Najciekawsze drogi w Polsce. Najbardziej kręta, najbardziej stroma, najdłuższa prosta

Która droga w Polsce jest najbardziej kręta, a która prosta najdłuższa? Która najbardziej stroma, a która zagrożony ostrzałem artyleryjskim? Zebraliśmy dla was 10 najciekawszych dróg w Polsce.

Słonne serpentyny Shutterstock

Szukając informacji o polskich drogach, zwykle docieramy do opisów najpiękniejszych, najbardziej widokowych tras. Postanowiłem zagłębić się w tematykę drogową nieco bardziej, by dotrzeć do danych opisujących parametry zdecydowanie inne niż te, które zwykle znajdujemy. I tak powstało zestawienie, z którego dowiecie się czegoś, czego być może wcale nie szukaliście.

Najwyżej położona droga w Polsce

W okolicach zimowej stolicy Polski – Zakopanego, w ciągu drogi wojewódzkiej 960 z Bukowiny Tatrzańskiej do przejścia granicznego na Łysej Polanie znajduje się polana Głodówka. To w tym miejscu znajduje się najwyższy punkt w Polsce, przez który przebiega droga asfaltowa – 1141 m. n.p.m. Miejsce to warte jest odwiedzenia ze względu na jedną z najpiękniejszych panoram Tatr oraz wyborne pstrągi w Bigosówce.

Najdłuższa prosta

W procesie projektowania dróg bardzo skrupulatnie wykorzystuje się zakręty, które nie tylko ułatwiają wytyczanie przebiegu drogi, ale także ułatwiają kierowcom zachowanie koncentracji. Czasem jednak ktoś czegoś nie dopilnuje i powstają długie proste. Bardzo długie. Może nie tak bardzo jak w Stanach, czy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ale jak na Polskie warunki bardzo długie. Najdłuższym prostym odcinkiem w naszym kraju jest droga wojewódzka nr 673, łącząca Sokółkę z Dąbrową Białostocką – 26 km. Na uwagę zasługuje także droga krajowa nr 62 z Wyszkowa do Serocka – 25 km prostej.

Najbardziej zagrożona ostrzałem

Tak, to nie pomyłka – jadąc drogą wojewódzką nr 250, położoną na południe od Torunia, można dostać się pod ostrzał artyleryjski, ponieważ droga ta biegnie przez poligon. Wojsko na szczęście zamyka ten odcinek w czasie manewrów, ale kiedy jest otwarty można poczuć postapokaliptyczny klimat tego miejsca – tu i ówdzie straszą porzucone wraki.

REKLAMA

REKLAMA

Najbardziej stroma droga

We wsi Laskowa, leżącej w powiecie limanowskim znajduje się droga lokalna biegnąca od mostu na rzece Łososina w stronę Góry Dział. Droga ta może poszczycić się największym w Polsce nachyleniem na 1 km, wynoszącym aż 19%. Dla porównania nieprzejezdna Przełęcz Karkonoska, uważana przez lata za najbardziej stromą drogę w Polsce ma 15,7% nachylenia na kilometrze, zaś większość podjazdów uważanych za strome ma nachylenie w okolicach 10%.

Najdłuższa gruntowa droga wojewódzka

Przez serce Puszczy Noteckiej, z Sierakowa do przysiółka wsi Piłka, biegnie najdłuższa gruntowa droga wojewódzka – DW 133. Jej długość to 12 km. Choć w Polsce jest wiele dróg gruntowych o oficjalnym statusie dróg wojewódzkich, (ach, Podlasie…), to DW 133 jest zdecydowanie najdłuższa. Podczas wyjazdu z Sierakowa straszy tablica, że odcinek jest przejezdny tylko dla samochodów terenowych, ale w praktyce można go pokonać niemal każdym pojazdem. Problemem może być jedynie luźny piach, który dość obficie występuje na tej drodze.

Najbardziej wyścigowa droga

10-kilometrowy odcinek drogi łączący Limanową z Zalesiem to tylko z pozoru zwykła droga lokalna. W oczy rzucają się tam wysokie aluminiowe bandy i charakterystyczne, typowe dla torów wyścigowych obrzeża. Pozory nie mylą – na tym odcinku organizowane są wyścigi samochodów, stąd taka właśnie infrastruktura. Droga ta przebiega przez Przełęcz pod Ostrą.

REKLAMA

Najbardziej hardkorowa droga

Przy tej kategorii wahałem się nad fragmentem Autostrady Sudeckiej Spalona – Poniatów, ale finalnie zdecydowałem, że to właśnie droga łącząca Radziki Duże (woj. kujawsko-pomorskie) z Pustą Dąbrówką będzie bardziej odpowiednia. Zasadniczo asfaltowy odcinek przebiega przez środek żwirowni – po jednej stronie drogi znajduje się jezioro, z którego pozyskiwane są kruszywa, po drugiej siedziba zakładu. Droga na odcinku kilkuset metrów jest zawalona mułem, piachem i żwirem. Nie polecam.

Najbardziej wyboista droga

Tytuł najbardziej wyboistej trasy w Polsce (nie mylić z dziurawą!) należy się fragmentowi drogi wojewódzkiej nr 264 w miejscowości Kleczew. Ze względu na aktywność tamtejszej kopali węgla brunatnego, fragment DW 264 łączący Kleczew i Sławoszewek został silnie pofałdowany.

Najbardziej kręta droga w Polsce

12-kilometrowy fragment drogi krajowej 28 łączący Załuż z Tyrawą Wołoską często pojawia się w wynikach wyszukiwania Google po wpisaniu hasła "bieszczadzkie serpentyny". Droga ta, znana pod nazwą Słonne Serpentyny uznawana jest za najbardziej kręty odcinek w Polsce. Na odcinku siedmiu kilometrów jest tutaj aż 17 zakrętów, z czego większość to 180-stopniowe agrafki.

Najdłuższa droga w Polsce

Za najdłuższy odcinek drogi w Polsce uznaje się tę z numerem 8. Łączy przejścia graniczne - z Czechami w Kudowie-Zdroju i z Litwą z Budzisku. Jej długość to 804 km. Na niektórych odcinkach funkcjonuje ona jako DK8, na innych – S8.

Zobacz również:
Suwalszczyzna jest kojarzona z polskim biegunem zimna – zimą temperatura spada do wartości notowanych tylko tam i w Bieszczadach. Ale tereny wokół Suwałk warto poznać także z innej – motocyklowej strony, by odnaleźć trudno gdzie indziej osiągalną rzecz: święty spokój.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA