Nie daj się oszukać na OLX i Allegro

Jeśli handlujesz na popularnych portalach aukcyjnych i handlowych, pewnie wiesz jak wielu jest tam oszustów. Podpowiadamy jakich praktyk unikać by nie dać się oszustom na OLX i Allegro.

Jeśli zdarza ci się sprzedawać lub kupować różne rzeczy na Allegro lub Olx, czy też innych popularnych portalach handlowych, z pewnością wiesz, że jest tam mnóstwo oszustów, którzy nie tylko chcą ukraść twoje pieniądze, ale też wykraść twoje dane personalne. Oszuści są coraz sprytniejsi i mają coraz to bardziej wyszukane metody na okradanie uczciwych ludzi. Poniżej opisujemy kilka znanych i mniej znanych praktyk oszustów na wykradzenie twoich pieniędzy, produktów lub danych. Jeśli więc sprzedajesz np. używane rzeczy motocyklowe, lub motocykl na jednym z portali Vinted, OLX, Allegro to uważaj na 

1. Link do wypłaty kasy - phishing

To chyba najpopularniejszy sposób, ale jest dość ordynarny i łatwo go wykryć. Niestety równie łatwo się na to nabrać. Scenariusz jest taki: wystawiasz przedmiot na sprzedaż na portalu i  dość szybko (czasem nawet po pięciu minutach) kontaktuje się z Toba osoba zainteresowana. W treści wiadomości na portalu lub przez komunikator pojawia się informacja typu „jestem zainteresowany kupnem twojego przedmiotu, ale po kliknięciu kup teraz pojawia się żądanie podania adresu e-maila (lub numeru telefonu) sprzedającego.” Lub „zorganizuję kuriera, który odbierze paczkę, musisz tylko kliknąć w link, by odebrać pieniądze”. Często wiadomość jest pisana łamaną polszczyzną, z błędami gramatycznymi, ortograficznymi i stylistycznymi.  To próba wyłudzenia twoich danych, która może prowadzić do różnych dalszych scenariuszy. Jeśli chodzi o numer telefonu, oszuści potrafią posłużyć się twoim telefonem by wykonać przelew np. za pomocą BLIK-a pozbawiając cię pieniędzy z konta.

W przypadku maila dalszy scenariusz może być też taki, że w treści maila auto prosi o kliknięcie w link do odebrania pieniędzy za zakupiony towar. Link przekierowuje cię do formularza w którym podajesz wrażliwe dane swojego konta, dzięki którym złodzieje mogą pozbawić cię pieniędzy. Link może być też przekserowaniem do fejkowego formularz twojego banku gdzie strona będzie niemal identyczna jak prawdziwa strona logowania twojego konta bankowego. Jeśli zalogujesz się w takim formularzu oszuści będą mieli dostęp do twojego konta i wyczyszczą je zanim zdążysz się zorientować.

Jeśli wdasz się w rozmowę z takim potencjalnym oszustem zauważysz, że bardzo często nie daje za wygraną, nawet jeśli pytasz go o konkretne rzeczy potrafi sprytnie odpisywać by uśpić twoją czujność.

Nigdy nie klikaj w wysłane przez rzekomego kupującego linki, nie rejestruj się na żadnych udostępnionych przez niego stronach internetowych, nie wysyłaj żadnych kodów ani numeru telefonu. Portale handlowe mają własne procesy sprzedaży, kupna i zapłaty za sprzedawane przedmioty i są one zabezpieczone na wiele sposobów. Zarówno podczas sprzedaży jak i zakupu posługuj się funkcjonalnościami udostępnionymi przez portale bo tylko wtedy masz pewność legalnej i uczciwej transakcji. Nawet jeśli oznacza to oszczędność na prowizji, którą pobierają niektóre portale, lepiej zarobić odrobinę mniej niż stracić wszystko.

oszustwa na olx allegrompp

2. Zakup na słupa

Nie daj się oszukać: nie klikaj w linki wysyłane przez potencjalnych kupujących, nie podawaj swoich danych, nie wpisuj ich w formularze. Sprzedawaj tylko poprzez oficjalne kanały portali sprzedażowych.

Coraz popularniejsza staje się metoda na słupa. Oszust wystawia na jednym z portali, np. Vinted produkt, którego w rzeczywistości nie ma za daną kwotę i kupuje produkt o podobnej wartości na innym portalu np. Allegro. W informacjach do przelewu dla kupującego na Vinted podaje dane sprzedającego na Allegro oraz fikcyjne dane do przesyłki np. na paczkomat. Kupujący na Vinted płaci za towar na Allegro, oszust odbiera towar w paczkomacie, a kupujący na Vinted zostaje oszukany – płaci za towar, którego nie dostaje. Np. kupujesz buty motocyklowe na Vinted, płacisz za nie i nie dostajesz towaru. W tym czasie oszust kupuje produkt o tej samej wartości na Allegro i cieszy się z darmowego zakupu.

To metoda wyjątkowo trudna do namierzenia i wykrycia, natomiast jeśli proces zakupu mocno się przedłuża może zwrócić to twoją uwagę i wzbudzić czujność. Jedną z metod uniknięcia takiego oszustwa jest kupno za pobraniem – czyli płatność przy odbiorze towaru. W takiej sytuacji podczas odbioru warto otworzyć paczkę i zapoznać się z zakupem, bowiem coraz częściej zdarza się sytuacja, że to co dostajemy w paczce nie jest zgodne z tym co kupiliśmy na aukcji czyli:

3. Zakup na ziemniaka

To już klasyczny sposób i są pewne metody na uniknięcie. Mimo to wciąż zdarza się, że np. OLX nie wie co zrobić w takiej sytuacji. Proces sprzedaży na OLX wygląda tak, że zamawiając płacisz za dany produkt, a OLX przetrzymuje twoje pieniądze do momentu gdy odbierzesz paczkę, dopiero wtedy przelewając je na konto sprzedającego. Takie rozwiązanie jest logiczne, a dodatkowo możesz wesprzeć się pakietem ochronnym, który pozwala ci zgłosić nieprawidłowość jeśli np. w paczce znajduje się zupełnie inny przedmiot lub gdy paczka jest pusta. Niestety czasem zdarza się, że produkt nie zgadza się z opisem i zdjęciami – w ekstremalnych przypadkach sprzedający wysyłali w pudełku przysłowiowego ziemniaka lub cegłę. Przed tym chroni wspomniany Pakiet Ochronny wedle którego: zwrot wpłaconych środków przysługuje przy otrzymaniu przedmiotu, którego właściwości wskazują, że przedmiot ten nigdy nie posiadał cech pozwalających na wykorzystanie go do celu jakiemu miał służyć zgodnie z treścią ogłoszenia. Czasem jednak zdarza się, że przedmiot jest niezgodny z opisem, ale mieści się w wąskim przedziale przedmiotów, które nie są chronione pakietem ochronnym. Taka głośna sytuacja miała miejsce niedawno – klient kupił konsolę PS4, zapłacił a w pudełku znalazła się konsola PS2, która nie przedstawia takiej wartości. OLX umył ręce od sprawy (przecież klient dostał konsolę), a klient który był uczciwy i napisał co znajdowało się w paczce stracił pieniądze. Gdyby napisał, że paczka była pusta odzyskałby pieniądze.

To tylko przykładowa sytuacja. Jak jej uniknąć? Najlepiej sugerować się systemem opinii Olx na temat sprzedającego. Jeśli sprzedający ma dobrą opinie, przeważnie jest uczciwy, a ewentualne pomyłki mogą się zdarzyć, ale nie ma w nich złej woli - można je wyjaśnić. Jeśli jednak sprzedający ma złą opinię, należy wyjątkowo uważać.

Zobacz również: Kary za cofanie liczników miały być wysoki i surowe, tymczasem...

4. Sprzedaż motocykla na przelew – nigeryjski szwindel

Czasem jeśli sprzedajesz pojazd, np. motocykl lub samochód czy to przez portal, czy też po spotkaniu z kupującym zdarza się, że kupujący proponuje zapłatę przelewem, zwykle przez międzynarodowe portale takie jak Western Union. Po rzekomym dokonaniu przelewu kupujący-oszust wysyła fikcyjne potwierdzenie przelewu na adres mailowy sprzedającego. W przypadku produktów wysyłkowych sprzedający wysyła towar i nie dostaje pieniędzy, bo przelew był fikcyjny. W przypadku sprzedaży np. motocykla pokazuje dokonany np. przez WU przelew, odbiera motocykl/samochód i znika. W międzyczasie anuluje nadany przelew (w Western Union i podobnych portalach jest taka możliwość, tym bardziej że przelew zwykle idzie dłużej niż tradycyjny, bankowy) i pieniądze nie trafiają do sprzedającego. Sposobów na nigeryjski szwindel jest więcej – często stosują go oszuści podający się za kupujących z zagranicy.

Nie daj się oszukać

Najlepszym sposobem na uniknięcie takiego oszustwa jest sprzedaż przez oficjalne kanały sprzedaży oferowane przez portale – godzenie się na sprzedaż poza portalami naraża nas na ryzyko. Podobnie w przypadku sprzedaży face-to-face. Jeśli kupujący chce zapłacić przelewem, poczekaj aż cała kwota przelewu trafi na twoje konto – możesz zażądać przelewu ekspresowego (pieniądze od razu trafią na twoje konto), nawet jeśli miałbyś pokryć koszt takiego przelewu (zwykle 5-10 zł). Dobrze wtedy dokonać równie szybkiego przelewu na inne konto by zabezpieczyć kwotę za towar, w razie gdyby kupujący próbował wycofać ją później w banku. W razie gdyby doszło do takiej sytuacji, wyjaśnienie jej będzie łatwiejsze niż próba odzyskania pieniędzy za sprzedany towar.

Dodatkowo – przy sprzedaży motocykla zawsze spisuj umowę w dwóch egzemplarzach w oparciu o dokumenty tożsamości, jeśli kupujący/sprzedający kręci i kombinuje zachowaj czujność. Jeśli potencjalny kupujący zbyt intensywnie dopytuje o dokładne miejsce postoju motocykla również bądź czujny – być może to tylko złodziej, który chce dowiedzieć się gdzie stoi pojazd. Czasem lepiej umawiać się na oglądanie na neutralnym gruncie – stacji benzynowej, parkingu marketu, rynku itd. Aby uniknąć ryzyka potencjalnej kradzieży.

Na umowie wpisuj godzinę sprzedaży – zdarza się że jeśli tego nie zrobisz sprzedany przez ciebie pojazd może uczestniczyć jeszcze tego samego dnia w przestępstwie – trudno później dowieść, że nie był już wtedy twoją własnością.

Sposobów na oszustwa jest więcej – jeśli padliście ofiarami takich wydarzeń podzielcie się z nami swoimi historiami wysyłając je na adres [email protected].

REKLAMA