Najlepsza inwestycja dla motocyklisty? Dobry materac

Choć Twoja maszyna może wydawać się najważniejszym sprzętem, to jednak nie na motocyklu, tylko w łóżku spędzasz aż 1/3 swojego życia. A w łóżku najważniejszy jest materac.

Materac do spania materiał klienta

Motocykliści często skarżą się na problemy z kręgosłupem, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym. Wywoływane są m.in. przez mikrodrgania, którym podlega się w trakcie jazdy oraz długie godziny spędzone w pozycji siedzącej. Dodajmy do tego współczesny tryb życia, którego typowymi elementami są: brak ruchu, niezdrowa dieta i chroniczny stres. Wszystko to bezpośrednio lub pośrednio może wywoływać bóle pleców i karku. Jeśli Twój kręgosłup też czasem daje o sobie znać, zastanów się nad zmianą materaca.

Choć na pierwszy rzut oka może się tak nie wydawać, to jeżeli chodzi o domowe wydatki, materac jest najlepszą inwestycją i nieocenionym wsparciem dla Twojego kręgosłupa. W końcu to właśnie na materacu spędzasz, plus minus, 8 godzin dziennie. Jeśli wybierzesz dobry model, zaśniesz zdrowym snem, a następnego dnia nie tylko nie obudzisz się połamany, ale i wstaniesz w pełni zregenerowany i gotowy na kolejne wyprawy motocyklowe.

Z kolei niedobory snu zaburzają prawidłowe funkcjonowanie Twojego organizmu we wszystkich obszarach, co w praktyce może oznaczać, że niewyspany jesteś bardziej podatny na niszczycielskie działanie stresu i nie regenerujesz się tak efektownie, jak po przespaniu całej nocy. W licznych badaniach wykazano także, że osoby z niedoborami snu częściej chorują na depresję.

Na tym nie koniec konsekwencji kiepskiego snu. Jeśli ćwiczysz i chcesz zbudować atletyczną sylwetkę i/lub chciałbyś zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów, tym bardziej powinieneś zadbać o jakość snu, bo podczas nocnego odpoczynku organizm wytwarza hormony odpowiedzialne między innymi za spalanie tkanki tłuszczowej oraz nabieranie masy mięśniowej. Noc to dla Twojego mózgu nie tylko moment odpoczynku, ale przede wszystkim czas na oczyszczenie się ze szkodliwych odpadów komórkowych, gromadzących się tam w ciągu dnia. Ten proces usprawnia komunikację między neuronami, dzięki czemu następnego dnia myślisz przejrzyście i jesteś w stanie skupić się na wykonywanych czynnościach (np. na jeździe motocyklem), a w dłuższej perspektywie zmniejszasz ryzyko wystąpienia chorób starczych, takich jak alzheimer czy parkinson. Wyspany wspierasz także swój układ immunologiczny, dzięki czemu trudniej o przeziębienie. Badania pokazują również, że niedobory snu zwiększają ryzyko wystąpienia chorób serca, cukrzycy czy nowotworów. Sam więc widzisz, że komfort podczas snu, to nie fanaberia, a podstawa.

Jak często zmieniać materac?

Warto sobie uświadomić, że dobry materac jest ważniejszy niż kanapa w salonie, telewizor czy jakikolwiek inny sprzęt lub mebel, bo z żadnego nie korzystasz tak intensywnie, jak z materaca. Dlatego sprzęt ten trzeba wymieniać regularnie, czyli co 7-10 lat. Nawet jeżeli na Twoim starym materacu śpi Ci się całkiem wygodnie, zastanów się nad jego wymianą, bo wysłużony na pewno nie przyczynia się do odpoczynku Twojego kręgosłupa.

Zmiana materaca to także kwestia higieny. W nocy każdy z nas się poci i każdemu łuszczy się skóra. Schowani pod kołdrą tworzymy ciepły, wilgotny kokon, który jest idealnym środowiskiem do rozwoju roztoczy, bakterii i grzybów. Stary materac może być przyczyną nasilenia się alergii, ale nawet w pełni zdrowe osoby mogą z tego powodu częściej łapać infekcje górnych dróg oddechowych czy borykać się z problemami skórnymi.

Jak wybrać dobry materac?

Z materacem jest trochę jak z motocyklem – choć na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli, nie ma jednego idealnego dla wszystkich. Każdy ma inne preferencje i potrzeby, więc materac najlepiej wybrać indywidualnie, nie sugerując się tym, jaki materac polecał Ci szwagier czy sąsiad. Zobacz, na co zwracać uwagę, inwestując pieniądze w nowy materac.

Rozmiar

Ma znaczenie. W przypadku materaca warto wybrać (w miarę możliwości) jak największy model. Uwaga: standardowe łóżko podwójne ma wymiary 200x140 cm, co oznacza, że na jedną osobę przypada 70 cm. To mniej niż standardowe łóżko pojedyncze, które ma 80 cm szerokości. Generalnie trzymaj się zasady, by materac był o 20 cm dłuższy niż osoby na nim śpiące.

