Jak zamocować telefon na motocyklu? Uchwyty i najciekawsze aplikacje

Coraz mniej ludzi potrafi sobie wyobrazić życie bez smartfona. dotyczy to również motocyklistów. tylko jak zamocować telefon na motocyklu i jakie aplikacje warto na nim zainstalować?

Telefon na motocyklu Fot. Jacek Hanusz

Smartfon ma ogromne możliwości, dlaczego więc nie wykorzystać ich w czasie jazdy na motocyklu?

Smartfony są coraz lepsze, coraz szybsze i coraz większe. Mają też ogromne możliwości (które również rosną z roku na rok). Służą głównie komunikacji oraz rozrywce, ale nie brak praktycznych rozwiązań ułatwiających życie, a niejednokrotnie ratujących skórę.

Jakiś czas temu producenci jednośladów zauważyli to zjawisko, więc dziś praktycznie wszyscy oferują już aplikacje umożliwiające połączenie się z kokpitem motocykla lub też dodatkowe funkcjonalności na ekranie smartfona. Żeby daleko nie szukać: w kokpicie Ducati Multistrady V4 można wyświetlić mapę, kokpit Triumpha współpracuje z kamerami GoPro, a w Yamasze możesz zmieniać mapy zapłonu (mowa o crossówkach z serii YZ). Jednak najczęściej aplikacje wypuszczane przez producentów współpracują wyłącznie z motocyklami danej marki. Wyjątek to MyRide Yamahy – aplikacja będąca bazą tras, może zainstalować każdy.

Zobacz również: nasz test i opinię na temat wideorejestratora Innovv K2

Jak zamocować telefon na motocyklu, czyli uchwyty z różnymi patentami

Drugą sprawą jest mocowanie smartfona na motocyklu. Tu pomysłów jest wiele. To o tyle ważne, że przeciętny telefon najczęściej nie jest ani wodoszczelny, ani wstrząsoodporny, więc na dłuższą metę jazda na motocyklu może mu zaszkodzić. Chyba że zaopatrzysz się w jakiś sensowny pokrowiec oraz uchwyt. Wybór jest przeogromny, podobnie jak liczba pomysłów na ugryzienie tematu. Podobnie zresztą jak przekrój cenowy – od kilkudziesięciu do grubo ponad 300 zł. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Zdarzało się, że po pewnym czasie uszkodzeniu ulegał czuły stabilizator obrazu wbudowany w aparat fotograficzny smartfona. Koszt jego wymiany obciążał użytkownika. Ale ponieważ natura nie znosi próżni, więc dość szybko na rynku pojawiły się uchwyty do smartfonów z tłumikami drgań. Amerykanie z Ram Mounta postawili na prostą i skuteczną gumę. Z kolei w produktach Quadlocka czy Wunderlicha widać znacznie więcej finezji.

Dla jednych kluczowa jest wodoszczelność pokrowca, dla innych ważniejsza jest możliwość ładowania w czasie jazdy (wiadomo, że nawigacja pochłania sporo energii), a dla jeszcze innych zachowanie funkcjonalności i możliwości obsługi przez cały czas. Każda z tych grup znajdzie coś dla siebie.

Zobacz również test 4 topowych interkomów

Oczywiście nie brakuje takich, którzy nad smartfona stawiają motocyklową nawigację, wskazując wady telefonu: słabą widoczność ekranu w pełnym słońcu czy przegrzewanie się w zamkniętym wodoodpornym pokrowcu. Nawigacja ma mniejszą funkcjonalność – odpowiedzą fani smartfonów. Wszyscy mają trochę racji.

Znakiem czasów jest to, że smartfon z zainstalowanymi na nim sensownymi aplikacjami w pewnym stopniu może zastąpić wypróbowanego wiele razy i na wiele sposobów kompana podróży: podpowie rozwiązanie, wskaże właściwy kierunek, wezwie pomoc, a nawet pomoże zapłacić za niespodziewane wydatki.

Zobacz również temat na zimę, czyli jak dbać o akumulator motocyklowy?

Motocyklowe uchwyty na telefon - przegląd

Uwaga, podane ceny są orientacyjne - pochodzą z sierpnia 2021 roku.

QUADLOCK HANDLEBAR MOUNT

Uchwyt na telefonProducent


Ten uchwyt montowany na kierownicy jest wyposażony w amortyzator drgań, co może przedłużyć życie telefonu. Smartfona zamocujesz za pomocą specjalnego pokrowca lub uniwersalnego adaptera.

Cena: 275 zł
, www.quadlockcase.eu

 

MOTO-DETAIL MEDIA-BAG SP

Uchwyt na telefonProducent


Pasuje do uchwytów GPS firm Moto-Detail oraz SW-Motech, jest wodoodporny, wymiary wewnętrzne 90 x 135 mm.

Cena: 49,90 zł, www.moto-akcesoria.pl

HEPCO & BECKER SMARTPHONE BAG

Uchwyt na telefonProducent


Hepco & Becker smartphone bag
Mocowany w trzech punktach pokrowiec pasuje do tankbagów Hepco&Becker Daypack i Royster. Jest wodoodporny.

Cena 95 zł, [email protected]

 

GIVI S920 SMART CLIP

Uchwyt na telefonProducent


Uniwersalne mocowanie na smartfona o wymiarach zewnętrznych od 144 x 67 mm do 178 x 90 mm (wersja L–XL). Elastyczny pasek zabezpieczający na nierówne i polne drogi. Uchwyt na kierownicę kupowany osobno.

Cena 329 zł, www.bikespace.pl

 

SHAPEHEART

Uchwyt na telefonProducent


Wodoodporne etui jest przyczepiane na magnes do uchwytu na kierownicy. Smartfon w etui nadal może być obsługiwany dotykowo. Dostępne na rozmiary telefonów: M – do 14,7 cm, XL – do 16,5 cm, XXL – do 17,2 cm.

Cena ok. 149 zł, www.kontel.pl/shapeheart

 

WUNDERLICH MULTICLAMP

Uchwyt na telefonProducent


Uchwyt na smartfony o długości od 135 do 180 mm, do mocowania na kierownicę lub lusterka, z możliwością zamknięcia na klucz. Uchwyt na kierownicę kupowany osobno.

Cena ok. 180 zł, www.wunderlich.de

 

SP CONNECT MOTO MOUNT PRO

Uchwyt na telefonProducent


Ten uchwyt z lotniczego aluminium z tłumikiem drgań pasuje do różnych średnic kierownicy. Umożliwia pionowe lub poziome ustawienie telefonu.

Cena ok. 299 zł, www.dobresklepymotocyklowe.pl

 

QBAG TANKBAG 14 MAGNET

Uchwyt na telefonProducent


Uniwersalny uchwyt na smartfony w formie tankbagu o maksymalnej wysokości 160 i szerokości 80 mm. Jest mocowany za pomocą czterech magnesów (uwaga, trzeba mieć stalowy zbiornik). Futerał jest bryzgoszczelny i ma dwa wyjścia na przewody.

Cena ok. 76 zł, www.polo-motorrad.com

 

RAM MOUNTS X-GRIP

Uchwyt na telefonProducent


Popularny uchwyt na telefon o wysokiej wytrzymałości i konstrukcji w kształcie litery X, która zapewnia idealne dopasowanie do telefonu. Zapewnia pełną funkcjonalność i dostępność urządzenia. Uchwyt na kierownicę kupowany osobno.

Cena 240 zł, www.ram-baltic.pl

 

SW-MOTECH PRO PHONE CASE

Uchwyt na telefonProducent


Uniwersalny pokrowiec na smartfona z mocowaniem T-Lock. Paski na rzepy w wyściełanej i bryzgoszczelnej kieszeni na urządzenie utrzymują je na miejscu, a zamek błyskawiczny dookoła umożliwia łatwy dostęp. Jest wyjście na przewód.

Cena ok. 90 zł, www.dobresklepymotocyklowe.pl

 

Aplikacje dla motocyklisty - 10 propozycji

Ponieważ chyba już każdy ma aplikację typu latarka, edytor zdjęć oraz korzysta z Google Maps, dlatego tak oczywistych apek nie znajdziesz w poniższym zestawieniu.

W zamian będzie kilka ciekawych aplikacji nawigacyjnych, pogodowych, przydatnych turystom, fanom liczenia pieniędzy, jazdy po torze oraz dbającym o bezpieczeństwo

Nie sugerujcie się kolejnością - aplikacje zostały podzielone na grupy, a ich kolejność na stronie nie ma większego znaczenia.

POGODA&RADAR

aplikacja dla motocyklistowProducent


aplikacja dla motocyklistowProducent


Dzięki tej bezpłatnej aplikacji deszcz nigdy cię nie zaskoczy. Najważniejsze informacje dotyczące pogody, czyli opady deszczu (czy śniegu), burze i silny wiatr, masz zawsze na wyciągnięcie ręki. Apka zapewnia dostęp do szczegółowej prognozy pogody dla Twojej lokalizacji i każdego miejsca na świecie. Fajną sprawą jest radar pogodowy oraz prognoza godzinowa. Jak dotąd z kilkugodzinnym wyprzedzeniem apka sprawdzała się nawet w górach. Latem docenisz podawaną temperaturę wody oraz indeks UV. Alergikom przydadzą się informacje o pyleniu roślin i poziomie zanieczyszczenia powietrza.

Liczba pobrań: ponad 50 000 000.

Google Play ocena 4,5

 

DZIENNIK TANKOWAŃ

aplikacja dla motocyklistowProducent


aplikacja dla motocyklistowProducent


Polska aplikacja dla leniwych lub chcących sprawdzić wydatki na paliwo. Ułatwi im to Dziennik Tankowań, czyli proste, ale skuteczne narzędzie do śledzenia zużycia paliwa i wydatków ponoszonych na motocykl. Gdy jeszcze jesteś przy dystrybutorze, po prostu wprowadzasz ilość zatankowanego paliwa, jego cenę i stan licznika. Aplikacja policzy zasięg i średnie zużycie paliwa.

Liczba pobrań: ponad 100 000.

Google Play ocena 4,2

 

MAPY.CZ

aplikacja dla motocyklistowProducent


aplikacja dla motocyklistowProducent


Aplikacja bardzo dobrze radzi sobie offline, ale pod warunkiem, że wcześniej ściągniesz interesujące cię mapy. Niestety zajmują one sporo pamięci, ale w zamian są bardzo dokładne. Pokażą ci nawet drogi rowerowe czy górskie szlaki piesze. Dzięki tej apce możesz stronić od cywilizacji, trzymając się bocznych dróg i dróżek. Działa płynnie i dokładnie. W zakładce ,,Moje mapy” możesz zapisywać swoje ulubione miejsca czy trasy i łatwo je sortować lub udostępniać innym.

Liczba pobrań: 5 000 000.

Google Play ocena 4,7

 

OSMAND

aplikacja dla motocyklistowProducent


aplikacja dla motocyklistowProducent


OsmAnd to aplikacja nawigacyjna open source, która, korzystając z otwartych danych mapowych, zachowuje pełną funkcjonalność w trybie offline. Wszystkie dane, zarówno map kafelkowych, jak i wektorowych, mogą być przechowywane na karcie pamięci telefonu do użytku offline. OsmAnd umożliwia wyznaczanie tras zarówno w trybie off-, jak i online oraz ma funkcję nawigacji głosowej. Umożliwia wytyczenie trasy z pominięciem głównych dróg, można importować oraz eksportować trasy (np. GPX). Aplikacja doceniana przez użytkowników TET (Trans Euro Trail), czyli legalnej trasy poza drogami asfaltowymi (nie tylko w Polsce!).

Liczba pobrań: ponad 5 000 000.

Google Play ocena 4,6

 

CORNER SPEED

aplikacja dla motocyklistowProducent


aplikacja dla motocyklistowProducent


Aplikacja ​​jest dostępna zarówno dla iOS, jak i na Androida, ale działa nieco inaczej w każdym z tych systemów. Na przykład na iPhone 8 jest prosta i przejrzyście zaprojektowana, ale na Androidzie (Huawei) pojawiają się problemy z poprawnym wyświetlaniem. Głównym zadaniem aplikacji jest pokazywanie i rejestrowanie prędkości na zakrętach, maksymalnych kątów złożenia, średniej i aktualnej prędkości i zapisywanie tych danych w dzienniku podróży. Zazwyczaj działa, ale niestety nie zawsze dokładnie i z niewielkim opóźnieniem. Do dopracowania, ale jest potencjał.

Liczba pobrań: powyżej 1000.

Google Play ocena 3,6

 

BIKE SENSOR

aplikacja dla motocyklistowProducent


aplikacja dla motocyklistowProducent


Aplikacja dostępna wyłącznie na Androida. Uwaga! Telefon musi mieć wbudowany żyroskop. Aplikacja mierzy maksymalny kąt pochylenia, a także przeciążenia w czasie przyspieszenia oraz hamowania podczas jazdy motocyklem. Dzięki niej poznasz poziom swoich umiejętności. Ale uważaj, żeby się za bardzo nie wkręcić i nie przesadzić w pogoni za nowym rekordem. Głowę może nieco ostudzić to, że w bezpłatnej wersji można zarejestrować i przeanalizować jedynie przejechanie dystansu 10 kilometrów...

Liczba pobrań: ponad 10 000.

Google Play ocena 3,4

 

RACE CHRONO

aplikacja dla motocyklistowProducent


aplikacja dla motocyklistowProducent


Całkiem popularna i dość mocno rozbudowana, darmowa aplikacja pełni funkcję lap timera dla wielbicieli upalania na torach wyścigowych. Baza 2000 torów – w tym mniejszych, jak np. Tor Krzywa, Tor Łódź czy Stary Kisielin. Mierzy czas okrążenia z podziałem na sektory i najlepszego okrążenia. Nieograniczona długość sesji – możesz pomyśleć nawet o wyścigach 24-godzinnych. Analiza z płynnie przewijanym wykresem i mapą (nitka toru).
Liczba pobrań: ponad 500 000.

Google Play ocena 4,4

 

CALIMOTO

aplikacja dla motocyklistowProducent


aplikacja dla motocyklistowProducent


Planowanie podróży, tryb śledzenia, nawigacja, statystyki jazdy i rekomendacje – wszystko to ma aplikacja Calimoto. Faktycznie apka ułatwia planowanie tras (dla opornych w 3 krokach). Działa nawet w wersji darmowej: można szybko zaplanować jedną trasę widokową (wybierając długość i kierunek) lub kilka tras (jedno lub więcej miejsc docelowych). Można się posiłkować trasami rekomendowanymi przez innych użytkowników. Nawigacja jest przejrzysta i łatwa w użyciu. Wersja premium oferuje dostęp do map offline (cały świat), dane pogodowe, teren i widok satelitarny, ostrzeżenia o niebezpieczeństwach oraz statystyki motocykla.
Liczba pobrań: ponad 2 000 000.

Google Play ocena 4,5

 

YAMAHA MY RIDE

aplikacja dla motocyklistowProducent


aplikacja dla motocyklistowProducent


Co prawda MyRide to aplikacja opracowana przez Yamahę, ale żeby z niej skorzystać wcale nie musisz jeździć motocyklem z trzema kamertonami. Darmowa apka zarejestruje trasę twojego przejazdu, wyliczy średnią prędkość, zmiany wysokości czy też przeciążenia w czasie przyspieszenia oraz hamowania, a także kąt pochylenia motocykla w zakręcie. Trzeba do tego podchodzić z dystansem, bo pomiary nie zawsze są dokładne. Na tworzonej na bieżąco mapce można dodawać zdjęcia z odwiedzonych miejsc i udostępniać trasy innym użytkownikom oraz znajomym na Facebooku. Trasę możesz wyeksportować do pliku GPX.
Liczba pobrań: ponad 100 000.

Google Play ocena 4,3

 

MOTOSAVE

aplikacja dla motocyklistowProducent


aplikacja dla motocyklistowProducent


Często jeździsz sam? Szczególnie jeśli uwielbiasz włóczyć się po bezdrożach, zadbaj o swoje bezpieczeństwo – w razie wypadku czy gleby nie zawsze będziesz w stanie samodzielnie wezwać pomoc. Polska aplikacja MotoSave w razie dłuższego braku ruchu wysyła SMS o wybranej przez ciebie treści do zaprogramowanego numeru. Jeśli nadal brak ruchu, po kilku minutach wysyła drugi SMS na numer zapasowy. Jak to rozpoznaje? Na samym początku trzeba ją odpowiednio skalibrować. Jeżdżący w terenie docenią, że nie stawia rodziny na nogi przy każdej glebie. Wysoka ocena dobrze o niej świadczy.

Liczba pobrań: ponad 10 000.

Google Play ocena 4,6

 

Zobacz również:
REKLAMA