10 zamków na weekend

Nie masz pomysłu dokąd się wybrać na wolny weekend? Polecamy 10 najpiękniejszych polskich zamków.

| Data aktualizacji: 2022-03-25
shutterstock
10 polskich zamków na weekend

Czy wiesz, że w Polsce jest ponad 400 zamków? Niektóre z nich popadły w ruinę, inne, odrestaurowane, są prawdziwymi perełkami. Wybrałem 10 najpiękniejszych. A gdy zwiedzisz każdy z nich, koniecznie wybierz się na wycieczkę po okolicy.Na kolejnych dziesięciu stronach znajdziesz najprawdziwsze arcydzieła architektury, w gorszym i lepszym stanie.

shutterstock
10 polskich zamków na weekend

Zamek Czocha (Dolnośląskie)

Każda droga, którą wybierzesz się po zwiedzeniu tego zamku, będzie trafnym wyborem. Sugeruję wyjazd najpierw do Leśnej, a następnie drogą nr 358 do Świeradowa-Zdroju. Zatrzymaj się tam np. przy izerskim punkcie antygrawitacyjnym – miejscu, w którym przedmioty potrafią toczyć się pod górę. Trzymając się drogi 358, zaliczysz przepiękną trasę przez Góry Izerskie i dojedziesz do Szklarskiej Poręby. Dalsze miejsca warte zobaczenia to Harrachov i jego mamucia skocznia narciarska. Jadąc w stronę Jeleniej Góry, koniecznie odwiedź drugą co do wielkości zaporę wodną w Polsce w Pilchowicach, spiętrzającą wody rzeki Bóbr.

Mały i pełen tajemniczych zakamarków zamek. Jego historia sięga XII wieku. Dla mnie o wiele ważniejsze jest, że dzisiaj zamek jest pięknie odbudowany. Największe wrażenie wywarły na mnie ukryte przejścia między komnatami i komnata książęca. Jeśli kręci cię historia II wojny światowej – w tym zamku mieściła się szkoła szyfrantów Abwehry. Zamek był miejscem, w którym nakręcono takie filmy, jak „Gdzie jest generał?”, „Wiedźmin” czy też ekranizacja powieści Bogusława Wołoszańskiego pt. „Twierdza szyfrów”. Dziś mieści się tu hotel.

shutterstock
10 polskich zamków na weekend

Moszna (Opolskie)

Po zwiedzeniu zamku Moszna dalszą część trasy proponuję przejechać po drogach Czech. Najpierw dojedź do Prudnika i Głuchołaz, a następnie śmignij na czeską stronę w kierunku na Zlate Hory. Jeśli szukasz trasy pełnej winkli, kieruj się na: Bela pod Pradědem – Sobotin – Stara Věs. Zatrzymaj się w uzdrowiskowej miejscowości Karlova Studánka (słynie z wód mineralnych) i/lub wjedź wąską górską drogą na górę Praděd (wjazd jest płatny!).

Do niedawna mieścił się tu zakład leczenia nerwic. Widok 99 wież zamku gwarantuje, że nie pomylisz go z żadnym innym. Odpowiedni poziom tajemniczości zapewnia legenda, która mówi, że w średniowieczu budowla była w rękach zakonu templariuszy. Zamek jest znany choćby z liczby pokoi – ma ich 365, czyli tyle, ile dni w roku. 

shutterstock
10 polskich zamków na weekend

Będzin (Śląskie)

Jeśli postanowisz uciec z Górnego Śląska, wybierz drogę przez Tarnowskie Góry. Zatrzymaj się tam przy ulicy Szczęść Boże 81, by zwiedzić zabytkową kopalnię srebra. Szlak turystyczny w kopalni wije się na głębokości 40 m. Tuż przy budynku kopalni mieści się skansen maszyn parowych.

