Czasowe wyrejestrowanie motocykla, tańsze rejestracje… rozbrajamy pakiet deregulacyjny

Pakiet deregulacyjny ma być sporym ułatwieniem dla kierowców. Jakie korzyści przyniesie motocyklistom ta nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym?

dokumenty / karta pojazdu Michał Janiszyn
dokumenty / karta pojazdu

O pakiecie deregulacyjnym wprowadzonym przez ministerstwa infrastruktury i cyfryzacji pisaliśmy przy okazji tematu konieczności wożenia ze sobą dokumentu prawa jazdy, ale to nie koniec zmian i korzyści dla kierowców i motocyklistów wynikających z wejścia w życie tej nowelizacji. Oto kilka innych zmian, które dotyczą między innymi motocyklistów, także tej dotyczącej możliwości czasowego wyrejestrowania.

Oszczędności przy rejestracji

Karty pojazdu będą już niepotrzebne - wszystkie informacje znajdują się w CEPiK

Po pierwsze dzięki pakietowi, który wchodzi w życie 5 grudnia uda się zaoszczędzić sporo pieniędzy przy okazji rejestracji nowego pojazdu, czy to samochodu, czy motocykla, również tego sprowadzanego z zagranicy. Na dzień dobry zniesiona zostanie procedura wydawania karty pojazdu (nareszcie – komu to było potrzebne?), oraz nalepki legalizacyjnej przy rejestracji pojazdu sprowadzanego z innego kraju – to oznacza oszczędność 75 zł za kartę oraz 12,50 za nalepkę. Dodatkowo jeśli zechcesz, przy zmianie motocykla będziesz mógł zostawić sobie swoją tablicę rejestracyjną (np. z poprzedniego motocykla) co oznacza oszczędność przy rejestracji – nie będzie konieczności płacenia za nową tablicę rejestracyjną 40,50 zł (81 zł w przypadku samochodu).

Uwaga redakcji: Takie rozwiązanie działa między innymi w Wielkiej Brytanii, ale zastanawia nas jak będzie to działać u nas. Jeśli sprzedajesz motocykl, który jest ubezpieczony i ma ważne badanie techniczne, nowy właściciel może nim pojechać do domu. Jeśli zdecydujesz się zostawić sobie numery tablicę rejestracyjną sprawa nieco komplikuje się przy sprzedaży – nowy właściciel będzie musiał najpierw zarejestrować motocykl na siebie i założyć nowe tablice zanim będzie mógł odjechać. A może jest jakieś inne rozwiązanie tej sytuacji? Jak się okazuje, jest pewien sposób:

Przewidując tego typu kłopoty pakiet deregulacyjny daje też możliwość rejestracji lub czasowej rejestracji pojazdu w czasowym miejscu zamieszkania, lub w miejscu zakupu. Taką możliwość będziesz miał w najbliższym starostwie powiatowym, które może zarejestrować zakupiony przez ciebie pojazd czasowo w celu przemieszczenia się z miejsca zakupu/odbioru do miejsca właściwego zamieszkania/pobytu.

dokumenty / karta pojazduMichał Janiszyn
dokumenty / karta pojazdu

Nie trzeba wymieniać dowodu rejestracyjnego

Kolejne udogodnienie jest dla tych, którzy poruszają się swoimi motocyklami/samochodami dłużej niż 8 lat. Dotychczas jeśli zabrakło ci miejsca na pieczątki z badań technicznych w dowodzie rejestracyjnym, istniała konieczność wymiany dokumentu na nowy. To oznaczało wykonanie wtórnika, który kosztuje 54,50 zł. Pakiet deregulacyjny zniósł taką konieczność (wszystkie informacje na temat badań technicznych i dowodu rejestracyjnego znajdują się w CEPiK-u) i teraz nie trzeba będzie wymieniać dokumentu na nowy.

Kolejnym udogodnieniem jest możliwość rejestracji pojazdu przez autoryzowanego dealera marki, co oznacza, że jeśli kupujesz nowy motocykl z salonu możesz poprosić dealera o zajęcie się procesem rejestracji pojazdu. W ten sposób ominie cię cała biurokracja, a po zakupie odbierzesz motocykl już zarejestrowany i gotowy do jazdy.

dokumenty / karta pojazduMichał Janiszyn
dokumenty / karta pojazdu

Czasowe wyrejestrowanie motocykla – niestety nie

Możliwość czasowego wyrejestrowania dostały tylko samochody osobowe

Czasowe wyrejestrowanie motocykli to coś o czym w środowisku motocyklowym mówi się od dawna. Jesteśmy jednym z krajów, które dotychczas nie dawały możliwości czasowego wyrejestrowania pojazdów takich jak motocykle, czyli używanych sezonowo. Motocykle były traktowane tak samo jak samochody – przegląd na cały rok i ubezpieczenie również. To oznaczało znacznie wyższe opłaty za obowiązkowe ubezpieczenie OC. Możliwość czasowego wyrejestrowania, lub sezonowej rejestracji (tak jak np. w Niemczech – na pół roku)  potencjalnie znacznie obniżyłaby koszty ubezpieczenia. Pakiet deregulacyjny wprowadza taką możliwość, ale dotyczy tylko samochodów osobowych – tak przynajmniej zapisane jest w ustawie – nie „pojazdy” ogółem, a „samochody osobowe”.

Art. 78a pkt.2 Prawa o ruchu drogowym brzmi teraz:

Wycofaniu czasowemu, na wniosek podmiotów, o których mowa w ust.1, podlegają zarejestrowane:

1)samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5t;

2)ciągniki samochodowe;

3)pojazdy specjalne;

4)autobusy;

5) samochody osobowe w związku z koniecznością wykonania naprawy pojazdu wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji:

      a) w przypadkach, o których mowa w art. 81 ust. 11 pkt 1 lit. b oraz pkt 6,

      b) w przypadku wystąpienia szkody istotnej.”,

I dalej:

4a. Samochód osobowy może być czasowo wycofany z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy bez możliwości przedłużenia tego okresu i nie wcześniej niż po upływie 3 lat od dnia, w którym upłynął okres czasowego wycofania określony w ostatniej decyzji o jego czasowym wycofaniu z ruchu.

Właściciele samochodów osobowych będą mieli możliwość czasowego wyrejestrowania pojazdu na okres od 3-12 miesięcy bez możliwości przedłużenia tego okresu i tylko wtedy jeśli od ostatniego czasowego wyrejestrowania minęło nie mniej niż 3 lata. Aby tak się stało muszą istnieć konkretne przyczyny – np. naprawa po kolizji i istotne uszkodzenia. Po okresie czasowego wyrejestrowania właściciel będzie musiał udać się na badanie techniczne (nawet jeśli ważność ostatniego badania nie minęła) w celu potwierdzenia zdolności pojazdu do powrotu na drogi.

Mało tego docierają do nas informacje, że nawet jeśli uda ci się czasowo wyrejestrować pojazd nie wpłynie to na wysokość ubezpieczenia – tzn. dalej trzeba będzie płacić za roczne ubezpieczenie. Dzieje się tak dlatego, że nie mam możliwości przerwania trwania okresu ubezpieczenia – OC jest obowiązkowe przez cały rok. Na dodatek czasowe wyrejestrowanie samochodu również kosztuje – zależnie od długości okresu czasowego wyrejestrowania trzeba zapłacić od 80 zł w górę. Tych ustaleń pakiet deregulacyjny nie wziął pod uwagę.

Niemniej motocykle nie są traktowane jako pojazdy specjalne, tak jak początkowo zakładał projekt posła Piotra Marca (Liroy), więc nie dotyczy nas również możliwość czasowego wyrejestrowania.

To najważniejsze, poza brakiem konieczności wożenia dokumentu prawa jazdy przy sobie, zmiany wprowadzone przez pakiet deregulacyjny dla kierowców, czyli mówiąc prościej – nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jeśli chcecie bardziej szczegółowo zapoznać się z dokumentem pakietu znajdziecie go TUTAJ.

Zobacz również:
REKLAMA