Ceny benzyny w górę!

Nowy rok zapowiada się gorąco. Od stycznia ceny wszystkich paliw poszybują wysoko do góry.

zużycie paliwa w motocyklach producenci, archiwum MPP
Na Średnie Zużycie paliwa wpływa wiele czynników, dlatego minimalne spalanie może być dwu-, a nawet trzykrotnie niższe od maksymalnego.  

Ten sezon był dla nas gorący. I nie mam tu tylko na myśli wysokich temperatur za oknem ale rosnących cen paliwa, zarówno benzyny jak i oleju napędowego. Powodów tych podwyżek było sporo, w efekcie czego zatankowanie pod korek, statystycznego zbiornika motocykla, grubo przekroczyło magiczną barierę 100 zł.

By ułatwić życie wszystkim posiadaczom motocykli i samochodów, w tym roku rząd zastosował tarczę ochronną obniżając podatek VAT na paliwa z tradycyjnych 23 do 8%. Według zapewnień rządzących pozwoliło to utrzymać je na dość stabilnym lecz nadal horrendalnie wysokim dla większości Polaków poziomie. Wszystko co dobre kiedyś musi się skończyć.

Podczas wczorajszego, niedzielnego, wywiadu w Pierwszym Programie Polskiego Radia, minister Jacek Sasin potwierdził, że od stycznia zniknie cześć ulg, w tym zmieni się  wartość podatku VAT na paliwa. Wzrośnie on z poziomu 8 do tradycyjnych 23%. Według ministra ta zmiana jest niemal pewna, a obniżone wartości podatku VAT zostaną utrzymane wyłącznie na produkty pierwszej potrzeby, takie jak produkty spożywcze. Te ostatnie i tak podrożeją, bo przecież trzeba jakoś przewieźć je od producenta do sklepu, a do tego potrzebne są samochody, napędzane drogim olejem napędowym.

 

Tyson Jopson
Ceny paliw na stacjach spadają

 

Po podniesieniu podatku VAT na stacjach benzynowych atmosfera naprawdę zrobi się  gorąca. Jak podaje portal POPIHN (Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego) w październiku, w Polsce, średnia cena litra popularnej 95 kosztowała w detalu 1,4016 euro. Ten sam litr benzyny najdrożej w Danii kosztował 2,0740 euro, ale już w Niemczech cena spadała do 1,9450 euro, a w postrzeganych do tej pory jako drogie - Włoszech czy Francji do odpowiednio: 1,6777 i 1,6726 euro. Zatem gdy VAT na paliwa wzrośnie do 23% cena detaliczna benzyny w Polsce błyskawicznie zbliży się to tej w Europie Zachodniej. Problem w tym, że proporcje naszych przychodów, czyli mówiąc prościej zarobków, nie rosną w takim tempie, lecz wręcz odwrotnie spadają. Dodatkowo szalejąca inflacja powoduje, że z miesiąca na miesiąc stać nas na zakup coraz to mniejszej ilości paliwa.

Czy już dziś trzeba zabrać się za chomikowanie benzyny w kanistrach i trzymanych ich na balkonie tak jak w latach 80.? Tego zdecydowanie nie polecamy. Lecz zanim spadnie śnieg zatankuj zbiornik swojego motocykla do pełna. Powody są dwa. Po pierwsze dlatego, że tanie paliwo to już było. Po drugie, zalanie zbiornika pod korek jest jednym ze sposobów na zabezpieczenie go przed korozją.

 

Zobacz również: sprawdzamy, o ile bardziej paliwożerne od małych sprzętów są motocykle z silnikami o dużych pojemnościach oraz czy doładowanie, oprócz większej mocy, gwarantuje również wir w zbiorniku paliwa.

 

 

Zobacz również:
REKLAMA