Wzniesiono go za czasów Kazimierza Wielkiego, choć historia grodu założonego przez plemię Wiślan na Wzgórzu Zamkowym jest o wiele starsza – sięga IX wieku.  Zamek został spalony podczas potopu szwedzkiego. Gościł w nim Jan III Sobieski, zdążając Wiedniowi z odsieczą. Mimo że do dzisiaj zachował się tylko fragment zamku, jego widok robi piorunujące wrażenie. 

shutterstock
10 polskich zamków na weekend

Niedzica (Małopolskie)

Niedaleko zamku jest zapora wodna na zbiorniku czorsztyńskim. Latem drepcą tu miliony turystów, dlatego zajedź tam w środku tygodnia. Jeśli zatrzymasz się w Sromowcach Wyżnych, na bank zaczepią cię górale z propozycją zaliczenia spływu przełomem Dunajca. Choć wycieczka trwa co najmniej 2 godziny – warto. Jeśli zamiast spływu wolisz latać po górach, proponuję drogę z Knurowa przez Ochotnicę Górną i Dolną. Obowiązkowy punkt programu podczas zwiedzania tej okolicy to kultowe winkle na drodze nr 47 w okolicy Chabówki.

Powodem, dla którego lubię tu przyjeżdżać, jest jego położenie: na skale nad brzegiem zbiornika czorsztyńskiego. Przy ładnej pogodzie widać stamtąd Tatry. Z ciekawostek trzeba wspomnieć o: wykutej w skale studni o glębokości 60 m, stacji sejsmologicznej Zakładu Geofizyki PAN, znajdującej się w podziemiach i tajemniczym indiańskim kipu (rodzaj pisma sznurkowego) znalezionym tuż po II wojnie. Tereny wokół zbiornika to raj dla motocyklistów. Boczne drogi są wąskie i pełne zakrętów.

shutterstock
10 polskich zamków na weekend

Malbork (Pomorskie)

Tych okolic nie da się zwiedzić w jeden dzień. Po długiej wycieczce po zamku koniecznie przepłyń Kanał Ostródzko-Elbląski. Rejs odbywa się na trasie Elbląg – Buczyniec i trwa ok. 4,5 godziny. Po drodze statek jest pięciokrotnie wyciągany z wody za pomocą pochylni, które słusznie są uznawane za cudo sztuki inżynierskiej.

Najpiękniejszy i największy zamek ceglany w Polsce, przez krótki moment rezydencja króla Polski. Zamek zbudowali Krzyżacy w XIII w., zużywając do konstrukcji ponad 4,5 miliona cegieł. Jeśli tu przyjedziesz, musisz zwiedzić jego wnętrze, a do tego potrzebujesz całego dnia! To jeden z nielicznych zamków, który nigdy nie został zdobyty szturmem. Od 1997 roku zamek krzyżacki w Malborku jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

shutterstock
10 polskich zamków na weekend

Lidzbark Warmiński (Warmińsko-mazurskie)

Jesteś fanem kowbojskich kapeluszy, jeździsz chopperem, lubisz słuchać muzyki country? Jeśli tak, zarezerwuj sobie termin 29-31 lipca. To właśnie wtedy rusza jubileuszowy 35. Piknik Country w Mrągowie. Ponieważ z Lidzbarka Warmińskiego do Mrągowa jest tylko 70 km, po zwiedzaniu zamku warto wybrać się na koncert.

Zamek w Lidzbarku Warmińskim był siedzibą biskupów warmińskich. Ze względu na układ krużganków, jego dziedziniec przypomina dziedziniec Zamku Królewskiego na Wawelu. Jego piwnice były kiedyś magazynami żywności, pełniły funkcję więzienia – to oczywiste. Ale niewielu wie, że w piwnicach mieściły się specjalne piece służące do ogrzewania zamku powietrzem.

shutterstock
10 polskich zamków na weekend

Ogrodzieniec i Pieskowa Skała (Śląskie)

Dlaczego w jednym opisie łączę oba zamki? Bo dzieli je odległość zaledwie 45 km i oba leżą na Szlaku Orlich Gniazd, czyli systemu zamków zbudowanych za panowania Kazimierza Wielkiego, które miały chronić południowe granice Rzeczypospolitej. Jeśli chcesz zobaczyć pozostałe, wbij w nawigację następujące miejscowości bądź nazwy zamków: Korzkiew – Ojców (ruiny zamku królewskiego na Złotej Górze) – Rabsztyn – Bydlin – Smoleń – Pilica – Morsko (ruiny zamku Bąkowiec) – Bobolice – Mirów – Olsztyn. Jeśli historia nie kręci cię aż tak, obejrzyj największą w Polsce piaskownicę, czyli Pustynię Błędowską. Leży ona niemal dokładnie w połowie drogi między Ogrodzieńcem i Pieskową Skałą.

Orlich Gniazd. Choć do dzisiaj pozostały po nim ruiny, są one w całości udostępnione do zwiedzania. Najfajniejszym momentem do zwiedzania są dni, gdy w ruinach odbywają się turnieje rycerskie. Dokładnych dat szukaj w internecie. Stąd możesz rozpocząć trasę po przepiętych drogach Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

shutterstock
10 polskich zamków na weekend

Pieskowa Skała (Małopolskie)

Będąc w Ojcowskim Parku Narodowym i podziwiając sławną maczugę Herkulesa, gdy podniesiesz głowę zobaczysz zamek Pieskowa Skała. Jest on znany z przepięknych krużganków na dziedzińcu, tarasów wokół zamku i muzeum tkanin, w szczególności gobelinów. 

shutterstock
10 polskich zamków na weekend

Gołuchów (Wielkopolskie)

Zaledwie 3 km od Gołuchowa na południe od wsi znajduje się głaz narzutowy im. św. Jadwigi – szósty co do wielkości w Polsce. Ten kawał granitu ma obwód 22 metrów. Nie próbuj wziąć kawałka na pamiątkę, bo kamień od 1888 roku jest wpisany do rejestru pomników przyrody.

To jeden z najpiękniejszych zamków w Wielkopolsce. Zbudowano go w XVI w. dla wojewody Rafała Leszczyńskiego. W późniejszych latach zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli i popadał w ruinę. Swój obecny wygląd odzyskał pod koniec XIX wieku. Oprócz zwiedzania zamku, zarezerwuj sobie trochę czasu na obejrzenie sporego, 162-hektarowego parku utrzymanego w stylu angielskim. Rośnie tam wiele rzadkich i egzotycznych gatunków drzew.

shutterstock
10 polskich zamków na weekend

Krasiczyn (Podkarpackie)

Jeśli z Krasiczyna wybierzesz się na północ, warto, abyś wpadł do Łańcuta. W zamku Lubomirskich i Potockich do obejrzenia jest zabytkowa powozownia. Muzeum Gorzelnictwa? Hmm, czemu nie? Degustacji nie ma, choć sam widok butelek i maszyn do produkcji różnego rodzaju alkoholi przyprawia o szum w głowie. Jeśli śmigniesz stamtąd na południe, po 70 km dojedziesz do Soliny, największej zapory wodnej w Polsce. Pętli Bieszczadzkich nie muszę ci rekomendować.

Jeden zamek z czterema wieżami zbudowanymi każda w innym stylu? Brzmi to jak zemsta szalonego architekta. Krasiczyn wyróżnia się wykończeniem powierzchni techniką „sgraffita”. Polega ona na nakładaniu kolejnych kolorowych warstw tynku i zeskrobywaniu ich fragmentów, gdy jeszcze nie zaschły. Powstały w ten sposób wzór jest kolorowy, ale również... trójwymiarowy. 7000 m2 wykończonej w ten sposób powierzchni robi piorunujące wrażenie. Wzory przedstawiają popiersia cesarzy rzymskich, polskich władców i świętych.

Zobacz również:
REKLAMA