Mandat z fotoradaru 2021. Jaka kwota, kiedy odmówić przyjęcia?

478 urządzeń do pomiaru prędkości miała do dyspozycji w 2020 roku Inspekcja Transportu Drogowego. Sieć jest jednak cały czas rozbudowywana, jest bardzo prawdopodobne, że w 2021 roku liczba ta może się podwoić. Jak uniknąć mandatu? Kiedy odmówić jego przyjęcia?

Fotoradar GITD

Z jakiegoś powodu fotoradary okazały się bardzo skutecznym narzędziem w walce z plagą kierowców przekraczających dopuszczalne prędkości. Coraz liczniejsze żółte skrzynki, zwane skarbonkami, a także krążąca bez przerwy korespondencja z GITD, skłaniają kierowców do coraz rozważniejszej jazdy.

Co ciekawe, skuteczność fotoradarów jest wysoka, mimo tak zwanego "efektu kangura" – zjawiska zaobserwowanego i opisanego przez Chenga Keata Tanga z London School of Economics. Naukowiec zauważył, że kierowcy przy fotoradarze zwalniają, ale po jego minięciu ponownie zwiększają prędkość. W efekcie w okolicach żółtych skrzynek bezpieczeństwo faktycznie poprawia się, ale kilkaset metrów dalej może dochodzić do niebezpiecznych zdarzeń.

W Polsce fotoradary w przytłaczającej większości ustawione są na odczytywanie prędkości pojazdów zbliżających się do kamery. Oznacza to, że motocykliści w zasadzie nie są objęci kontrolą fotoradarów, ponieważ jednoślady nie posiadają przedniej tablicy rejestracyjnej. Podobnie rzecz ma się z odcinkowym pomiarem prędkości – on także odczytuje przednią tablicę rejestracyjną.

Istnieje jednak niewielka szansa spotkania fotoradaru mierzącego prędkość pojazdu oddalającego się. Jeśli złapie on jednoślad, zarejestruje jego tablicę rejestracyjną, a właściciel otrzyma wezwanie do wskazania sprawcy.

Zobacz również: mandat z fotoradaru - kiedy przychodzi, kiedy się przedawnia

Fotoradar – jak to działa?

Fotoradar składa się z trzech podstawowych elementów – radaru, aparatu fotograficznego i lampy błyskowej, działającej w paśmie podczerwonym. Kiedy radar zarejestruje prędkość wyższą niż ustalona dla danego urządzenia, wysyła do aparatu sygnał, by ten zrobił zdjęcie. Operator fotoradaru ustawia zwykle tolerancję przekroczenia prędkości około 10 km/h, ale nierzadko zdarza się, że wynosi ona nawet 20 km/h. Fotoradar, zapisuje także dokładną datę i godzinę zdarzenia, a także miejsce, w którym zostało zarejestrowane.

Fotoradary w ogromnej większości ustawione są na rejestrowanie przodu pojazdu – ułatwia to identyfikację kierowcy po twarzy. W polskim systemie prawnym rejestracja samej tablicy jest dla ITD sporym problemem, bo zanim ustalony zostanie sprawca wykroczenia, często przechodzi z właścicielami pojazdów prawdziwe prawne batalie.

Zdjęcie z fotoradaru – kiedy nieważne?

Sam fakt wykonania zdjęcia przez fotoradar nie oznacza z automatu, że może ono zostać wykorzystane jako dowód. Musi zostać zweryfikowane przez inspektora pod kątem przydatności i legalności. Najważniejsze, by było ostre – niewyraźny obraz, w szczególności tablica rejestracyjna, wyklucza użycie fotografii jako materiału dowodowego. Podobnie rzecz ma się gdy na zdjęciu zostanie uwieczniony więcej niż jeden pojazd. Takie zdjęcie jest nieważne, ponieważ nie sposób jednoznacznie stwierdzić który z pojazdów przekroczył prędkość.

Taryfikator mandatów 2021

O ile zdjęcie z fotoradaru stanowi dowód popełnienia wykroczenia, o tyle ITD nie może na jego podstawie nałożyć mandatu na właściciela. Najpierw musi ustalić sprawcę wykroczenia. W tym celu, do właściciela pojazdu wysyłane jest pismo z żądaniem wskazania osoby, która prowadziła pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Może także poprosić o to policję. Po ustaleniu kto kierował pojazdem, sprawcy wystawiany jest mandat karny zgodnie z art.20 lub art.31 ust.1 pkt 1 PoRD:

  • do 10 km/h: do 50 zł,
  • od 11 do 20 km/h: od 50 do 100 zł,
  • od 21 do 30 km/h: od 100 do 200 zł,
  • od 31 do 40 km/h: od 200 do 300 zł,
  • od 41 do 50 km/h: od 300 do 400 zł,
  • od 51 km/h i więcej: od 400 do 500 zł.

Kiedy odmówić przyjęcia mandatu z fotoradaru

Przyjęcie mandatu z fotoradaru nie jest obowiązkowe. Jeśli, z jakiegoś powodu nie czujesz się winny, możesz odmówić jego przyjęcia. Powodów może być wiele, na przykład kiedy nie masz stuprocentowej pewności, że to ty kierowałeś pojazdem w chwili wykonania zdjęcia, twój pojazd nie był w stanie przekroczyć prędkości w zakresie sugerowanym przez fotoradar lub na przykład zauważyłeś na zdjęciu drugi pojazd. Odmowa przyjęcia mandatu oznacza skierowanie sprawy do sądu. Ten wyda najpierw wyrok w postępowaniu upominawczym (bez badania dowodów), od którego trzeba się odwołać. Wówczas postępowanie zostanie przeprowadzone w normalnym trybie.

Zobacz również:
Każdy weekend kończy się wysypem postów o zgubionych lub znalezionych tablicach rejestracyjnych. Znalezionej blachy nie powinno się zostawiać na widoku – może posłużyć do popełnienia przestępstwa, na przykład kradzieży paliwa.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA