Już od września: 10 wykroczeń, za które dostaniesz 15 punktów karnych

Dziś za dwa poważne wykroczenia prawka nie straciłby nawet świeży kierowca. Od września ta sytuacja diametralnie się zmieni – każde z 10 opisanych tutaj wykroczeń zagrożone będzie karą 15 punktów karnych – za dwa wybryki stracisz prawko.

| Data aktualizacji: 2022-09-19
Prawo jazdy Fot. Motor Presse Polska

Nowy taryfikator na dobre już zadomowił się w polskim prawie, budząc grozę u co bardziej krewkich kierowców. Najgorsze dopiero przed nami – kiedy na drogi wyjedzie więcej motocyklistów, policja zacznie prawdziwe łowy. A pamiętajmy, że wysokie mandaty to tylko część wprowadzonych zmian. Pod koniec lata zaczną obowiązywać kolejne – recydywa i nowy taryfikator punktów.

Recydywa to nic innego jak dwukrotność kary za podobne wykroczenie w ciągu dwóch lat po poprzednich. Jeśli zatem na przykład zostaniesz w ciągu 24 miesięcy złapany drugi raz na przekroczeniu prędkości, za to drugie wykroczenie zapłacisz podwójny mandat. Dajmy na to zamiast 1500 zł dostaniesz… 3000 zł. Może zaboleć.

Jeszcze gorzej będzie z punktami karnymi. Już dziś kwoty robią wrażenie – 10 punktów za poważne przekroczenie prędkości to sporo. Od września 2022 r. kwoty te zostaną dość znacznie podniesione, co oznacza, że za jedno wykroczenie, podczas jednej kontroli będzie można dostać aż 15 punktów. Teraz uwaga – wykroczeń takich będzie co najmniej 10!

Za jakie wykroczenia dostaniesz 15 punktów karnych w 2022 r.

  1. Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi;
  2. omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pieszym;
  3. przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h;
  4. niezatrzymanie się do kontroli i ucieczka przed policją;
  5. spowodowanie wypadku drogowego;
  6. nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas skręcania w drogę poprzeczną;
  7. nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo na nie wchodzącemu;
  8. naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi;
  9. kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego;
  10. kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po spożyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu.

Jak łatwo sobie wyobrazić, jedno takie wykroczenie, w połączeniu z innym, mniej poważnym, może oznaczać natychmiastowe zdobycie 24 punktów karnych, czyli maksymalnej dopuszczalnej ich liczby. Zła wiadomość – punkty kasować się będą dopiero po dwóch latach od opłacenia mandatu. Druga zła wiadomość – znikną kursy redukujące liczbę punktów. Strach pomyśleć ilu motocyklistów właśnie w tym sezonie rozpocznie dwuletnią przerwę w jeździe.

Przeczytaj także: pełny taryfikator mandatów 2022.

Zobacz również:
REKLAMA