Kolizja z kierowcą bez dokumentów. Skąd wziąć dane pojazdu i polisy?

Kolizja z kierowcą, który nie ma przy sobie dokumentów to spory stres. Wielu z nas natychmiast wzywa policję, by potem długo na nią czekać. Tymczasem wszystkie dane można łatwo sprawdzić, wystarczy smartfon.

wypadek-drogowy-02.jpg Motor Presse Polska

Obowiązek posiadania przy sobie dokumentów pojazdu zniknął 1 października 2018 r. Z jednej strony było to dla wielu kierowców ułatwienie, z drugiej jednak, w przypadku zdarzeń drogowych, ogromny problem. Wielu kierowców obawiało się, że nie będzie możliwe ustalenie czy sprawca ma ważną polisę OC.

To jednak żaden problem – dane na temat polis dostępne są na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. To instytucja, która zabezpiecza roszczenia osób poszkodowanych w wypadkach i kolizjach spowodowanych przez nieubezpieczonych kierowców. UFG wypłaca odszkodowanie, a następnie zwraca się do sprawcy z regresem, czyli żądaniem zwrotu wypłaconej kwoty.

Jak sprawdzić dane sprawcy w UFG

Aby sprawdzić czy sprawca posiada ważną polisę OC, trzeba wejść na stronę www.ufg.pl i wybrać zakładkę "Baza OC i AC", następnie w rubryce "Sprawdzenie ubezpieczenia OC" wybrać "Identyfikacja umowy OC na dzień". W formularzu trzeba wpisać nr rejestracyjny albo VIN pojazdu, następnie wpisać datę i przepisać kod weryfikacyjny.

Dane, które dostępne są w systemie to marka i model pojazdu, na który wykupiono polisę OC, jej numer, nazwa ubezpieczyciela i jego adres. Jeśli pojazd nie posiada ważnej polisy w bazie dostępna jest informacja o braku ubezpieczenia.

Jak sprawdzić dane w CEPiK

Informacje na temat polisy dostępne są także w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Aby to zrobić, trzeba wejść na stronę www.historiapojazdu.gov.pl, a następnie podać dane z dowodu rejestracyjnego pojazdu sprawcy: numer rejestracyjny, VIN i datę pierwszej rejestracji. System wskaże dane dotyczące pojazdu, w tym, pod pozycją "Polisa OC" informację o ważności polisy. W tym przypadku system nie mówi jednak nic więcej niż to czy polisa jest aktualna czy nieaktualna.

Jeszcze prostszym sposobem pozyskania danych sprawcy w razie kolizji jest skorzystanie z aplikacji mObywatel. Tam, w zakładce "mPojazd", po wybraniu odpowiedniego pojazdu, jest opcja przekazania danych innemu kierowcy. System generuje kod QR, który poszkodowany może sczytać czytnikiem w swoim telefonie.

Zobacz również:
Zasięg, prędkość, ekonomia. Czy jazda skuterem elektrycznym na co dzień jest opłacalna? Sprawdzamy to na przykładzie stylowego skutera na prąd Askoll NGS3.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA