Motocyklowe gry: testujemy Ride i MXGP

Sezon dawno się zakończył i jeżdżą już tylko nieliczni. Co robić, kiedy chcesz, ale nie możesz już jeździć? Sprawdziliśmy dwie gry motocyklowe. Przydadzą się na długie zimowe wieczory.

MPP
gra RIDE

Gier motocyklowych na rynku nie brakuje, ale nie można powiedzieć, że jest ich dużo. Ich liczba zdecydowanie przewyższa bowiem jakość. W poszukiwaniu tych najlepszych natrafiliśmy na dwie propozycje studia Milestone, specjalizującego się w grach o sportach motorowych (odpowiadają między innymi za serię MotoGP i WRC 1-4 oraz World Superbike). Obie gry są dostępne w dystrybucji CDP.pl.

Jacek Hanusz, MPP
gry motocyklowe. Ride i MXGP

MXGP The Official Motocross Videogame

MXGP to oficjalna gra mistrzostw świata w motocrossie. Fani taplania się w błocie znajdą w niej sporo dla siebie. Są prawdziwi zawodnicy (np. Antonio Cairoli czy Jewgienij Bobryszew), którymi możesz się ścigać na 12 prawdziwych torach motocrossowych w zawodach typu Grand Prix z sezonu 2013. Cieszy to, że możesz wziąć udział w scenariuszu kariery, tworząc własnego zawodnika. Wspinając się po szczebelkach zespołów możesz dotrzeć do mistrzostwa w klasie MX1 (klasa 450 cm3) i MX2 (klasa 250 cm3). Fajnie, że jazda każdym motocyklem ma naprawdę różny charakter.  Tryb kariery jest jednak dość ograniczony (możliwość odbierania maili, zmiany kasku, zmiany teamu). Fajny jest system startowania w Grand Prix (podobny jak w MotoGP): mamy trening wolny, kwalifikacje i dwa wyścigi, a przed każdym biegiem możesz zmieniać ustawienia swojego motocykla. Za każdy wyścig dostajesz punkty za doświadczenie, dzięki którym zyskujesz poziomy i odblokowujesz kolejne ekstrasy (kaski, zdjęcia). Szkoda, że gra ogranicza się do motocrossu. Przez to po dłuższej chwili staje się nieco monotonna, nawet mimo dobrej muzyki, nie najgorszej grafiki i niezłej zabawy, jaką daje jazda zręcznościowa. Jeśli zmęczysz się wygrywaniem, zawsze możesz utrudnić sobie zadanie, wyłączając wspomagacze typu połączone hamulce (wtedy musisz obsługiwać oba hamulce osobno) czy automatyczną skrzynię biegów. Wtedy jazda staje się bardziej symulacją. Niestety, liczba prostych trików do zrobienia podczas skoków jest ograniczona do minimum (whipy), brakuje planszy do zwykłej zabawy, a każdy, nawet delikatny wyjazd poza tor kończy się cofnięciem na trasę. Brakuje tu nieco przestrzeni i różnorodności w torach. Jeśli więc nie jesteś wielkim fanem motocrossu, ta gra, choć ładna i daje sporo frajdy, może cię znudzić. W końcu ile można ganiać w kółko po błocie? Mimo to jest to jedna z lepszych propozycji gier motocrossowych na rynku. Gra dostępna na peceta (od 19,90 zł) i konsolę (do 164,99 za wersję PS4) u dystrybutora – CDP.pl

Jacek Hanusz, MPP
gry motocyklowe. Ride i MXGP

MXG
plus prawdziwi zawodnicy i trasy
plus muzyka i grafika
plus tryb kariery

minus tylko motocross
minus niewielka swoboda i częste resety
minus błędy, np. znikający w boksie motocykl

Jacek Hanusz, MPP
gry motocyklowe. Ride i MXGP

RIDE

To gra typowo wyścigowa: ścigasz się po kilku prawdziwych torach wyścigowych (np. Monza). Gra dobrze prezentuje się graficznie. Model jazdy jest zbliżony do tego znanego z gier serii MotoGP. Cieszy, że do wyboru masz aż 114 motocykli od 14 producentów. Są one doskonale odwzorowane, a na dodatek każdy różni się charakterystyką, nie ma więc obawy o to, że wszystkimi jeździ się podobnie. Oprócz nowych motocykli możesz też przebierać w klasykach, takich jak GSX-R SRAD czy Honda NR. Cieszy też opcja tuningowania motocykli, używając markowych części (np. Marchesini, Akrapovič czy Rizoma), i możliwość ubierania zawodnika w ciuchy i kaski (np. Alpinestars, Dainese, a wśród kasków znalazłem malowanie Shoei NXR-a, który stoi u mnie na półce!). Wkurza uniwersalność części i fakt, że z ponad 100 części prawie 50% stanowią koła. Brakuje trybu kariery lub scenariusza, choć zarabianie i kupowanie motocykli do wyścigów jest jego namiastką. Na osłodę mamy aż sześć rodzajów zawodów. Dla przykładu: oprócz zwykłych wyścigów możesz ścigać się w zespole z drugim zawodnikiem, śmigać na słonym jeziorze Bonneville Salt Flats w typowym drag race, bić rekord okrążenia, ścigać się z jednym lub wyprzedzać wielu zawodników podczas wolnej sesji treningowej. Każde zawody reprezentują inny poziom trudności. Na początku gra jest typowo zręcznościowa, a prawdziwa zabawa zaczyna się, kiedy zmienisz zasady fizyki na bardziej realistyczne i wyłączysz działanie wspomagaczy (kontrola trakcji i wheelie, wspomaganie hamowania). Wtedy jazda z poślizgami, hamowanie na granicy przyczepności czy wychodzenie z zakrętu na jednym kole jest trudne do opanowania, ale gdy się to uda, daje dużo więcej satysfakcji. Zwycięstwo w takim wyścigu smakuje dużo lepiej. Wtedy okazuje się, jak ważne jest odpowiednie ustawienie motocykla (zawieszenia, skrzynia biegów). Genialne są powtórki po wyścigach, których oglądanie jest dodatkową nagrodą. Miodzio! Grze nieszczególnie przeszkadza słabo dobrana muzyka (można ją wyłączyć) i to, że wszystko (np. ładowanie wyścigów) trwa dość długo, a ustawienia motocykla musisz zmieniać za każdym razem (jest możliwość zapisu, ale za każdym razem trzeba go wgrywać). Gra jest naprawdę wciągająca, a fani dwóch kółek będą mogli na długie godziny zatopić się w ponad setce motocykli, ustawieniach, częściach i trybach jazdy. Gra jest dostępna na pecety (od 69,99 zł) i konsole (od 99 zł za Xbox 360 do 189,99 zł za wersję PS4). Jeśli więc twoja dziewczyna/narzeczona/żona nie wie, co kupić ci na Gwiazdkę, podsuń jej ten numer MOTOCYKLA.

Jacek Hanusz, MPP
gry motocyklowe. Ride i MXGP

Ride
plus świetna grafika
plus ponad 100 prawdziwych motocykli
i 15 tras
plus możliwość tuningowania motocykla
plus 6 trybów jazdy
plus wiele możliwości zmian ustawień

minus wkurzająca muzyka
minus brak trybu scenariusza, kariery

RIDE 2
Na rynek gier właśnie weszła nowa odsłona gry Ride. Zasada gry jest generalnie zbliżona (170 modeli motocykli od 21 producentów w tym supermoto dwusuwy i klasyki), ściganie się w 12 trybach na 30 trasach. Motocykle będziesz mógł przerabiać posługując się ofertą ponad 1200 części. Gra została do tego mocno odświeżona. Cena: od 129 zł.

Zobacz również:
REKLAMA