Motocyklem, skuterem 125 cm3 za granicę. Jakie przepisy, gdzie wolno, czy potrzebny kurs

Czy motocyklem lub skuterem z silnikiem o pojemności 125 cm3 można wyjechać za granicę? Odpowiedź na to pytanie jest nieco filozoficzna i brzmi: to zależy".

Yamaha XSR 125 2021 Yamaha

Z tego artykułu dowiesz się:

  • w jakich krajach można bez przeszkód poruszać się jednośladem 125 cm3 na samochodowe prawo jazdy,
  • w jakich krajach trzeba mieć dodatkowe uprawnienia,
  • w jakich krajach możesz na kategorię B poruszać się tylko określonymi 125.

REKLAMA

REKLAMA

Przyznanie kierowcom z kategorią B prawa do poruszania się jednośladami o pojemności 125 cm3 spowodowało gwałtowny wzrost popularności motocykli i skuterów. Wiele osób, które dotychczas w ogóle nie interesowały się motocyklami, odkryło jak dobrą alternatywą dla własnego samochodu lub komunikacji publicznej może być 125.

Wraz ze wzrostem popularności jednośladów 125 cm3 jako formy dojazdu do pracy, od lat rośnie także zainteresowanie wykorzystaniem ich w turystyce. Posiadacze 125 chętnie wybierają się w dłuższe trasy, zaś importerzy nie ustają w wysiłkach by zaspokajać rosnące w tym zakresie wymagania nabywców.

Wielu świeżo upieczonych użytkowników 125 chciałoby pojechać za granicę Polski, realizując w ten sposób swoje marzenia o turystyce. Planom tym sprzyja powolne wygaszanie obostrzeń pandemicznych, ale czy sprzyjają przepisy w innych krajach? Wszak nie wszędzie prawo jazdy kategorii B pozwala prowadzić 125, a nawet jeśli tak jest, zasady dotyczące jego wykorzystania lub rodzajów dopuszczonych pojazdów różnią się.

125 do Niemiec, Francji, Wlk. Brytanii, Belgii, Szwajcarii, Danii, Szwecji i Austrii

Przepisy dotyczące prowadzenia jednośladów o pojemności 125 cm3 są w tych krajach znacznie bardziej rygorystyczne niż w Polsce. Posiadacz kategorii B, który chciałby jeździć na takim jednośladzie, musi mieć ukończone 25 lat, i posiadać prawo jazdy od minimum pięciu lat. Przed wyruszeniem w drogę jest on zobowiązany ukończyć specjalny kurs, o którym informacja musi znaleźć się w dokumencie prawa jazdy. W Niemczech, Szwajcarii, Danii, Szwecji i Austrii wymagana jest kategoria A1.

125 do Czech, Chorwacji, na Słowację i Węgry

Przepisy w wymienionych krajach są podobne jak w Polsce, różnica polega na tym, że kierowcom z kategorią B nie wolno jeździć jednośladami z nożną skrzynią biegów. W praktyce możliwe jest zatem tylko poruszanie się skuterem o pojemności do 125 cm3.

125 do Hiszpanii, Portugalii, Włoch i na Łotwę

W wymienionych krajach przepisy są niemal identyczne jak w Polsce, co oznacza, że bez obawy możesz wypożyczyć na miejscu skuter lub motocykl o pojemności 125 cm3.

Przeczytaj także: jaki motocykl 125 cm3 wybrać?

Zobacz również:
Kotlinę Kłodzką i Karkonosze łączy jedna z najpiękniejszych dróg motocyklowych w Polsce. Mimo to jest ona znacznie mniej popularna niż np. bieszczadzkie pętle czy Droga Stu Zakrętów. A szkoda...
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA