Jak zabezpieczyć się przed wypadkiem: Po pierwsze pomoc

Nie ma nic gorszego niż gleba na urlopie. Na szczęście z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Przede wszystkim bądź mądry przed wypadkiem – podpowiadamy, co robić i jak się zabezpieczyć w takiej sytuacji.   

Jedziesz z kumplami krętą drogą w Dolomitach, oglądasz piękne krajobrazy. Chwila nieuwagi i lądujesz w przydrożnym rowie, a twój motocykl po koziołku ląduje na boku. Co się, do cholery, stało? Gdzie jestem? Dlaczego tak bardzo boli mnie noga? Czy ktoś jeszcze ucierpiał? Te pytania cisną się do głowy z siłą kowalskiego młota. Spokojnie, bez paniki. Zaliczyłeś glebę na urlopie. Zdarza się.

Grunt to zebrać myśli i zacząć działać tak, aby uniknąć kolejnych kłopotów i jak najszybciej uzyskać pomoc. Na tę ewentualność musisz przygotować się przed wyjazdem. Na kolejnych stronach naszego poradnika znajdziesz wszystko, co ważne, choć lepiej, by ta wiedza nigdy się nie przydała podczas wakacyjnego wyjazdu na dwóch kołach.

Warto, abyś przed wyjazdem zaopatrzył się w porządną, dobrze wyposażoną apteczkę, kartę EKUZ i kilka przydatnych aplikacji (więcej o tym na str. 81) oraz dowiedział się, jak uratować życie lub zdrowie kumplowi, który właśnie miał wypadek (więcej o tym na str. 82). Zajrzyj też na str. 84-85, aby dowiedzieć się, jakie ubezpieczenie warto wykupić przed wyjazdem, na co zwócić uwagę podczas zakupu polisy i jak postępować, gdy uczestniczyłeś w wypadku poza granicami Polski.  

 

aplikacje medyczne, które warto mieć:

Pierwsza pomoc przedmedyczna

Pierwsza pomoc przedmedyczna to aplikacja, która krok po kroku powie ci, co masz robić, ratując ludzkie życie lub po prostu opatrując poszkodowanego w wypadku. Dzięki temu nie spanikujesz i będziesz dokładnie wiedzieć, jak zabezpieczyć miejsce wypadku, jak przygotować się do ratowania bądź opatrywania i jak poprawnie ratować. Jest oczywiście darmowa.  

HelpMeOut!

Aplikacja specjalnie dla motocyklistów. W razie wypadku (wykrycia odpowiedniej siły zarejestrowanej przez akcelerometr twojego telefonu) wysyła ona do wybranej osoby SMS-a z prośbą o pomoc, podając koordynaty, w których sytuacja miała miejsce. Jeśli nic się nie stało, możesz skorzystać z czasowego buforu (np. 30 sekund), by anulować wysłanie SMS-a.  

ICE – w nagłym wypadku

Ta aplikacja to interaktywna karta ICE, w której możesz zawrzeć wszystkie potrzebne ratownikom informacje na temat twojego zdrowia. To nie tylko grupa krwi, ale też schorzenia (np. cukrzyca, padaczka) i alergie, przyjmowane leki i wszelkie dotyczące ciebie informacje medyczne (np. o tym, że nosisz soczewki). Oprócz tego kontakt do najbliższych i przycisk alarmowy wysyłający do wszystkich podanych kontaktów SMS-a ratunkowego.  

karta EKUZ/EHIC  
jak zabezpieczyć się przed wypadkiem
 
EKUZ/EHIC (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego/ European Health Insurance Card) to specjalna karta wydawana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jest to dowód ubezpieczenia zdrowotnego, które obowiązuje w Polsce, ale również we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Jeśli zdarzy ci się wypadek, kontuzja lub choroba podczas pobytu za granicą i wymachasz się w szpitalu bądź przychodni kartą EKUZ, będziesz mógł skorzystać ze świadczeń medycznych.  
Działa to tylko w placówkach działających w ramach publicznej opieki zdrowotnej (taki NFZ) danego państwa. Oznacza to, że nawet jeśli nie wykupisz dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, podlegasz opiece medycznej. Nie musisz za nią płacić. Więcej o tym, jak ją wyrobić, co gwarantuje, w jakich krajach działa i inne informacje na stronie www.ekuz.nfz.gov.pl lub w najbliższej siedzibie NFZ. W Polsce wydano już blisko 13 milionów kart EKUZ.  

REKLAMA

REKLAMA

pamiętaj o apteczce

Apteczka to podstawowe narzędzie do udzielania pierwszej pomocy. Dlatego tak ważne jest, co się w niej znajduje.

Dobrze wyposażona apteczka pozwala udzielić pierwszej pomocy w razie: zatrzymania krążenia, zranień, skaleczeń, zaprószeń oka, zwichnięć, skręceń, złamań, wychłodzenia.

Apteczka motocyklisty powinna być kompaktowa i tak uporządkowana, by zmieściła się np. w schowku pod siedzeniem.

W dobrej apteczce muszą być:

• gaza opatrunkowa 1/4 m2 – 2 szt.

• chusta opatrunkowa 40/60 cm

• opaska dziana 10 cm/4 m – 2 szt.

• opaska dziana 5 cm/4 m

• siateczka mocująca codofi x – 2 szt.

• plaster z opatrunkiem 10 x 6 cm – 8 szt.

• chusteczka odkażająca – 2 szt.

• rękawiczka lateksowa – 2 kpl.

• chusta trójkątna – 2 szt.

• maseczka do resuscytacji

• plaster

• nożyczki

• roztwór soli fizjologicznej – 4 szt.

• agrafka – 3 szt.

• koc termiczny

• instrukcja udzielania pierwszej pomocy

 

na ratunek krok po kroku

Ten prosty schemat podpowie ci, jak zabrać się do ratowania życia lub zdrowia osoby poszkodowanej w wypadku, aby nie zrobić jej krzywdy. Zwracaj uwagę na symptomy, myśl i ratuj.   

BĄDŹ BEZPIECZNY
Zadbaj przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo i zabezpieczenie miejsca wypadku. Włącz światła awaryjne, włóż kamizelkę odblaskową.
ZORGANIZUJ SOBIE POMOCNIKA
Spośród obserwatorów wybierz konkretną osobę i poproś ją o pomoc, wtedy poczuje się zobowiązana. Jeśli będziesz wołał „Na pomoc!”, może nikt się nie zgłosić.
 ↓
ZACZNIJ RATOWAĆ
Twój pomocnik zajmuje się stabilizacją głowy ofiary, ty ustalasz, czy jest przytomna. Nawiązujesz kontakt, pytasz, czy cię słyszy, co ją boli, czy wie, co się stało itp.
JEST KONTAKT BEZ ODBIORU
Pomocnik dzwoni na 112 (lub w Polsce 999). Ty wypytujesz, gdzie ofiarę boli, on powtarza te dane. Sprawdź, czy oddycha. Jeżeli wymiotuje, zdejmij kask i udrożnij drogi oddechowe, żeby się nie udusił.
OPATRZ RANY NIE ODDYCHA:
Zacznij od krwotoków i intensywnych krwawień. Później zajmij się drobniejszymi urazami. Pomocnik dzwoni na 112 lub 999. Ty rozpoczynasz uciskanie klatki piersiowej: 30 uciśnięć w tempie 100-120/min, potem dwa oddechy. I tak do przyjazdu karetki.
ODDYCHA:
CZEKAJ NA POMOC Ofiara oddycha, czyli wykonuje minimum 2 oddechy na 10 s. Dzwonisz na 112 i co minutę monitorujesz stan poszkodowanego. A pomocnik stabilizuje głowę.
Utrzymuj kontakt wzrokowy i słowny z ofiarą. Wspieraj ją i reaguj, gdy potrzebuje pomocy.

 

REKLAMA

1. ZDEJMIJ KASK

jak zabezpieczyć się przed wypadkiem

Najlepiej w dwójkę. Pierwsza osoba stabilizuje głowę z kaskiem, druga rozpina pasek, wsuwa ręce między skorupę a żuchwę i rozłożonymi palcami trzyma głowę. Wtedy pierwsza osoba od dołu rozszerza kask i zsuwa go, uważając na nos. Nie ruszaj głową rannego. Sprawdź czy kask nie ma opcji awaryjnego ściągania.  

 

2. RATUJ ŻYCIE

jak zabezpieczyć się przed wypadkiem

Uklęknij i nachyl się z boku leżącego poszkodowanego. Dłonie połóż na środku klatki piersiowej, łokcie przy uciśnięciach muszą być wyprostowane. Schemat RKO to u dorosłego człowieka 30:2, czyli 30 uciśnięć klatki piersiowej na głębokość 5-6 cm w tempie 100-120/min na dwa oddechy. U dzieci 15:2.

 

3. STABILIZUJ GŁOWĘ

jak zabezpieczyć się przed wypadkiem

Jeśli podejrzewasz uraz kręgosłupa, bezwzględnie ustabilizuj głowę poszkodowanego. Ratownicy używają do tego specjalnego kołnierza. Ty musisz użyć do tego rąk. Trzymaj stabilnie głowę poszkodowanego, nie wykonując żadnych ruchów. Wytrzymaj aż do przyjazdu ratowników medycznych.  

 

4. POZYCJA BOCZNA USTALONA? OSTROŻNIE!

jak zabezpieczyć się przed wypadkiem

Przy uszkodzeniu kręgosłupa każda próba obrócenia poszkodowanego może być tragiczna w skutkach. Takie ułożenie stosuj tylko w ostateczności, tzn. ratując życie.

 

 

podaj pozycję

Jeśli miałeś wypadek lub byłeś jego świadkiem i chcesz podać lokalizację służbom ratowniczym, posłuż się słupkiem przydrożnym. Możesz też użyć smartfona, jeśli jest wyposażony w prostą nawigację. Możesz wtedy podać dokładną długość i szerokość geograficzną, co do metra określając swoją pozycję.

jak zabezpieczyć się przed wypadkiem
[35] Numer drogi: Na autostradach i drogach ekspresowych jest to biała liczba w czerwonym polu, a na wojewódzkich czarna na żółtym. 
[3Kilometry: Ta liczba mówi, na którym kilometrze konkretnej drogi się znajdujesz. 
[0]  Heksametr: Ta cyfra wskaże ci kolejne setki metrów danego kilometra drogi.

 

zdaniem eksperta

Badanie urazowe pozwala zlokalizować u ofiar krwawienia i obrażenia, które nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka.

Obejrzyj poszkodowanego w takiej kolejności: głowa, szyja, klatka piersiowa, brzuch, miednica, ręce i nogi. Przesuń rękami po każdej z tych okolic, po czym obejrzyj je. Jeżeli na rękawiczkach widzisz krew, odsłoń tę okolicę i zatamuj krwawienie. Obserwuj reakcję poszkodowanego na twój dotyk – czy zgłasza ból, czy pojawia się reakcja obronna.

Krwawienie z nosa/jamy ustnej, krwawienie/ wyciek płynu z ucha, drgawki, utratę przytomności, niepamięć = poważny uraz głowy.

Ból okolicy karku, drętwienia, osłabienie siły i czucia kończyn górnych lub dolnych = możliwy uraz kręgosłupa szyjnego.

Twardy, napięty i bolesny brzuch = możliwy krwotok wewnętrzny.

Blada, wilgotna skóra, szybki, płytki oddech, zaburzenia świadomości = rozwijający się wstrząs.

Poszerzenie żył szyjnych, przesunięcie krtani i tchawicy, szybki, płytki oddech, duszność = odma opłucnowa.

Duże krwawienia zatamuj przez silne uciśnięcie rany czystym opatrunkiem (gaza, ręcznik); możesz umocować go bandażem lub chustą trójkątną. Jeżeli opatrunek przecieka, nie zdejmuj go, lecz nałóż kolejną warstwę. Takich ran nie należy przemywać. NIE WOLNO zakładać opaski powyżej lub poniżej rany! To może nasilić krwawienie.

Nie podawaj poszkodowanemu żadnych leków ani napojów i jedzenia.

Drobne rany czy otarcia przemyj zwykłą bieżącą wodą (chłodną). Nie używaj do tego celu wody utlenionej. Następnie zabezpiecz czystym opatrunkiem, np. plastrem z  gazą.

Zobacz również:

REKLAMA

REKLAMA