Dolny Śląsk - od przełęczy do przełęczy

Proponowana trasa najbardziej przypadnie do gustu miłośnikom warowni i pałaców. Nie zabraknie bajecznych górskich widoków i zakrętów.
 1. Kowarski Park Miniatur: kilkadziesiąt precyzyjnie wykonanych makiet pałaców, warowni, kościołów i klasztorów.


Ja za punkt startowy wybrałem Kamienną Górę, lecz może nim być dowolny punkt, bo trasa biegnie po pętli. Drogą 367 kierujemy się do Kowar – kierunek na Jelenią Górę. Droga najpierw wije się wzdłuż rzeki, dalej jest kilka długich prostych, a następnie mozolna wspinaczka na Przełęcz Kowarską z licznymi zakrętami i nawrotami. Ze szczytu przełęczy można podziwiać panoramę Sudetów, jest też okazja wjechania jeszcze wyżej – na przełęcz Okraj (droga nr 368). 

W Kowarach warto zobaczyć Park Miniatur, gdzie stoją wszystkie największe atrakcje architektoniczne Dolnego Śląska (w skali 1:25). Liczba zgromadzonych makiet i precyzja, z jaką zostały wykonane, są warte każdej wydanej złotówki na bilet (16 zł od osoby dorosłej). Z Kowar (wyjazd ul. Wojska Polskiego) jedziemy w kierunku na Gruszków. Teraz będziemy podróżować po przepięknym Parku Krajobrazowym Gór Rudawskich. W drodze na przełęcz, jak też przy zjeździe po drugiej stronie czekają strome podjazdy i zjazdy, wąskie asfalty, serpentyny i ostre górskie za kręty – wszystko to okraszone pięknymi widokami.
2. Pałac w Wojanowie. Z jednego miejsca na tarasie widać między drzewami odległy szczyt Śnieżki. 

Mijamy Gruszków, a następnie Strużnicę, za którą znajduje się kolejny podjazd na przełęcz. Nieopodal mamy jedno z piękniejszych drewnianych schronisk Sudetów – Szwajcarkę. Warto urządzić sobie krótki spacer, aby przyjrzeć się temu obiektowi z bliska i na chwilę przenieść się w klimat Alp szwajcarskich. Zjeżdżając z przełęczy, odbijamy z głównej na Trzcińska, pokonując rzekę. Malownicza, wąska droga lokalna, wijącą się góra-dół wzdłuż rzeki, prowadzi na Bobrów, Wojanów i Łomnicę.

3. Zamek w Świnach to znakomicie zachowane ruiny, udostępnione do zwiedzania. Leży przy drodze nr 3 naprzeciwko zamku Bolków. 

Pałac w Wojanowie leży tuż przy drodze. Warto się tu zatrzymać i przespacerować wokół niego. Kompleks przeszedł gruntowną renowację, otaczającemu pałac parkowi przywrócono dawną świetność, w środku mieszczą się eleganckie hotel i restauracja. Dosłownie tuż za miedzą mieści się pałac w Łomnicy. To miejsce jest dużo skromniejsze, lecz również piękne i warte zobaczenia. Z Łomnicy udajemy się w kierunku rogatek Jeleniej Góry, gdzie odbijamy na drogę nr 3 w kierunku Wrocławia.

Jeśli ktoś zechciałby odwiedzić Jelenią Górę, polecam spacer po starówce, a fani militariów docenią skansen uzbrojenia Wojska Polskiego. Można z bliska przyjrzeć się czołgom, wozom bojowym oraz całej masie innego pancernego żelastwa. Skansen znajduje się przy ul. Sudeckiej (wylot na Karpacz).

4. Widok z wieży zamku Bolków na dziedziniec. 

Podróż drogą krajową nie należy być może do najfajniejszych pomysłów, lecz proponowany odcinek, mimo iż bywa często mocno zatłoczony, wydaje się na tyle ciekawy widokowo i obfi tujący w tyle zakrętów, że warto przemknąć tą drogą do Bolkowa. Tam czeka górujący nad miastem zamek rycerski, z którego wieży można podziwiać panoramę okolicy. Z murów twierdzy widać kolejną atrakcję – zamek Świny. Jest to ruina, zabezpieczona i udostępniona do zwiedzania. Można wejść do wnętrza zamku i zejść do ciemnych lochów.


Pora wracać. Droga nr 5 prowadzi do Kamiennej Góry. Ten krótki odcinek biegnie między polami, pośród wzgórz i lasów. Sielankowe widoki to fajne uzupełnienie górskich przełęczy. Uwaga na nawierzchnię! Niestety, z dużej części dróg w tej okolicy asfalt w magiczny sposób wyparował, więc bardziej przypominają one ser szwajcarski.
Zobacz również:
REKLAMA