Niebezpieczna piątka. Najczęstsze przyczyny wypadków motocyklowych w mieście

Zagrożenia czyhają na motocyklistów każdego dnia. Bez doświadczenia, dobrego treningu i umiejętności przewidywania trudno poradzić sobie w krytycznej sytuacji. Oto pięć najczęściej spotykanych w mieście zagrożeń.

wypadki MPP

Niebezpieczne sytuacje to chleb powszedni motocyklisty. Im większe doświadczenie, tym lepsza umiejętność przewidywania zagrożeń i większe bezpieczeństwo. Wydatnie pomagają także szkolenia z techniki jazdy, które poprawiają refleks, panowanie nad maszyną i wyrabiają dobre nawyki. Warto w to inwestować. Podane przez nas pięć przykładów to często spotykane i łatwe do przewidzenia sytuacje, ale oczywiście nie jedyne, z którymi możesz spotkać się na drodze. Pamiętaj – ograniczone zaufanie do innych uczestników ruchu i dużo pokory działają cuda!

Wyjazd na rympał

wypadkiMPP

Jedziesz na wprost. Droga wydaje się wolna, więc przystępujemy do wyprzedzania z lewej. Tutaj pojawia się zagrożenie – bardzo często kierowcy wyjeżdżający z bocznej ulicy patrzą – zgodnie z logiką – tylko w lewo, zapominając, że mają obowiązek sprawdzić także prawą stronę skrzyżowania. Jeśli dodatkowo widok jest zasłonięty przez krzaki, o tragedię nietrudno. Taki scenariusz może zdarzyć się nie tylko w mieście, ale i na obszarze niezabudowanym.

Skręt bez lusterek

wypadkiMPP

Sytuacja podobna – podczas wyprzedzania kolumny pojazdów, jeden z nich zaczyna skręcać w lewo. Pół biedy jeśli skręcający odpowiednio wcześniej włączy kierunkowskaz – motocyklista ma szansę go zauważyć. Zawsze warto jednak pamiętać, że kierowca może nagle skręcić w lewo bez patrzenia w lusterko. Z tego powodu wyprzedzanie długich kolumn samochodów jest ryzykowne. Prędkość należy wówczas dobrać tak, by pozostawić sobie możliwość reakcji, szczególnie w miejscach, gdzie istnieje choćby teoretyczna możliwość skrętu w lewo – stacja paliw, parking, czy nawet wjazd na posesję

Niespodzianka z prawej

wypadkiMPP

W powolnym ruchu poruszasz się po lewej stronie rzędu aut. W pewnym momencie jeden z kierowców uprzejmie wpuszcza wyjeżdżający z prawej bocznej drogi lub z posesji samochód, skręcający w lewo. Jeśli nie będziesz na taki manewr przygotowany istnieje duże prawdopodobieństwo, że zderzysz się z nim. Zawsze poruszając się po lewej stronie stojących lub jadących powoli samochodów zachowaj czujność, zredukuj prędkość i bacznie obserwuj prawą stronę.

Niebezpieczny kierunkowskaz

wypadkiMPP

Zapominasz czasem o wyłączaniu kierunkowskazów? Lepiej tego nie rób. Kierowca, który czeka na drodze podporządkowanej z prawej pomyśli, że masz zamiar skręcać w prawo i z impetem wyjedzie tuż przed twoje koło. Możesz nie mieć czasu na reakcję. Wyrób sobie nawyk kilkakrotnego kasowania kierunkowskazu po wykonaniu skrętu.

Lewoskręt

wypadkiMPP

Klasyczna sytuacja: samochód skręca w lewo, nie sygnalizując tego manewru. Twoja reakcja musi być natychmiastowa – hamowanie albo ominięcie. Unikaj kładzenia maszyny, ponieważ współczynnik tarcia odzieży jest znacznie niższy niż współczynnik tarcia opony motocyklowej. Innymi słowy – trzymanie klamek do samego końca zatrzyma cię skuteczniej. W takiej sytuacji procentuje systematyczny trening techniki jazdy.

Zobacz również:
Komu z nas choć raz nie zdarzyła się taka sytuacja – kask spadł z motocyklowej kanapy, lusterka, czy po prostu wysunął się z dłoni i uderzył o asfalt lub inną twardą nawierzchnię. Czy takiego kasku można później używać? Czy jest bezpieczny?
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA