[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ

OCEŃ
4.2

Najpiękniejsze drogi w Alpach. Zapierają dech w piersiach!

Jakie są najpiękniejsze drogi motocyklowe w Alpach? Oto 32 alpejskie trasy, zapierające dech w piersiach! 

| Data aktualizacji: 2019-06-01

Alpiniści mają taką zasadę: „wyszukaj sobie jakąś znaną górę i wejdź na sąsiednią”. Przeżycia będą podobne, ale nie będziesz musiał dzielić ich z innymi. Alpy to nie tylko Stelvio czy Furka. Może więc w tym sezonie zaliczysz mniej znane przełęcze alpejskie?

Najpiękniejsze drogi w Alpach:

Oto mój wybór alpejskich przełęczy i wysoko biegnących tras, ale takich, gdzie nie trzeba walczyć o miejsce do zaparkowania. Kierowałem się następującymi zasadami:

REKLAMA
 1. Wysokość przełęczy minimum 1000 m n.p.m.,
 2. Atrakcyjna widokowo droga,
 3. Z dala od alpejskich miejscówek często odwiedzanych przez motocyklistów.

Francja

 • Aravis, 1498 m. Znajduje się między miejscowościami Flumet i Saint-Jean-de-Sixt w Górnej Sabaudii. Pod względem krajobrazów przełęcz jest zachwycająca, zwłaszcza dojazd przez Arpettaz (1581 m). Po drodze możesz zahaczyć o Croix Fry (1467 m).

 • Saisies, 1650 m: na północ od Albertville i na wschód od Ugine. Boczna droga oferuje fantastyczne widoki i mnóstwo płynnie pokonywanych zakrętów. Szczytów po drodze brak.

 • Grand Colombier, 1501 m, między miejscowościami Lochieu i Culoz, ze wspaniałym widokiem na Alpy. Jeden warunek: dobra widoczność, bo im gorsza, tym jest mniej ciekawie. Niemniej wykuty w skałach zjazd do Culoz od północy jest zawsze niesamowity.

 • Chaussy, 1532 m. Od miejscowości Pontamafrey, położonej w dolinie rzeki Arc, przejedziesz przez Lacets de Montvernier do Montaimont i do południowego podjazdu przełęczy Madeleine. Dojazdowi do szczytu przełęczy towarzyszą kapitalne widoki na dolinę.

Zobacz też: Jaki motocykl dla początkującego? Podpowiadamy!

Francja: święta Anna w górachŻeby wejść do kościoła Świętej Anny, stojącego na przełęczy Aravis, trzeba wspiąć się na 1498 m n.p.m. Droga na przełęcz San Boldo (Włochy) w wielu miejscach jest tak wąska, że dwa samochody osobowe mijają się z wielkim trudem.

 

REKLAMA

REKLAMA

Szwajcaria

Każda z zaproponowanych tutaj miejscówek będzie świetnym punktem startowym do zwiedzania nie tylko najbliższej okolicy.

 • Schallenberg, 1167 m. Między Thun i Entlebuch. Kapitalna jazda po zakrętach z doskonałym asfaltem oraz bliskość Berna – to sprawia, że na szczycie przełęczy ruch bywa spory. Jeśli z kierunku wschodniego pojedziesz na zachód drogą przez Bleiken i trafisz na dobrą widoczność, świetne widoki na szczyty Eiger, Mönch i Jungfrau masz jak w banku.

 • Jaun, 1509 m. Między doliną rzeki Simme a okręgiem Greyerz w kantonie Fryburg. Kapitalne śmiganie po winklach wśród torfowisk i górskich hal. Spróbuj tamtejszego sera!

 • Route Les Agites, 1525 m. Otwarta tylko w weekendy wojskowa droga, rozwidlająca się od przełęczy Mosses, oferuje przejazd przez liczne mosty oraz genialne widoki na Jezioro Genewskie.

 • Pragel, 1550 m. Zamknięta w weekendy, w większości jednopasmowa alternatywna droga na przełęcz Klausen.

 • Ächerli, 1458 m. Położona na południe od Lucerny, między miejscowościami Kerns, Obwalden i Dallenwil, Nidwalden. W całości wyasfaltowana droga prowadzi na przełęcz, oferując świetne widoki na szczyty Rigi i Titlis oraz na Jezioro Czterech Kantonów.

 • Glas, 1846 m: kapitalne winkle, świetny asfalt, czyli od cholery radości z jazdy. Tuż przed szczytem przełęczy stoi fajny zajazd Beverin. Dobre miejsce na nocleg.

 • Ibergeregg, 1406 m. Biegnie tuż poniżej granicy drzew niesamowitymi łukami przez łąki i lasy kantonu Schwyz w kierunku Oberiberg i dalej do jeziora Sihl.

 • Schwägalp, 1278 m. Między Hund­wil (okolice Sankt Gallen) i Nesslau, leżącym przy Kantonalstraße 16, wije się dobrej jakości droga między szczytami Säntis i Hochalp.

 • Lein, 1623 m. Valais, w pobliżu Martigny; prowadzi od doliny Rodanu do drogi na Wielkiej Przełęczy Świętego Bernarda, omijając przy tym Martigny. Wspaniałe widoki i bardzo kręte odcinki.

 • Croix de Coeur, 2174 m, między Verbier a Ridden w dolinie Rodanu. Krótkie odcinki szutrowe sprawią, że poczujesz się bardziej „pro”.

Zobacz też: Jak dobrać wielkość kasku?

REKLAMA
Przełęcz Jaun w szwajcarskim kantonie Fryburg – i ta okolica ma dla ciebie zapierające dech w piersiach panoramy. Zakręt za zakrętem - ten opis pasuje także do drogi wspinającej się na przełęcz Klausen (Szwajcaria).

 

REKLAMA

Austria

 • Sölk, 1788 m. Dolna Austria/Styria: mało popularna wśród turystów trasa równoległa do wielkich przełęczy Tauern.

 • Stoderzinken, 1825 m. Ślepa droga startująca w Gröbming. Prywatna, więc płatna, mimo to warto ze względu na widoki.

 • Hochrindl, 1600 m. Wyasfaltowana droga prowadząca wśród wysoko leżących hal w karyntyjskich górach Nockberge między Reichenau a doliną rzeki Gurk.

 • Schönfeld, 1740 m. Alternatywna droga prowadząca na przełęcz Katschberg. Praktycznie zerowy ruch, co sprzyja zachwytom nad krajobrazami. Także dojazd do Nockalmstraße.

 • Gaberl, 1547 M, między Köflach i Weiß­kirchen w Styrii. Czysta rozkosz z jazdy świetnym asfaltem; alternatywą jest podjazd od Maria Lankowitz przez Altes Almhaus do Gaberl.

 • Klippitztörl, 1644 m (Karyntia). Rzadko dojeżdżają tam samochody z narciarzami, więc droga prowadząca przez pasmo Saualpe między Mösel a doliną rzeki Lavan jest w dobrym stanie. Ponadto oferuje piękne widoki.
Szwajcaria. Taki widok rozpościera się z góry Rigi na Jezioro Czterech Kantonów i masyw Pilatus (po prawej).

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Włochy

 • Nivolet, 2612 m, Piemont. Jedna z najbardziej zachwycających dróg w Alpach (p. zdjęcie na str. 126-127). Rzadka sprawa w Alpach: na ponad 2,5 km n.p.m. wjedziesz po asfalcie.

 • Droga Kaiserjägersteig, 1281 m. Start w Levico Terme w kierunku południowym, przez 10 km wąska droga prowadzi ostro w górę, z tunelami, ostrymi zakrętami i galeriami aż do Auberge (oberża) Monte Rovere.

 • Forcella di Monte Rest, 1052 m. Ładnych widoków nie za wiele, są za to same winkle. Trasa biegnie od miejscowości Ampezzo (to co innego niż Cortina d’Ampezzo!) w kierunku południowym do Meduno.

 • Rioda, 1800 m. Podczas gdy na wielkich przełęczach Dolomitów panuje ruch, tutaj masz puste drogi.

 • Panoramica delle Vette, 1967 m. Miejscówka w regionie Friaul w pobliżu miejscowości Sappada. To nie przełęcz, lecz droga w kształcie litery U. W górnej części zero asfaltu, mimo to, kiedy nawierzchnia jest sucha, nawet maszyny szosowe dadzą tu radę.

 • Würz, 2004 m. Tą momentami bardzo wąską drogą pojedź od Bressanone albo jeszcze lepiej od Klausen. W porównaniu do wielkich przełęczy Dolomitów minimalna popularność. Tylko w sierpniu pełno tu ludzi.

 • Valico di Valbona, 1782 m / Coe, 1610 m. Od Rovereto trasa prowadzi na wschód coraz węższymi drogami przez obie przełęcze aż do Arsiero, przy czym zahacza o Bocchetta degli Alpini, 1496 m. Z powrotem do Rovereto warto pojechać trasą prowadzącą przez miejscowości Schio i Recoaro Terme. Przechodzi ona przez Pian delle Fugazze, 1159 m, która nie jest główną atrakcją tego odcinka. Jest nią niewątpliwie niekończący się wąwóz, wzdłuż którego skalnych ścian biegnie trasa.

 • San Marco, 1985 m. Przejazd przez Alpy Bergamskie – na północ od Bergamo, na wschód od jeziora Como – między Morbegno i Olmo al Brembo. Na drodze o bardzo dobrej jakości i z fajnymi widokami panuje mały ruch, bo biegnie ona między dwiema drogami głównymi.

 • Sampeyre, 2284 m, Piemont. Fajna asfaltowa droga między miejscowościami Sampeyre i Stroppo.

 • Fauniera, 2480 m. Można się tu dostać, jadąc od Marmora w kierunku południowym przez również świetną przełęcz Esischie (2370 m). Droga jest wąska, ale widoki ci to wynagrodzą.

Mangartsko sedlo w Słowenii. Prowadząca na tę przełęcz droga wspina się na ponad 2000 m n.p.m.

REKLAMA

 

REKLAMA

Słowenia

 • Mangartsko Sedlo, 2055 m. Wjazd na tę przełęcz odchodzi od przełęczy Predel (1156 m). To wyasfaltowana płatna ślepa droga ze wspaniałymi widokami.

 • Bohinjsko Sedlo, 1286 m. Na południe od Bled między Bohinjską Bistricą a Podbrdo biegnie położona na uboczu droga określana czasem jako przełęcz Bohinjska.
 

Alpy motocyklem - mapa, przepisy drogowe, opłaty, autostrady

 

REKLAMA

Ruch drogowy. Mimo że najczęściej ruch na drogach jest minimalny, nie zwalnia cię to od ostrożności. Dlaczego? Bo np. jeśli będziesz tam solo, w razie jakiegokolwiek problemu przyjdzie ci dłużej czekać na pomoc. Wysoko w Alpach uważaj na owce, krowy i inne zwierzęta – spacerują tam, gdzie chcą.

Pogoda. Nagłe jej zmiany to w Alpach normalka. Pogodowa apka w smartfonie może nie wystarczyć, bo nie wszędzie będziesz miał zasięg. Rada: kontroluj radar opadów i koniecznie zapakuj kombinezon przeciwdeszczowy. Podstawowa zasada: w razie burzy lub innego załamania pogody natychmiast zmiataj z przełęczy w dół!

Wujek dobra rada. Zakazy wjazdu traktuj bardzo serio. Jeśli np. we Włoszech zignorujesz znak, pod którym będzie dodatkowa biała tabliczka z numerem przepisu i datą jego wprowadzenia, możesz narazić się nawet na konfiskatę maszyny. r Szarpnij się na nawigację, która pozwala wybrać najbardziej zakręcone drogi. W gorące dni często popijaj wodę: odwodniony, jesteś groźny dla innych. Jeśli zobaczysz jeziorko z superczystą wodą, w którym nikt się nie kąpie, nie rób tego i ty: skok do wody o temperaturze 5-10O C to hardkorowe przeżycie. Przed wyjazdem sprawdź, czy w krajach, do których się wybierasz, możesz bez ograniczeń używać jakichkolwiek urządzeń do nagrywania obrazu.

 

REKLAMA

zobacz galerię

Zobacz również:
Tak, tak, to wcale nie jest żart. 25 lat temu, w listopadzie 1994 roku, na rynku pojawił się pierwszy numer „Motocykla”. Przez tych 300 miesięcy świat przyspieszył, podobnie jak współczesne motocykle. Przez 2,5 dekady przygotowaliśmy dla Ciebie 299 numerów naszego magazynu.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij