Karta motorowerowa - jak zrobić, ile kosztuje, od ilu lat można jeździć motorowerem.

Chciałbyś zdać prawko na motorower, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie masz się czego bać. Po prostu weź byka za rogi! Oto poradnik od A do Z, jak sobie z tym poradzić.

Początek 2013 roku okazał się być przełomowym, szczególnie dla młodych kierowców. To wtedy weszły w życie przepisy zmieniające dotychczasowe kategorie prawa jazdy. Przez ostatnie 4 lata zapomnieliśmy już o karcie motorowerowej. Nastolatki chcący latać na 50-tkach muszą zmierzyć się z kategorią AM.

Dzięki tym przepisom jest na pewno bezpieczniej, ale niekoniecznie łatwiej. Egzaminy to nie lada wyzwanie nawet dla dorosłych. Przyszłość jednośladów zależy od najmłodszych pokoleń, dlatego stworzyliśmy poradnik od A do Z jak się za to zabrać. Jeśli ukończyłeś 13 lat i 9 miesięcy możesz zacząć działać, sezon zbliża się wielkimi krokami!

Zobacz też: Jak zrobić prawo jazdy na motocykl? (A, A1, A2)

Krok 1: Przygotuj dokumenty

Jeśli zgromadzisz dokumenty zabierz je do Urzędu Miasta do którego przynależysz – sprawdź w necie lub zapytaj rodziców. Zarezerwuj wizytę to zaoszczędzisz kilka minut. Musisz pojechać tam z jednym z opiekunów prawnych. Zabierz ze sobą dokument tożsamości. Profil kierowcy wydawany jest od razu. To najmniej przyjemny z etapów, ale jeśli już go przebrniesz, będzie tylko z górki!

Krok 2: Zapisz się na kurs

Jeśli załatwiłeś sprawy w urzędzie miasta możesz śmiało przystąpić do kursu. W papierologii nie było taryfy ulgowej nawet dla najmłodszych, ale sam kurs jest bardziej lajtowy. Obejmuje 10 godz. praktyki i 10 godz. teorii.

Ceny  kursu na prawko AM wahają się pomiędzy 600, a 800 zł (dodatkowe godziny średnio 50 zł). Nie martw się – prawie każda szkoła oferuje płatność w ratach. Nie wiesz do kogo się zapisać? Dołącz do facebookowej grupy okolicznych motocyklistów i zasięgnij opinii osób, które mają to za sobą.

Kurs teoretyczny odbywa się najczęściej popołudniami lub w weekendy, dlatego na pewno pogodzisz go ze szkołą. Zajęcia nie powinny potrwać dłużej niż 2 tygodnie. Jeśli chodzi o praktykę to godziny kursu ustalisz indywidualnie z instruktorem. Przed egzaminem państwowym najlepiej poćwicz samodzielnie -  w necie jest dużo testów online.

Motor Presse Polska

 

Krok 3: Zdaj egzamin

Podczas kursu zdasz egzaminy próbne (tzw. wewnętrzne): teoretyczne + praktyczne. Upoważniają Cię do podejścia do egzaminu państwowego. Zapisów i opłat dokonasz w najbliższym ośrdoku WORD. Tam też odbędzie się egzamin.

 1. Teoria: 30 zł
  - 20 pytań: TAK/NIE
  - 12 pytań: A,B,C
  - Pamiętaj, że masz tylko 45 s. czasu na odpowiedź na każde pytanie!
 2.  Praktyka: 140 zł
  - Sprawdzenie działania motoroweru tzn. stanu technicznego, świateł, poziomu oleju
  - Przemieszczenie motocykla ze zgaszonym silnikiem
  - Slalom szybki, wolny i ósemka
  - Ruszanie ze wzniesienia
  - Jazda egzaminacyjna po mieście (kilkadziesiąt minut)

 

Krok 4: Odbierz prawo jazdy

Za odbiór dokumentu zapłacisz w urzędzie miasta 100 zł. Jak widzisz, prawko to niemały wydatek. Jednak myślimy, że warto odłożyć trochę pieniędzy i zacząć przygodę z dwoma kółkami jak najwcześniej! To zaowocuje w przyszłości, bo "czym skorupka za młodu nasiąknie...".

Podsumowując: ile potrzebujesz pieniędzy?

Zdjęcie 15 zł
Badanie lekarskie 200 zł
Kurs 700 zł
Egzamin teoretyczny 30 zł
Egzamin praktyczny 140 zł
Suma ~1085 zł

*ceny w tabelce są przykładowe.

 

Zobacz również:
REKLAMA