Jak uniknąć mandatów i nie stracić 9000 zł

Każde z tych siedmiu wykroczeń to nasz chleb powszedni. Wiemy, że grzeszymy, a jednocześnie skwapliwie korzystamy z przywilejów, jakie daje nam motocykl. Chyba czas zmienić nawyki. najlepsza motywacja? Można zaoszczędzić prawie 9000 zł!

policja zatrzymanie MPP

Pole position pod szlabanem na przejeździe kolejowym, parkowanie przy samym wejściu do knajpy... Kto z nas, motocyklistów, nie wykorzystuje tych przywilejów w codziennym życiu? Dotąd czujne oko policjanta rzadko dostrzegało takie drobnostki, a nawet jeśli zdarzyła się mała wpadka, konsekwencje w najgorszym razie ograniczały się do kilku stówek mandatu.

Prawie 9 tys. zł możesz stracić, jeśli popełnisz wszystkie te wykroczenia. Pomyśl, czy warto.

 

Od stycznia 2022 roku wszystko się zmieniło – w życie wszedł nowy taryfikator, który większość akceptowalnych dotąd kwot zmienił w bajońskie sumy. W związku z tym szybko się zmieniło postrzeganie przez policję wielu wykroczeń, szczególnie tych przeciwko pieszym. Po wprowadzeniu w ubiegłym roku przepisów dających pierwszeństwo pieszemu wchodzącemu na przejście, wielu kierowcom lawina mandatów boleśnie przypomniała o zapisach Prawa o ruchu drogowym.
Podobnie dzieje się teraz – kolejni kierowcy słono płacą za przypomnienie, czym jest manewr wyprzedzania i że wcale nie wiąże się on ze zmianą pasa ruchu. Niejeden, pomny stawek nowego taryfikatora, ćwiczy silną wolę, gdy czekając na podniesienie szlabanu doświadcza zmasowanego ataku klaksonów pojazdów stojących za nim.

 

DOSTAŁEŚ MANDAT? LEPIEJ GO ZAPŁAĆ
Jeśli nie opłaciłeś mandatu kartą płatniczą na miejscu, masz na jego uregulowanie 7 dni. Nie dotrzymałeś tego terminu? Niedobrze, urząd skarbowy rozpocznie wobec ciebie postępowanie administracyjne. Jeśli będziesz mieć szczęście, dostaniesz wezwanie do zapłaty, ale nie jest to reguła. Każdy niezapłacony mandat jest rozliczany przez Urząd Skarbowy w Opolu, i to właśnie stamtąd dostaniesz informację o nieopłaconej należności. Konsekwentne uchylanie się od zapłacenia mandatu będzie skutkować na przykład wstrzymaniem zwrotu nadpłaconego podatku. Jeśli kwota zwrotu nie wystarczy, sprawa trafi do komornika, który naliczy dodatkowe, zwykle bardzo wysokie opłaty.
Mandat przedawnia się po roku, ale jeśli urzędnicy rozpoczęli postępowanie administracyjne (a dzieje się tak niemal zawsze), termin wydłuża się do 3 lat.

 

A pamiętajmy, że to początek – we wrześniu zwiększą się wartości punktów karnych oraz zaczną obowiązywać przepisy dotyczące recydywy. Za drugie podobne wykroczenie, popełnione w ciągu dwóch lat po pierwszym, zapłacisz dwukrotną stawkę mandatu. Łatwo policzysz, ile zapłaciłbyś za opisane tu wykroczenia jako recydywista...

 

Kosztowne przepisy jak nie stracić 9000 złotychmotor-presee polska

Ø1 WYPRZEDZANIE Z PRAWEJ STRONY

jest zabronione: gdy nie są wyznaczone pasy ruchu; przed wzniesieniem i zakrętem oznaczonym znakami „niebezpieczny zakręt”; na skrzyżowaniach; gdy nie ma dwóch wyznaczonych pasów ruchu w tym samym kierunku lub trzech pasów ruchu w tym samym kierunku na jezdni dwukierunkowej w obszarze niezabudowanym.
MANDAT 1000 zł, 3–5 punktów

 