Twardość

Każdy fizjoterapeuta poleci Ci twardy materac. Miękkie podłoże tylko pozornie przynosi ulgę zmęczonemu kręgosłupowi, natomiast na odpowiednio twardym materacu, gdy leżysz na boku (najzdrowsza pozycja do spania), Twój kręgosłup jest ułożony w linii prostej z zachowaniem naturalnych krzywizn (biodra, barki i talia są odpowiednio podparte, a materac równoważy ciężar ciała). Na zbyt miękkim materacu za mocno się zapadasz, z kolei na zbyt twardym wypychasz i skręcasz barki.

Na szczęście dzisiejsze technologie pozwalają cieszyć się z komfortu, jaki daje pianka oraz solidnego wsparcia dla kręgosłupa, które zapewniają sprężyny, gdyż wiele modeli łączy obie te technologie. Gdy okaże się, że materac jest dla Ciebie nieco zbyt miękki, dokup wkłady z włókna kokosowego, które "utwardzają" materac. W sklepach znajdziesz też materace dwustronne, które różnią się stopniem twardości. Warto też wiedzieć, że twardość materaca dobiera się do wagi, bowiem inne odczucia może mieć osoba ważąca 60 kg, a co innego ta ważąca 100 kg.

Rodzaj

Jak już wspomnieliśmy, materacy na rynku nie brakuje, dlatego zakup ten powinien być przemyślany. Najlepszym wyborem dla większości okazują się materace sprężynowe kieszeniowe, co oznacza, że sprężyny umieszczone są w oddzielnych materiałowych “kieszeniach”. Poszczególne kieszenie pracują niezależnie, zapewniając wiele punktów podparcia dla ciała użytkownika. Kolejną zaletą tego typu modeli jest fakt, że materace kieszeniowe nie przenoszą drgań, dlatego też dedykowane są parom.

Wszystko to sprawia, że zapewniają komfortowy sen oraz gwarantują długi okres użytkowania. Specjaliści podkreślają, że warto zwrócić też uwagę na ilość sprężyn – im ich więcej, tym więcej punktów podparcia, a co za tym idzie – odczujesz większy komfort snu. Materace multipocket od tradycyjnych modeli o budowie kieszeniowej odróżnia większa liczba niezależnie pracujących sprężynek przypadających na 1m², co zapewnia jeszcze więcej punktów podparcia, a co za tym idzie – większą elastyczność punktową.

Nowoczesne materace mają też różne strefy twardości, dzięki którym powierzchnia jeszcze lepiej dopasowuje się do poszczególnych partii ciała (np. cięższe biodra otrzymają lepsze wsparcie niż lżejsze stopy). Wszystko po to, by utrzymać kręgosłup we właściwej, anatomicznej pozycji.

Komponenty

Jak już wspomnieliśmy, materace kieszeniowe dostępne są w różnych wersjach i często do materaca sprężynowego dołączone są warstwy pianki wysokoelastycznej, termoelastycznej lub lateksowej (dla alergików). Dzięki tym dodatkowym warstwom możesz polepszyć komfort snu, wydłużyć żywotność materaca i jego odporność na eksploatację. Częstym komponentem są także przekładki z włókna kokosowego, które nie tylko utwardzają materac, ale też nadają mu właściwości antybakteryjnych.

Materace warte uwagi

Z oferty sklepu online wybraliśmy kilka ciekawych modeli, idealnych dla motocyklistów.

HILDING FANDANGO

● Rodzaj: materac kieszeniowy, sprężynowy
● Cena: 799 zł
● Znajdziesz na stronie: https://sennamaterace.pl/glowna/101-hilding-fandango

 

Materace do spania Hilding Anders

 

Materac Hilding Fandango dzięki podwyższonej twardości zapewni mocne wsparcie dla Twojego kręgosłupa. Polecany dla osób o większej wadze bądź preferujących sen na twardszym podłożu. Zastosowana w materacu sprężyna kieszeniowa zapewni idealną elastyczność punktową oraz 7 zróżnicowanych stref twardości, czyli optymalne dopasowanie się materaca do anatomicznej budowy Twojego ciała.

SLEEPMED HYBRID PREMIUM PLUS

● Rodzaj: materac multipocket, sprężynowy
● Cena: 2144 zł (przecenione z 3899 zł)
● Znajdziesz na stronie: https://sennamaterace.pl/materace/404-materac-sleepmed-hybrid-premium-plus

 

Materace do spania Hilding Anders

 

To limuzyna w świecie materacy. SleepMed Hybrid Premium Plus wpływa nie tylko na komfortowy i wygodny sen, ale pozwala także na indywidualne wybranie odpowiedniej twardości dzięki wprowadzeniu odpinanego topu. Dodatkowa nowość w postaci pianki Celsius-Waterlily dopasowuje się do sylwetki, gwarantując jej stabilne podparcie.

HILDING ELECTRO – materac hybrydowy

● Rodzaj: materac hybrydowy
● Cena: 2929 zł
● Znajdziesz na stronie: https://sennamaterace.pl/glowna/391-hilding-electro-materac-multipocket-sprezynowy

 

Materace do spania Hilding Anders

 

Hilding Electro to dwustronny materac hybrydowy łączący w sobie wiele rozmaitych funkcji. Model ten z pewnością okaże się komfortowy dla każdego użytkownika niezależnie od wzrostu, wagi ciała czy wieku. Jest to zasługa między innymi połączenia atutów konstrukcji sprężynowej oraz piankowej.

 

Zobacz również: