Jazda po alkoholu: co ci grozi za jazdę po pijaku?

Co grozi za przekroczenie limitu zawartości alkoholu we krwi za kierownicą? Jakie właściwie są limity w Polsce? Idzie sezon motocyklowy, grillowy i zlotowy, więc odpowiadamy.

Niby sprawa jest oczywista - nie możesz jeździć samochodem czy motocyklem po alkoholu - koniec, kropka. Niestety nie każdy rozumie tego typu przepisy, a wielu po prostu nie zdaje sobie sprawy, że wciąż jest pod wpływem na przykład dzień po mocno zakrapianej imprezie, lub po szybkim piwku do obiadu. Wskakują oni wtedy za kółko, lub na siodło licząc na to, że wszystko będzie ok i nie tylko nie będą mieli wypadku, ale nawet jeśli zostaną zatrzymani okaże się że są trzeźwi. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Tylko w ubiegłym roku na polskich drogach zatrzymano 107 678 nietrzeźwych kierowców. Sto siedem tysięcy sześciuset siedemdziesięciu ośmiu, a spokojnie możemy przyjąć, że był to tylko niewielki procent wykrywalności. To oznacza, że albo ludzie w głębokim poważaniu mają prawo oraz bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego, albo nie wiedzą na co mogą sobie pozwolić. Postaramy się to wyjaśnić.

Kiedy jazda po spożyciu jest przestępstwem?

Oficjalny limit zawartości alkoholu we krwi kierowcy to 0,25 mg/l (0,5 ‰) alkoholu w wydychanym powietrzu. Nie oznacza to jednak, że jeśli masz niższą zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu to znaczy że możesz kierować pojazdem. Nie możesz. Jest to bowiem granica, powyżej której według kodeksu drogowego popełniasz przestępstwo. Co ciekawe, jeśli na alkomacie pojawi się wartość równa 0,25 mg/l wciąż zalicza się to jako wykroczenie drogowe, a dopiero powyżej tej wartości twój czyn jest przestępstwem. Jeśli zawartość alkoholu w wydychanym przez ciebie powietrzu mieści się od 0,1 mg/l do 0,25 mg/l (od 0,2‰ do 0,5‰) popełniasz wykroczenie drogowe, a jeśli zawartość alkoholu nie przekracza 0,1 mg nie popełniasz ani przestępstwa, ani wykroczenia.

Zanim wypijesz i wsiądziesz, pomyślMotor Presse Polska

Co grozi za jazdę po spożyciu alkoholu, lub pod wpływem alkoholu?

Jazda po spożyciu to wykroczenie karane grzywną od 50 do nawet 5000 zł. Dodatkowo z urzędu policja zabierze ci prawo jazdy na okres 6 miesięcy do 3 lat. To oznacza, że musisz fizycznie oddać im dokument, bowiem kara liczy się dopiero od zdeponowania prawa jazdy.

"Art. 87.

§ 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.

§ 1a. Tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1."

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli jeździsz pod wpływem alkoholu (w stanie nietrzeźwości), czyli stężenie we krwi przekracza 0,5 promila, a w wydychanym powietrzu 0,25 mg/l  popełniasz przestępstwo z artykuły 178a kodeksu karnego. Za to grozi ci utrata prawa jazdy od 3 do nawet 15 lat, oczywista grzywna do 5000 zł, a nawet kara więzienie do lat 2. Jeśli nie jest to twój pierwszy wyskok, lub właśnie "odbywasz karę pozbawienia prawa jazdy" za podobne wykroczenie grozi ci więzienie od 3 miesięcy do 5 lat, oraz utrata prawa jazdy na zawsze.

"Art. 178a

"kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2."

"Art. 244.

Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu, prowadzenia działalności, prowadzenia pojazdów, wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych, wstępu na imprezę masową, przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, nakazu okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami, zakazu zbliżania się do określonych osób lub zakazu opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu albo nie wykonuje zarządzenia sądu o ogłoszeniu orzeczenia w sposób w nim przewidziany, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5."

kontrola policyjnaMotor Presse Polska

Pamiętaj też, że jeśli spowodujesz kolizję lub wypadek będąc pod wpływem lub po spożyciu alkoholu, bez znaczenia będzie fakt kto jest winny (mogłeś nawet jechać prawidłowo), będzie to okoliczność obciążająca winą, więc po prostu jeśli piłeś, jesteś winny.

Na koniec, pomijając kwestie prawne, kary i wykroczenia, zanim wsiądziesz za fajerę lub na siodło swojego motocykla nie będąc pewien czy jesteś trzeźwy, lub wiedząc, że nie jesteś, zastanów się 5 razy, czy warto. Z pewnymi czynami na sumieniu ciężko żyć dalej. Pamiętaj też, że jeśli nie jesteś pewien czy jesteś już trzeźwy, zawsze możesz przespacerować się do najbliższego komisariatu policji (w większych miastach nawet dzielnicowego posterunku) gdzie możesz ZA DARMO, okazując tylko dowód osobisty przebadać się na profesjonalnym alkomacie i upewnić, że jesteś trzeźwy. Szerokiej drogi!

zobacz galerię

Zobacz również:
Jazda motocyklem w czasie burzy może być skrajnie niebezpieczna. Poza znacznie ograniczoną widocznością i ryzykiem aquaplaningu, motocyklista narażony jest także na uderzenie pioruna.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA