Niby sprawa jest oczywista - nie możesz jeździć samochodem czy motocyklem po alkoholu - koniec, kropka. Niestety nie każdy rozumie tego typu przepisy, a wielu po prostu nie zdaje sobie sprawy, że wciąż jest pod wpływem na przykład dzień po mocno zakrapianej imprezie, lub po szybkim piwku do obiadu. Wskakują oni wtedy za kółko, lub na siodło licząc na to, że wszystko będzie ok i nie tylko nie będą mieli wypadku, ale nawet jeśli zostaną zatrzymani okaże się że są trzeźwi. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Tylko w ubiegłym roku na polskich drogach zatrzymano 107 678 nietrzeźwych kierowców. Sto siedem tysięcy sześciuset siedemdziesięciu ośmiu, a spokojnie możemy przyjąć, że był to tylko niewielki procent wykrywalności. To oznacza, że albo ludzie w głębokim poważaniu mają prawo oraz bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego, albo nie wiedzą na co mogą sobie pozwolić. Postaramy się to wyjaśnić.
Kiedy jazda po spożyciu jest przestępstwem?
Oficjalny limit zawartości alkoholu we krwi kierowcy to 0,25 mg/l (0,5 ‰) alkoholu w wydychanym powietrzu. Nie oznacza to jednak, że jeśli masz niższą zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu to znaczy że możesz kierować pojazdem. Nie możesz. Jest to bowiem granica, powyżej której według kodeksu drogowego popełniasz przestępstwo. Co ciekawe, jeśli na alkomacie pojawi się wartość równa 0,25 mg/l wciąż zalicza się to jako wykroczenie drogowe, a dopiero powyżej tej wartości twój czyn jest przestępstwem. Jeśli zawartość alkoholu w wydychanym przez ciebie powietrzu mieści się od 0,1 mg/l do 0,25 mg/l (od 0,2‰ do 0,5‰) popełniasz wykroczenie drogowe, a jeśli zawartość alkoholu nie przekracza 0,1 mg nie popełniasz ani przestępstwa, ani wykroczenia.

Co grozi za jazdę po spożyciu alkoholu, lub pod wpływem alkoholu?
Jazda po spożyciu to wykroczenie karane grzywną od 50 do nawet 5000 zł. Dodatkowo z urzędu policja zabierze ci prawo jazdy na okres 6 miesięcy do 3 lat. To oznacza, że musisz fizycznie oddać im dokument, bowiem kara liczy się dopiero od zdeponowania prawa jazdy.
"Art. 87.
§ 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.
§ 1a. Tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1."
Komentarze