLAMA

REKLAMA

Zakręt Śmierci, DK25 Buszkowo

Miejsce to mieszkańcy nazywają zakrętem śmierci nie bez przyczyny – w 1969 roku zginął tutaj wybitny aktor Bogumił Kobiela, cudem uszedł z życiem Krzysztof Krawczyk, klątwy tego zakrętu doświadczyła także Irena Santor. Położony w środku wsi niemal 90-stopniowy zakręt z obu stron poprzedzają długie proste, co sprzyja dekoncentracji. Jeśli nie zastosuje się do ograniczenia prędkości do 40 km/h, łatwo wypaść z łuku, nawet na suchej nawierzchni.

REKLAMA

Zakręt Mistrzów I, Ruda Śląska

Ten przydomek noszą w regionie śląsko-zagłębiowskim co najmniej trzy zakręty. Ten w Rudzie Śląskiej na Drogowej Trasie Średnicowej jest najbardziej zaskakujący, bo mimo dość łagodnego przebiegu, co kilka dni dochodzi tutaj do wypadku. Najgorzej jest w czasie opadów, co wskazuje, że kluczem do rozwiązania zagadki jest zbieg słabych umiejętności jazdy i zły stan techniczny pojazdu.

REKLAMA

REKLAMA

Zakręt Mistrzów II, Dąbrowa Górnicza

Miejsce połączenia DK94 i DK86 jest doskonale znane drogówce i laweciarzom. Ostry zakręt na wiadukcie ma niezbyt dobrą nawierzchnię. Zbyt duża prędkość, zużyte zawieszenie plus stare opony dają efekt w postaci poślizgu. Od czasu do czasu zdarza się, że po efektownym piruecie samochód ląduje na biegnącej w dole drodze.

REKLAMA

Zakręt Mistrzów III, Katowice

Trzeci zakręt mistrzów to zjazd z DK86 na autostradę A4. Szeroka, dwupasmowa droga może mniej wprawnych kierowców zaskoczyć przebiegiem – nie biegnie długim, równym łukiem, a dwoma dość ostrymi zakrętami połączonymi krótką prostą. Zbyt szybki najazd na ten zjazd może zakończyć się na barierce.

REKLAMA

REKLAMA

DW 871, Jamnica

Miejsce cieszy się bardzo złą sławą, choć wcale nie wygląda na niebezpieczne. Wiele wypadków spowodowali tutaj pijani kierowcy, ale pomoc drogowa przyjeżdża często także do trzeźwych kierowców. Trudno ocenić dlaczego akurat ten fragment jest tak niebezpieczny.

REKLAMA

Szybowisko Bezmiechowa

Nie znaleźliśmy na szczęście informacji, by ktokolwiek tutaj zginął. Piszemy o tym zakręcie ze względu na ciekawą jego cechę – spora część motocyklistów, którzy jadą tędy w górę, natychmiast po pokonaniu łuku zjeżdża na prawo, w trawę. Choć istnieje wiele teorii spiskowych na ten temat, wytłumaczenie jest proste – zbudowana prowizorycznie droga ma niewłaściwy profil, co powoduje znoszenie pojazdu w prawo. Motocyklista, który o tym nie wie może łatwo wypaść z drogi.

Przeczytaj także: najciekawsze drogi w Polsce.

Zobacz również:
Kotlinę Kłodzką i Karkonosze łączy jedna z najpiękniejszych dróg motocyklowych w Polsce. Mimo to jest ona znacznie mniej popularna niż np. bieszczadzkie pętle czy Droga Stu Zakrętów. A szkoda...
ZOBACZ WIĘCEJ

REKLAMA

REKLAMA