Co grozi za jazdę motocyklem bez prawa jazdy?

Jazda motocyklem bez prawka to niestety dość popularna sprawa w Polsce. Co grozi tym którzy jeżdżą motocyklem bez prawa jazdy?

| Data aktualizacji: 2022-01-08
Policja kontrola 0SIMON0_SHUTTERSTOCK.COM

Na pewno każdy z was miał lub ma takiego znajomego, który generalnie „olewa” temat prawa jazdy i uprawnień do kierowania motocyklami i jeździ nimi bez „kwitów”. Jedni myślą, że niczego się na kursie nie nauczą, innym szkoda pieniędzy na kurs i egzaminy, a jeszcze inni stracili papiery i nie chce im się zdawać po raz drugi. Są też ci niecierpliwi, którzy wsiadają za kierownicę w trakcie kursu, albo jeszcze zanim go zaczną, lub tacy którzy stracili papiery na 3 miesiące za prędkość, ale wsiadają mimo to. Pomijając kwestię legalności takiej jazdy jest jeszcze szereg problemów i kłopotów które czekają cię za jazdę bez prawka, poczynając od sytuacji, w której zostaniesz zatrzymany do zwykłej, rutynowej kontroli, a kończąc na spowodowaniu wypadku ze skutkiem śmiertelnym nie posiadając uprawnień.

Jaki mandat za jazdę bez prawa jazdy?

Do końca 2021 roku mandat za jazdę bez uprawnień wynosi 500 zł. Od stycznia 2022 kwota ta wzrośnie aż trzykrotnie - do 1500 zł. Po otrzymaniu mandatu oczywiście zapomnij o jeździe. Jeśli masz prawo jazdy kategorii, która nie uprawnia cię do jazdy na motocyklu, na którym zostałeś zatrzymany (np. masz A1, a jeździsz dużym mocnym motocyklem), mandat będzie co prawda niższy, ale o dalszej jeździe również możesz zapomnieć.

Jeśli nie będzie to twoje pierwsze takie zatrzymanie, zostaniesz potraktowany jak recydywista i wtedy mogą przywalić ci z grubej rury. Sprawa trafia na wokandę i to sąd zdecyduje co dalej z tobą począć. Zwykle wiąże się to z grzywną w wysokości 5000 zł i czasowym lub całkowitym zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych. To dotyczy nie tylko motocykli, ale też samochodów, motorowerów itp. Itd. słowem – wszystkich pojazdów z silnikiem. Pozostaje przesiadka na rower. Pół biedy jeśli motocykl był twój – gorzej jeśli ktoś pożyczył ci maszynę bo wtedy i on zapłaci 1000 zł za udostępnienie motocykla osobie nieposiadającej uprawnień do jazdy.

Od stycznia 2022 zacznie obowiązywać zasada recydywy, co oznacza, że jeśli zostaniesz przyłapany ponownie na tym samym wykroczeniu, zapłacisz podwójny mandat - w tym przypadku 3000 zł.

profil zaufany, punkty karne limit, prawo jazdyJacek Hanusz

Zabrali mi prawko – co mi grozi?

Wszystko powyżej tyczyło się sytuacji kiedy po prostu nie masz uprawnień. Co jednak jeśli miałeś takie uprawnienia i zostały ci zabrane za punkty, przekroczenie prędkości lub jazdę po alkoholu? Jeśli straciłeś prawko na 3 miesiące za prędkość, gdy zostaniesz zatrzymany z marszu przedłużą karę do 6 miesięcy. Kolejne zatrzymanie to znów recydywa i możesz stracić papiery całkowicie, co oznacza że znów będziesz musiał zrobić kurs i egzamin. Do tego może dojść czasowy zakaz prowadzenia pojazdów. Tak się stanie na pewno gdy zostaniesz przyłapany na łamaniu przepisów nie mając uprawnień. I znów gdy złamiesz zakaz od sądu konsekwencje są poważniejsze – za kolejne zatrzymanie możesz uzyskać całkowity zakaz prowadzenia pojazdów, a najgorszym przypadku czeka cię 5 lat w pace. Tak, za jazdę bez prawka można dziś wylądować w więzieniu!

Paka może czekać cię też jeśli uprawnienia straciłeś za jazdę po alkoholu i złapią cię po raz drugi na podwójnym gazie. Swoją drogą nie rozumiemy ludzi, którzy wsiadają na motocykl w stanie upojenia alkoholowego – to przecież proszenie się o kłopoty.

Zobacz także: ile wypadków powodują motocykliści bez prawa jazdy?

Nie masz prawa jazdy – ubezpieczenie nie działa!

Teraz przechodzimy do sprawy chyba najbardziej uciążliwej, mogącej mieć wpływ na resztę naszego życia. Pamiętaj, że jeśli nie masz uprawnień do kierowania motocyklem, nie działa żadna polisa ubezpieczeniowa. Podstawowym warunkiem ochrony przez polisę jest posiadanie uprawnień przez kierującego. Jeśli więc bierzesz udział w zdarzeniu drogowym, stłuczce, czy wypadku możesz być niemal pewien, że  będzie cię to słono kosztować. Zwykle jeśli nie masz prawka jesteś uznany za winnego lub przynajmniej współwinnego zdarzenia drogowego i to ty zostaniesz obciążony wszelkimi kosztami naprawy auta, barierki lub innych części otoczenia. Pół biedy jeśli chodzi o blachy, czy rozbitą lampę, choć znane są przypadki kiedy motocyklista nadział się furę za setki tysięcy złotych i za naprawę ostatecznie musiał zapłacić z własnej kieszeni. Jeśli nie masz takich pieniędzy sprawę przejmie ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny, który później będzie ściągał kasę z ciebie – kropla po kropli, moneta po monecie. Gorzej kiedy w wypadku poszkodowane zostaną osoby – trwały uszczerbek na zdrowiu, kalectwo czy długi okres kosztownego leczenia to również wyrok dla ciebie. Jeśli nie miałeś prawa jazdy na motocykl i spowodowałeś wypadek sąd naprawdopodobniej zdecyduje, że to właśnie ty będzie ponosił koszty leczenia lub płacił dożywotnią rentę takiej osobie.

Jeśli stanie się największa tragedia i ktoś zginie w takim wypadku, niemal pewne jest to, że trafisz do sądu i czeka cię nie tylko zapłacenie nawet milionowego odszkodowania, ale grozi ci też odsiadka. Nie wspominając że taką osobę będziesz miał po prostu na sumieniu. Naprawdę warto? W takim przypadku nie ma taryfy ulgowej.

Zobacz także: Co ci grozi za jazdę po pijaku?

Ucieczka motocyklem przed policją

Pozostaje jeszcze temat, który również często wybierają kierujący motocyklami bez prawa jazdy kategorii A – ucieczka. Jeśli nie masz prawa jazdy i zdecydujesz nie zatrzymać się do kontroli, na dzień dobry grozi ci 5000 zł grzywny i zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Jeśli będziesz uciekał przez miasto i powodował zagrożenie, policja i sąd mogą dowalić ci niebezpieczeństwo spowodowania katastrofy w ruchu lądowym, a za to możesz dostać od 3 miesięcy do nawet 8 lat pozbawienia wolności!

Grzywny, mandaty, zakazy prowadzenia pojazdów, paka a nawet gigantyczne odszkodowania – to wszystko grozi za jazdę bez prawka. Chyba jednak warto wydać te kilka tysięcy i zdobyć kwitek...


prawo jazdy na motocykl, baza pytań, test na prawo jazdy, prawo jazdy kategorii A, Motor-Presse Polska
REKLAMA