Kosztowne przepisy jak nie stracić 9000 złotychmotor-presee polska

Ø2 OMIJANIE POJAZDU PRZED PRZEJŚCIEM DLA PIESZYCH

Gdy pojazd zatrzymał się, by przepuścić pieszych, nie możesz go ominąć, nawet jeśli pieszych nie widzisz. Ty również musisz się zatrzymać. Omijanie nie jest związane ze zmianą pasa ruchu.
MANDAT 1500 zł, 10 punktów

 

Kosztowne przepisy jak nie stracić 9000 złotychmotor-presee polska

Ø3 WYPRZEDZANIE PRZED PRZEJŚCIEM DLA PIESZYCH

Wyprzedzanie, czyli przejeżdżanie z większą prędkością obok pojazdu jadącego w tym samym kierunku, jest zabronione przed przejściem o ruchu niekierowanym i na nim. Manewr ten nie wiąże się ze zmianą pasa ruchu; jeśli jedziesz osobnym pasem, też wyprzedzasz.
MANDAT 1500 zł, 10 punktów

 

Kosztowne przepisy jak nie stracić 9000 złotychmotor-presee polska

Ø4 PRZEKROCZENIE LINII CIĄGŁEJ

Wyprzedzanie w miejscu, gdzie jest linia ciągła nie jest zabronione, zakazane jest jej przekraczanie i najeżdżanie na nią, nawet jeśli jedziesz np. za pojazdem wolnobieżnym. Jeśli zmieścisz się z wyprzedzanym pojazdem na jednym pasie i zachowasz bezpieczny odstęp, możesz go wyprzedzić.
MANDAT 1000 zł, 5 punktów

 

Kosztowne przepisy jak nie stracić 9000 złotychmotor-presee polska

Ø5 RUSZENIE PRZED PODNIESIENIEM ZAPÓR

Na przejeździe kolejowym nie możesz ruszyć spod szlabanu aż do chwili, kiedy nie zostanie on całkowicie podniesiony i na sygnalizatorze nie zgaśnie czerwone światło. Nie wolno ci także wjechać, jeśli nie możesz opuścić przejazdu, bo np. stoi tam korek.
MANDAT 2000 zł, 4 punkty

 

Kosztowne przepisy jak nie stracić 9000 złotychmotor-presee polska

Ø6 OMIJANIE KOLEJKI DO PRZEJAZDU

Omijanie kolejki przed przejazdem kolejowym możliwe jest tylko wówczas, gdy nie wjeżdżasz na sąsiedni pas ruchu. Jeśli to zrobisz, popełniasz wykroczenie.
MANDAT 250 zł, 0 punktów

 

Kosztowne przepisy jak nie stracić 9000 złotychmotor-presee polska

Ø7 JAZDA PO CHODNIKU

Jeśli chcesz zaparkować pod sklepem lub pracą, lepiej przeprowadź motocykl. Jazda wzdłuż po chodniku jest wykroczeniem, można przejeżdżać tylko w poprzek, np. podczas wyjeżdżania z bramy.
MANDAT 1500 zł, 0 punktów

 

RECYDYWA I PUNKTY NA DWA LATA

We wrześniu 2022 roku zaczną obowiązywać przepisy, których nie udało się wprowadzić w styczniu br. Pierwszym będzie recydywa, która w tym przypadku oznacza, że jeśli w ciągu dwóch lat drugi raz popełnisz podobne wykroczenie, zapłacisz mandat w podwójnej wysokości. Kolejnym będzie likwidacja prowadzonych przez WORD kursów, które pozwalały zredukować liczbę punktów karnych. Ponadto od września zwiększą się wartości punktów karnych, jakie dostaniemy za wykroczenia oraz do dwóch lat wydłuży się czas, po jakim punkty karne będą się automatycznie redukować. Czas ten będzie liczony od daty zapłacenia mandatu, a nie jego wystawienia, jak ma to miejsce dziś. Żeby było sprawiedliwie, tak dbający o bezpieczeństwo posłowie powinni dobrowolnie się zrzec immunitetu, jeśli zdarzy im się popełnić przestępstwo lub wykroczenie drogowe. Ciekawe, czy się tego doczekamy...

Zobacz także: 7 tysięcy złotych za brak aktualnego ubezpieczenia?

Zobacz również:
REKLAMA