Na początku uściślijmy: jazda bez prawa jazdy, a jazda bez uprawnień to dwie różne rzeczy. Jazda bez prawa jazdy to sytuacja w której kierujący posiada uprawnienia, ale nie ma dokumentu przy sobie. Z jazda bez uprawnień mamy natomiast do czynienia, gdy kierujący nie ukończył kursu, nie zdał egzaminu i stosownych uprawnień nie nabył, oraz wtedy, gdy uprawnienia posiadał, lecz zostały mu odebrane albo czasowo zawieszone.
W przypadku jazdy motocyklem, nie wożąc ze sobą prawka popełniasz jedynie lekki grzech, pamiętaj jednak, że jakiś dokument ze zdjęciem warto przy sobie mieć. Bo w razie kontroli drogowej policjant musi najpierw stwierdzić twą tożsamość, nim będzie mógł sprawdzić cie w systemie CEPiK.
By śmigać jednośladem nie zawsze jednak musisz mieć motocyklowe prawko. Czasem wystarczy dowód osobisty, albo uprawnienia na samochód.
Zobacz jakimi jednośladami możesz jeździć bez specjalnych uprawnień i beż konieczności zdawania dodatkowych egzaminów.
Jazda motorowerem/skuterem na dowód osobisty
Zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym osoby, które ukończyły 18 lat, mogą bez uprawnień poruszać się po drogach motorowerami. Ale jest mały haczyk.
Jazda bez prawa jazdy, a jazda bez uprawnień to dwie zupełnie inne rzeczy.
19 stycznia 2013 r. w życie weszły przepisy, które wprowadziły nową kategorię prawa jazdy na motorowery - AM. Tym sposobem każdy kto ukończył 18 lat przed tą datą zachował uprawnienia do kierowania motorowerem/skuterem bez konieczności posiadania prawa jazdy AM. Osoby które urodziły się po 19 stycznia 1995 r. mają pecha. Jeśli chcą jeździć motorowerem muszą obowiązkowo posiadać kategorię prawa jazdy AM.
Motorower to pojazd, którego pojemność silnika nie przekracza 50 cm3, a moc 4 kW. Motorower musi być zarejestrowany i posiadać ważne ubezpieczenie OC. Co ważne, maksymalna prędkość jaką może rozwijać to 45 km/h.
Jazda motocyklem na prawo jazdy kategorii B
Kierowca, który posiada kategorię B od co najmniej trzech lat może jeździć motocyklem z silnikiem o pojemności 125 cm3, którego moc nie przekracza 11 kW (15 KM), a stosunek mocy do masy własnej jest mniejszy niż 0,1 kW/kg.
Według przepisów kierowcy z prawem jazdy B mogą legalnie jeździć motorowerami i skuterami z silnikiem o pojemności 50 cm3.
Dodatkowo 22 grudnia 2018 roku w życie weszły nowe przepisy, dzięki którym kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B od co najmniej trzech lat mogą legalnie jeździć motocyklami trójkołowymi z homologacją L5e. Niestety Yamaha Niken się na nią nie łapie, ale jej warunki spełniają na przykład Peugeot Metropolis 400, Piaggio MP3 w wersjach 300 i 500 oraz Gillera Fuoco 500.